Slipi la copii- de la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Am vazut sondajul de la forumul de sondaje, dar daca acolo au votat numai fete din strainatate, atunci normal ca nu este concludent pentru Romania. Caprioara voia mai mult pareri de la fetele din Ro.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Iata experienta mea... din Romania...
In primul an de mare, la 2 ani jumatate, Adi nu a purtat slip, desi avea o malformatie, neoperata pe atunci la putza.
Al doilea an, 3 ani jumatate, eram dupa operatie. In vara aceea am fost de doua ori la mare. Copilul are o fimoza usoara in urma operatiei. Prima data, era la vreo doua luni dupa operatie, nu ne lasa sa-l spalam, asa ca dupa mare a inceput sa se tot vaite cand face pipi, mers la doctor, decalotat, curatat, totul OK. Dupa o luna am fost iar la mare, de data aceasta l-am obligat sa poarte slip. Nu am mai avut probleme, dar vreau sa precizez ca la plecarea de la plaja aveam o sticluta cu apa, il dezbracam si il spalam la putza superficial si apoi ii puneam chilotei... fara sa ne ferim....
Acum, 5 ani, am aplicat acelasi procedeu cu schimbatul la plecare, diferenta este ca ne ferim, adica se practica cu halatul de baie pe el...

Oricum una este la plaja, alta este in propria curte si cu totul altceva pe strada... caci au fost exemple de toate felurile...

La plaja...Pana pe la 4-5 ani eu spun ca este OK fara slip cel putin la noi in Romania, daca nu intampinati alte probleme ca cele de mai sus.

In propria curte si acum Adi se joaca in piscina gol golut.

Pe strada (sau la poarta, unde poate fi vazut) nu iese decat imbracat, cel mai sumar cu pantaloni scurti si maieu...

Astea sunt limitele mele ....

Nu stiu daca tine de saracie, caci un slip este 50000 si sigur si-l poate permite oricine...Cred ca tine mai curand de cultura fiecarui popor... iar eu una sunt printre putinele multumite de educatia poporului Roman... nu trebuie sa copiem tot de la altii.
Este adevarat ca romanii nu cred inca in pedofili, asa cum eu nu pot sa-mi imaginez un atentat terorist la noi in tara.
Eu cred ca ne putem numi fericiti pentru ca nu am ajuns inca sa ne facem griji pentru asta... si sper ca acest lucru sa dureze cat mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by Caprioara


As vrea si pareri de la fete care merg la plaja in Romania

Anul asta (la 5 ani) tind sa cred ca o sa-l las cu slip pe el, la mare. Da' nu-s foarte sigura, ma mai orientez la locul faptei. Avea si pina acum slip, dar pe plaja de obicei i-l dadeam jos, pur si simplu asa mi s-a parut potrivit in contextul respectiv.(si anume Romania, 2 Mai) Pe o plaja aglomerata, sau cu fitze, sau cu caracter de de promenada, ar fi purtat pantaloni scurti.
La piscina/ strand, evident ca ar purta slip.
Daca as avea bazin in propria-mi curte, nu.

N-am cine stie ce argumente ca sa-mi sustin punctul de vedere. Insa, sincer, ma intriga ideea de sutien la 3-4 ani.




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

fetelor, da ce ziceti de DUAMNELE fara sutien de pe plaja?????
mi se face pielea de gaina.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Filofteia,

Merci de raspuns. Eu una iti impartasesc in mare parte opiniile, dar incepusem sa cred ca numai eu gandesc asa si cam intrasem la idei.

Oricum, daca copilul imi va cere anul asta pe plaja sa ii pun slipi o sa ii pun, insa nu o sa-l oblig daca el nu simte nevoia (sper ca si la bulgari e voie fara). E mic tare (are 13 kg) asa ca mie nu mi se pare ciudat sa-l las fara slipi inca... Si el e asa de fericit fara .




Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu cred ca se poate rezolva problema cu slipul ud, dindu-l jos inainte de a intra in apa !
Sincer, eu i-as fi pus slipulet lui Bogdan de prima oara cind l-am dus la mare (1,8 ani), dar sotul s-a opus. Mie nu mi se pare important sa te bronzezi in acele locuri, mai ales ca zonele respective sint f. sensibile. Plus vorba cuiva de mai sus, le mai intra si nisipul in fundulet (ca sa nu aduc vorba de fetite...).
Eu nu stiam daca e sau nu obligatoriu undeva in strainatate slipul, dar eu asa am simtit. Eu am fost constienta f. devreme de sentimentul de rusine referitor la nuditate si probabil ca de aceea.

Anul asta cred ca voi reusi sa-i pun slipulet (are 3,8 ani), ca a primit unul dragut de la nasa. Dar cind o sa intre in apa il scot... La anul probabil ca voi cumpara mai multe, ca sa am de schimb si va intra si in apa cu slipulet.

Eu una sint si impotriva nudismului, topples mai merge, dar oricum n-am facut si nu voi face vreodata, ca mie mi se pare normal sa faca cineva care are ce arata, nu sa-i tai cheful omului expunind niste tzitzi lasate si pina la genunchi. Ma deranjeaza, pe mine ca femeie sa vad asa ceva, d'apoi pe un barbat. Dar asa sint eu si fiecare face cum doreste...
Iar nudismul mie mi se pare dezgustator, mai ales la barbati.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

Imnul lui Irinel

Semneaza protestul Maxim impotriva pedofiliei prostului-gust

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
fetelor, da ce ziceti de DUAMNELE fara sutien de pe plaja?????
mi se face pielea de gaina.....


Eu recunosc sincer ca pe majoritatea le invidiez... Mie una nu mi se par asa ciudate, desi eu una nu am practicat si nici n-as practica. SI merg cu barbatul si mai trage cate un ochi la ele... ei si ce ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place...

Nudismul este cu totul altceva, dar acesta se practica pana si la noi ferit...

quote:
Filofteia,

Merci de raspuns. Eu una iti impartasesc in mare parte opiniile, dar incepusem sa cred ca numai eu gandesc asa si cam intrasem la idei.

Oricum, daca copilul imi va cere anul asta pe plaja sa ii pun slipi o sa ii pun, insa nu o sa-l oblig daca el nu simte nevoia (sper ca si la bulgari e voie fara). E mic tare (are 13 kg) asa ca mie nu mi se pare ciudat sa-l las fara slipi inca... Si el e asa de fericit fara .

Caprioara & Matei



Cu placere si sunt sigura ca mai sunt si alte fete care gandesc la fel.
Sigur nu o sa ceara slip... pe al meu l-am obligat datorita conditiilor date, dar in curte este asa de multumit fara in piscina...
Concediu placut ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Am raspuns si la sondaj-cred ca e bine sa punem slip/costum de baie copiilor de cand sunt mici.Noi am fost anul asta la mare in extra sezon,nu era de intrat in apa,dar era cald,si am tinut-o pe Ilinca intr-o salopetica lejera de panza.Cand o sa mergem in sezon o sa-i iau costumas de baie intreg,in primul rand din motive de igiena,apoi fiindca vreau sa o invat de mica cu un simt al pudorii si decentei.
Referitor la femeile care fac plaja topless ce pot sa zic,e alegerea lor,dar nu mi se pare normal ce se intampla.Ar trebui sa existe plaje speciale pentru asa ceva.Parerea mea.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Eu va sugerez ca pentru problema cu toplessul sa deschideti un alt subiect, pentru ca nu-si are rostul aici.

Off topic, eu nu practic asa ceva pentru ca nu imi place ideea sa ma expun in public (la varsta mea )si nici nu consider ca am ce arata (plathfus, deh), desi sotul ar vrea sa o fac.


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

eu sunt pt slip la copii . nisipul care intra peste tot,ar fi un motiv,apoi ma gandesc ca daca noi suntem imbracati,sa fie si ei.desi imi sunt dragi copilasii cand ii vad in funduletul gol pe plaja,deci nu vad nimic urat.dar pe ai mei am sa ii imbrac .
eu am poze de la mare,eu si frate-meuin fundul gol. om fi fost noi dragalasi,dar tot am intrebat-o pe mama DE CE .imi amintesc ca mama considera ca suntem mici si nu stim . vad si acum copii rusinosi,deci copiii STIU.

iar ar mai fi o problemuta: daca sunt toti copiii goi,e ok,sa zicem.dar daca multi au slip si fetitele au si sutienute ,atunci copiii dezbracati incep sa se simta complexati.asa ca cel mai bine e sa fim pregatiti in functie si de ceilalti copii din jur .(ma gandesc mai mult la copii de 4 ani,care mi se par deja MARI ,stiu TOT ,deja unii citesc si scriu )

cat despre topless , nu cred ca se face pt a arata ceva,si nici nu cred ca trebuie sa faca doar cine arata bine.Eu nu fac pt ca sunt pudica,dar cu restul nu am nimic.
Nu sunt de acord cu nudismul in locurile cu copii. Si barbatii goi pusca...nu as vrea sa fiu cu copiii de mana si sa se holbeze la asa ceva.
Eu mergeam cu mama la nudiste,cand eram mai mica,ca sa imi pot da sutienul jos,sieu si ea,dar la NUDISTE-femei.Dar noi ramaneam cu slipul pe noi,intre femeile goale.Imi amintesc ca mama tragea de mine sa mi-l dau jos,si asta nu am suportat niciodata!Imi spunea ca sunt doar femei.si ce daca??daca eu nu ma simteam bine?
Deasemenea ,Nu as suporta sa stau intre femei si barbati la un loc ,goi pusca,si nici atat cu copii .

Mergi la inceput