Incompatibilitatea de grupe sanguine intre soti.

Incompatibilitatea de grupe sanguine intre soti. | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

recent am aflat de la un medic ginecolog care cand a auzit ca eu am grupa A2 si sotul grupa de sange B3 a zis ca avem o incompatibilitate de grupe si la a doua sarcina tb sa fac dozare de anticorpi.(se mira ca nu am facut la prima sarcina)
Desi nu stiam despre asa ceva decat in cazul unui rh- ,m-a convins imediat cand m-a intrebat daca nu cumva primul copil a avut un icter prelungit.Si la noi a durat icterul pana la 2 luni .
Spuneti-mi mai multe despre dozarea de anticorpi in cazul incompatibiliatii de grupe sanguine intre soti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

da, se face, si eu am facut dar am constatat ca destui medici din jurul meu (de alta specialitate) au facut ochii mari.
am inteles ca nu este atat de grav ca la rh diferit, si ca singurul efect ar fi un icter prelungit al bebelusului. am facut doua dozari de anticorpi, una prin luna a 5-6 parca si una in luna a 7-a, mai urmau vreo 2 dar nu le-am mai prins ca serban s-a cam grabit afara.
dozarile se fac gratuit la centrul de hematologie.
sper ca ti-am fost de vreun folos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Poate exista incompatibilitate; riscul este acelasi: fatul sa fie respins de organism ca fiind "corp strain".

Analiza se face gratuit la gravide la Institutul de Hematologie, cu trimitere de la medicul ginecolog. Din pacate, putini medici isi trimit pacientele la toate analizele necesare (si apoi, cind se pierd sarcini, vin cu teorii de genul "cauze necunoscute"). Eu nu am dezvoltat anticorpi (eu sint O, sotul A), dar exista riscul, si de aceea am facut analiza de 2 ori (luna a 3-a si a 7-a).

Fara frica, du-te si fa-ti analizele cind esti . Sanatatea voastra este cea mai importanta!

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu am facut dozarea de vreo 5 ori. Chiar ma intrebam de ce o fi asa disperata dr. mea de ma tot trimite sa-mi fac analize la Hematologie cand de fiecare data mi-au iesit ff bine.
Se pare insa ca un dr. responsabil trebuie sa tina cont de asta pentru ca exista risc de avort daca dezvolti anticorpi contra grupei tatalui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Draga mea, eu am nascut aici in Italia si pe toata perioada sarcinii nu mi-a zis doctorul de absolut nimic , cu toate ca eu am B negativ si sotul A pozitiv, iar bebelusul e mare si frumos si sanatos ( acum are 6 luni jumate ) si nu a facut icter deloc , are B pozitiv. Mi-au facut apoi, dupa nastere o injectie ( ceva de anticorpi ) ,preventiv pentru o urmatoare sarcina .Insa la capitolul analize, aici se fac cam la doua luni jumate deci medicul iti tine din scurt evidenta si evolutia sarcinii .
Dar , pentru a te linisti si de a fi sigura, poti face analiza, de ce nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Care sunt combinatiile asa-zise compatibile?

Si daca, de exemplu, ea are A si el B riscul e acelasi si in situatia inversa cand ea are B si el A? Este vreo diferenta?


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

si eu am facut dozarea prin luna a 7-a, la recomandarea dr ginecolog, iar dr de famile se uita ca "vitelu' la poarta noua" cind i-am cerut trimitere pt hematologie, ca ea cica nu a auzit de asa zisa incompatibilitate de grupe (io O, el A) mergi la analiza fara teama, stie dr ce stie, ca doar nu ne trimite asa degeaba.

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Ana, multumesc pt informatie, eu nu stiam de chestea asta. Eu am B3(+), sotul A2(-), la prima sarcina am facut gemeni bivetelini (amandoi au AB4 (+) ), sarcina era urmarita de 2 ginecologi (am schimbat doctorul in luna 6) si nimeni nu a pomenit nimic. Intr-adevar, au avut icter cam prelungit. M-da mi-ai pus pe ganduri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

eu am A2 si sotul O1. medicul de familie ne-a recomandat sa facem dozare. nu am facut deoarece medicul ginecolog ne-a spus ca nu e cazul. stefan nu a avut iceter prelungit. asa ca nu stiu ce sa zic!
daca vrei, poti sa-ti faci analiza. nu stiu cat e de important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si au am A2 si sotul meu B3, Rh pozitive, si e prima data cand aud de incompatibilitatea asta. Iar bb a avut un icteras normal de cateva zile si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Cgabi, cred ca daca sotul are 0 nu mai conteaza ce grupa ai tu, nu o sa fie incompatibilitate.
Eu sunt 0 si sotul A si am facut analizele de 2 ori, in luna 3 si 7.

Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput