Slipi la copii- de la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cred ca daca e in propria curte e ok fara slip...
Dar in locuri publice...si eu i=am pus slip lui David de la inceput!!! Cat a fost mai micut, dupa ce iesea din apa ii puneam chilotel uscat...
Acum se usuca slipul imediat si oricum sta numai in apa...asa ca nu il mai schimb decat cand plecam de pe plaja...



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Sincer, nu ma asteptam ca majoritatea raspunsurilor sa fie "cu slipi" din fasa. Mai degraba am crezut ca voi obtine o medie de varsta dupa care sa ma ghidez...

Ma intreb cum se face ca la mare pe plaja (in Romania) toti copilashii nu poarta slipi? Cel putin asa am vazut eu in anii trecuti... Si mie mi se parea ca se simt foarte fericiti asa, sa se joace la nisip si in apa fara grija udatului. Se simteau liberi. Nu stiu daca ma intelegeti ce vreau sa spun... Nu pot decat sa ma intristez la gandul ca apropierea de natura a copilului (asa vedeam eu asta) mai are o bariera in plus.

Trebuie sa recunosc ca nu mi-am pus niciodata problema pedofililor, ca ar face poze copilului .




Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu i-am pus slip nu de frica pedofililor (cel putin aici in Ro, ca in Sua ii pun ca nu ai voie cu copilul in fundul gol..oricat de mic ar fi) ci asa mi s-a parut corect...si mai comod sincera sa fiu...Pt ca slipul il proteja de nisip (care poate sa intre peste tot), el era tare confortabil...si ma gandeam ca poate cand va fi mai mare nu s-ar bucura prea tare cand as arata prietenelor lui pozele nude de la plaja (ce mama grijulie sunt)!!!

Cel putin in ro...cred ca barbatii sunt mai preocupati de tzatzele fara sutien, decat de un fund de bebelus!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Asa e, la noi in Ro nu cred ca sunt asa de multi pedofili nici eu nu m-am gandit absolut deloc la acest aspect, lui Paul (4 ani) ii pun slip dar cand ajungem pe plaja il scoatem ca se simte mult mai bine fara el. Cand o sa inceapa el sa se rusineze banuiesc ca o sa imi spuna si atunci nu o sa i-l mai scot, dar pana atunci... nu vad nimic rau.


Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu cred ca ii voi pune pe la 4-5 ani slip fetitei mele, dar de preferinta cat mai tarziu. Bineinteles ca daca ea vrea altfel ii voi pune slipi atunci cand imi va cere.

Imi aduc aminte ca la 5 ani am fost in tabara la mare cu gradinita si nu ne-au pus slipi.

Dar adevarul e daca am unde si eu prefer sa fac nudism. Este o mare senzatie de libertate de a inota gol in mare.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

daca nu anunta la TV si nu se fac publice cazurile de pedofili, nu inseamna ca nu exista... multi dintre ei au dubla viata, familie si tatici fericiti, si cand merg undeva si vad ceva pozeaza, si viseaza in lumea lor nebuna si poate o data se lasa si condus de impuls si fac nebuniile reale.
De unde stiti voi ca ala cu prosopu langa patura voastra nu e pedofil? Nu il cunosti, oameni merg si vin pe plaja din toate colturile lumi, poate vin europenii ca stiu ca in ro se practica 99.99% mama goala, copil gol...

Se simnte liber in natura fara slip, la ce ajuta sau nu ajuta un slip... , sa intre nisip prin toate partile, sa nu se vada cand face pipi pe plaja sa fluture putulicile linistite in vant pe la nasu celor e stau intinsi pe paturi?

Eu tot raman la parerea mea, copilul trebe sa poarte slip de cum iese pe plaja, nici un minut fara, si mamicile la fel sutiene... daca vreti nud, mergeti la nudusti, dar nu faceti din plaje publice nud peste tot...



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu nu vad nici un motiv pentru care l-as lasa pe copilul meu deliberat gol in public oricare ar fi virsta. Dar eu nu sint genul "naturel".
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu le-am pus copiilor pantalonashi de la bun inceput in public. Asa mi se pare normal. Chiar nu vad de ce este nevoie ca un copilash sa stea gol-golutz pe plaja. Motivele gen "comuniune cu natura" me se par puerile si nu voi mai comenta mai mult.

M-am ingrozit sa aud fetitze de 8 ani fara slipi...prin experienta mea (la 9 ani am avut menstruatie) mi s-ar parea chiar oribil (ca sa nu zic traumatic ca-i prea tare termenul). Nu stiu ce avantaje ar putea fii pentru un preadolescent sa fie gol/goala pe plaja

Pina la urma protejam intimitatea copiilor nostri. La ce foloseste goliciunea pe plaja? daca nu vrem sa ne murdarim/udam/etc...mai bine stam acasa.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Depinde in ce tara te afli!!!

Aici bebelinele chiar si sutien tr sa poarte. Mie una mi se pare un pic aiurea.

Iar bebelasii tr sa poarte acei slipi gen bermude (trunks).

Mie mi place in tara cand poti sa i lasi la funduletul gol asa cum si noi am crescut si nu se mai minuna si intreba nimeni!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Corina...ce te opreste sa-i tii in fundul gol si aici? Te obliga cineva? Este lege? Unde ai vazut tu ca trebuie bebelushele sa aiba sutien?

Eu ma intreb de ce trebuie un copilash sa fie gol-golutz? Care-i scopul? Care-i motivul?



Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput