Atelierul Piticilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

CristinaT rezolvam si asta... dar daca tot nu o atrage, doneazale la o mamicuta cu bb mic si ia altele mai pt ani copilului.

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
[b][purple]I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.




www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...


ok, cum gasesc ocazia le inlocuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

CristinaT, dar poti sa faci si o albinuta din lego...
Ideea este ca nu sunt reguli, atata timp cat aduce cu o albinuta!!!

Pot sa fie si copilasii mai mici costumati in albinute!!!
Sau picturi pe fata!!!
Sau orice are tema o albinuta si este lucrat de copilas in colaborare sau nu cu mamica...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Gabbriela,

Spune-mi ce mai trebe sa fac pentru propunerea mea.

Matei a vazut albinutele voastre si acum e hotarat sa faca si el una, cat de repede.

Eu nu prea am acces in weekend la internet (acum e o intamplare). Asa ca, daca e posibil, te rog sa pui tu in album lucrarea noastra si eventual explicatiile (din mail). Daca nu, cred ca luni vom reusi...

Asta daca nu mai vine tati cu laptopul acasa (ca acum).


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

CristinaT sa sti ca sinzi are dreptate, am zis doar, eu pun un model cu o tema, daca puteti respecta e bine, de nu lucrati voi aceea tema cum puteti, desene, picturi, plastelina, lego, cusaturi, costume.. dar sa apara albina undeva
caprioara duminica seara pun tema noua, cu explicati, album si ca ideea este a ta.. fiecare aici pe subiect isi are locul si isi va capata meritele pt lucrari. Lucrarea ta e superba si merita sa fie lucrarea saptamanii viitoare

toate cele bune



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Gabb, am trimis si eu azi o albinuta, pictata in acuarela, la decupaje inca nu se descurca. Am o idee pentru saptamana 3, dar mai imi trebuie timp s-o realizam.


Catalina & Robert-Andrei (aproape 4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Katty, super "albinuta mea cea vesela" realizata de Andrei ...

Te-am pus pe lista la saptamana 4, abea astept sa aud titlu, si sa vad poza... si descrierile, le astept pe e-mail ... sorry ca 3 e ocupata, dar am promis la CristinaT ca vom efectua o lucrare din lego in acea saptamana.

Toate cele bune



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Those who are too smart to engage in politics are punshed by being governed by those who are dumber. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, a facut si Oana lucrarea cu albinuta. I-am citit mesajul si i-am aratat ce au facut ceilalti copii, nu a vrut sub nici un chip sa faca o albina mai mare, asa ca a facut o familie. De cate ori i-o aratam pe cea facuta de Julian si ii zicea sa facem si noi asa imi spunea ca nu-i frumos sa copiez, asa ca o trimitem si desenul ei, ca eu nu am avut voie decat sa ma uit.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Chiar nu e nici o problema, e ok saptamana 4, putea sa fie si saptamana 5, 6 etc. Ca tema m-am gandit la ceva legat de padure, brazi, munte, conifere.
Poate fi un peisaj de munte desenat, un bradut decupat (sau mai multi si asezati pe "iarba"), o poienita etc.
Eu am ceva in minte dar o s-o realizez la vremea respectiva!
Ma bucur ca v-a placut lucrarea lui Andrei, mai ales ca si-a dat silinta (ceea ce nu prea face de obicei).


Catalina & Robert-Andrei (aproape 4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna la fete si la baieti,

Iata descrierea pentru lucrarea din saptamana a 2-a:

"TABLOU CU SCOICI"

Link : Poza lucrarii: Tablou cu scoici

Materiale necesare:
-coala hartie desen
-carton (putin mai mare decat coala de desen), ca sa vina ca o rama;
-pensula
-acuarele (sau tempera sau ulei)
-lipici (sa fie unul care sa tina bine, pentru ca scoicile nu sunt chiar usoare precum hartia)
-scoici (sau cum sugera Gabbriela: taietei sau altceva, dar daca puteti faceti cu scoici)

Mod de realizare:
- se picteaza coala de hartie cu fundalul desenului si se lasa sa se usuce
- se picteaza scoicile, fiecare dupa inspiratie, si se lasa sa se usuce
- se lipeste coala pe carton, astfel incat sa ramana o margine pe post de rama (margine care se poate colora in orice culoare doriti sau lasa alba)
- se lipesc scoicile pentru a obtine formele dorite
- se lasa la uscat
- se pune pe perete (asta daca va place ce a iesit si se potriveste undeva in casa )

Spor la lucru !


Gabbriela,

poate muti tu te rog mesajul in pagina 1 sus, ca sa fie usor de vazut. Merci!

Trimitem si noi azi albinuta, dar trebe sa o pozeze tati intai.
E facuta cu scoici, hartie, plastic, acuarele si si-a gasit deja locul in ghiveciul cu ficus din balcon. Am agatat-o acolo, o sa vedeti ce haioasa este, ca este in mediul ei, deh .




Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Caprioara, foarte frumos. Abia astept sa fac si eu, daca ma lasa.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput