Slipi la copii- de la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor, am si eu o intrebare. Nu vreau sa ma pronunt, pro sau contra slipului, pentru ca nu am copii. Am observat aici multi copii in jur de 2-3 ani cu pampers si slip pe desupra. Nu se oparesc copii din cauza caldurii? Mai ales ca aici este exclus statul in apa, ca oceanul e tare rece si zbuciumat, mai ales dupa 18, cand apar copilasii la plaja. Ca dupa mine asta e singurul avantaj al eventualei "intoarceri la natura".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sunt pampers speciali pt mers pe plaja, care nu primesc apa in interios, si nu lasa sa iese nimic in exterior... eu am folosit asa ceva cu copilul.. il schimbam pe plaja la fiecare 2 ore (sau imediat ce observam ca e ud in interior).
Orice fel de pampers daca il schimbi in timp nu irita fundul la bebei, daca il lasi sa stea acolo cu urina acea sarata si pe caldura, atunci DA se irita urat...
Toate cele bune



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Those who are too smart to engage in politics are punshed by being governed by those who are dumber. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si fetita mea a purtat slip inca din primul an de viata,nici nu mi-am pus problema sa o las fara!Mi se pare mult mai igienic cu slip si de ce nu,mai shic .Nici eu nu fac plaja decit in costum si nici in copilarie nu-mi placea fara .
Sigur,sutienele la fetite de 3-4 ani nu-s indispensabile dar eu le gasesc taaare dragalase,exista o varietate mare de maieute,costume de piscina,etc .


Aici,in Germania,in locurile de plaja(la stranduri nu am vazut),exista portiuni delimitate cu "FKK(Freie Körper Kultur)"unde se face nudism.Sigur,zonele nu-s ingradite cum erau la noi,pe litoral ci asa,printre zonele cu costum .Nudistii sunt de la copii,la persoane de virsta a treia,fiecare face cum doreste.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Da Alina,aici e tare en vogue FKK-ul asta..Eu inca nu ma incumet si nici nu cred ca o voi face.Desi mi-e ciuda,in Stuttgart exista in mijlocul complexului de music-hall un imens complex de wellness si sauna,piscine,etc, dar este integral FKK...Pacat, asa m-as duce si eu acolo...si maine!
http://www.das-freizeitportal.de/images/9/stuttgart_schwabenquelle.jpg

http://www.insauna.com/schwabenquelle1.jpg

Prietenele mele au fost si au zis ca nu e nici o jena, toata lumea e dezbracata asa ca dupa cateva minute iti uiti de jena..Asa o fi?
Sotul meu zice ca ar vrea sa mergem dar ii e ca se intalneste acolo cu seful lui si iaca situatia penibila :))))))


Daca mania persecutiei ar fi o muzica - unii ar fi o discoteca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Eu le-am pus slip copiilor de mici. Fetita mea de la 5 ani are si sutien ca nu a vrut sa stea fara ca noi (eu si sora mea) de ce purtam? :-) Mi se pare logic rationamentul ei si i-am luat un costumas cu sutien pentru fetite de virsta ei, desi eu cred ca asta nu era necesar, dar nu vroiam sa incalc vointa ei. Problema cu slipul ud se poate rezolva, pentru ca eu le iau cite 2 sau chiar si chilotei sa aiba daca se uda.
Cred ca e mai bine sa le punem slip de mici. Eu avind si baiat si fata, ei erau obisnuiti cu ce are sexul opus, dar oricum de acum nu mai vor sa ii vada celalalt dezbracat si e normal sa le respectam intimitatea.

Ioana - de 3 x mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Eu anul asta nu am sa-i pun baietelului meu (1 an si 10 luni) slipi la mare ,cat sta in piscinuta sau cand intram in mare dar pe nisip cred ca am sa-i pun pampers sa nu aiba probleme cu nisipul.La anul cu siguranta ca da.Fetitei(4 ani si 7 luni) ma gandeam sa-i iau costum de baie din 2 piese dar nu ma lasa tati,ca e prea mica si nu are ce acoperi cu sutienul,dar slipi in mod sigur ii voi pune.Nu de alta dar in joaca
lor isi gasesc niste pozitii de te doare mintea si nu-mi convine sa -i vad nici macar eu dar un strain.
Ceea ce vreau neaparat sa spun este ca indiferent de optiunea fiecaruia dintre noi ,nu mi se pare normal sa arat pe cineva cu degetul si sa-l critic doar pentru ca avem opinii diferite.


botez
copiii mei iubiti
poze noi
Cristina , mamica de Craciunita Cristina Adriana (25.12.2001) si piticut Mihai Stefan (17.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu l-am dus la mare prima data anul acesta ( 1,7 ani) si i-am cumparat slip. Niciodata nu as accepta fara slip. Nici poze nud nu ii fac.
Aelita, si eu mi-am intrebat parintii cine le-a dat voie sa ma expuna cand eram mica...

In legatura cu nisipul, si cu slip tot intra peste tot din pacate. La fiecare dus il gaseam plin de nisip, asa ca nici slipul nu rezolva problema asta.

Eu aveam si un slip de schimb + pampersi la mine, asa ca nu am avut nici o problema.
Si daca ar fi fost mai mic tot nu l-as fi lasat fara slip.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Noi facem plaja si baie in ocean 7-8 luni pe an dar nu am schimbat niciodata copiii ca se uda slipul. Au purtat costum de baie de fiecare data cand am iesit la plaja, s-au udat cand au intrat in apa si s-au uscat cand s-au jucat pe nisip . Am observat ca in Romania oamenii au tendinta sa duca la extrem anumite aspecte din ingrijirea copiilor, ce daca e ud slipul pe copil 10 min? Materialul e special si se usuca imediat si daca e apa suficient de calda sa faceti baie atunci nu poate fi atat de frig afara sa se imbolnaveasca copilul. Soarele este nociv pentru piele in cantitati mari, pentru fixarea calciului este suficienta suprafata care iese din costumul de baie . La femei se recomanda sa isi acopere sanii din cauza ca sfarcurile sunt foarte sensibile la soare, probabil acelasi lucru se intampla si la fetite care chiar daca nu au sani in relief.

Eu votez cu slipii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

La 1 an o ungeam cu crema de plaja din crestetul capului si pana la varful degetelor si o puneam in nisip, fara slip. La 2 si 3 ani procedam la fel. La 4 ani i-am cumparat slip (fara sutien, mi se parea culmea tampeniei, numai in America cred ca exista asa ceva, in Europa eu nu am vazut copilute cu sutien) pe care il scoteam si il schimbam cu chilotei cand plecam de pe plaja. Ea ar fi vrut fara slip dar eu am considerat ca e destul de mare ca sa nu mai stea in funduletul gol. La 5 ani nu concepea ea sa stea fara slip. Parerea mea, de femeie proasta din Romania, este ca de la 4 ani ar trebui purtat slipul, e varsta la care pun intrebari legate de sexualitate si sunt foarte curiosi si constienti ca se deosebesc fetitele de baieti. Eu cred ca nu e vorba de mentalitate invechita ci de educatie, de mentalitati sociale, de cultura.
Anul acesta aflandu-ne intr-o tara scandinava am constatat ca ei nu au mentalitatile noastre nici macar la plaja, copii purtau sau nu slipul si nu venea niciun jandarm sa le taie chitanta de amenda parintilor. In general numai bebelusii erau insa nud, copii de 2-3 ani aveau slip. Dar nu am vazut fetita de 5 ani cu sutien in mod sigur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Si anul asta si anul trecut si ori de cate ori am fost in situatia de a face plaja) i-am dat fetitei mele (4 ani) costum de baie intreg pentru ca si eu port costum de baie. De as fi stat dezbracata la plaja sigur as fi lasat-o si pe ea in pielea goala.

Mergi la inceput