Slipi la copii- de la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Anamaria citeste cu atentie..."Pt ca asa am crescut si noi... Sa fie in comuniune cu natura.... sa nu stea ud la slip... " nu sunt destule argumentele

Eu raman la ideea ca un copil trebe sa poarte slip indiferent de cati ani sau luni are....


quote:
Originally posted by ocebine

Corina...ce te opreste sa-i tii in fundul gol si aici? Te obliga cineva? Este lege? Unde ai vazut tu ca trebuie bebelushele sa aiba sutien?

Eu ma intreb de ce trebuie un copilash sa fie gol-golutz? Care-i scopul? Care-i motivul?



Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.




Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eu nu am vrut sa-i dau slip la mare, nici la 3 ani, nici la 4, insa EA, domnisoara mea, se rusina, asa ca in fiecare an primele 7-8 zile la mare era cu slip, abia cand sa plecam acasa vroia sa-i dea jos. Anul trecut, la 5 ani era cu slip cu sutien, cica, si fustita!
Eu nu cred ca e necesar slipul la copii pana la 3-4 ani. Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Caprioara, noi am vrut sa ii lasam in pielea goala pana cand cer singuri slipi (ar fi fost si culmea ca dupa ani de nudism sa trecem in partea cealalta). Problema este ca ca doctorita ne-a spus sa nu lasam copiii in fundul gol pe plaja pentru ca a avut foarte multe cazuri de candida si alte ciuperci luate din nisip. Asa ca i-am imbracat.
In afara de asta nu gasesc nici un motiv pentru costum de baie la varsta mica, altul decat conformismul.

madishor

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu conteaza daca sunt multi sau putini pedofili in romania......e suficient sa fie unu .......

Noi folosim deocamdata chiloteii de inot si apoi o sa luam slip. Mi se pare abuz sa il tin in fundul gol in timp ce eu si tatal lui ne acoperim.

Si mai avem o problema.......daca e in fundul gol se trage de putza

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

In vecini este o fetita de vreo 2 ani care sta tot timpul in pielea goala in curte dar iese si pe strada si numai cu mainile la putza sta... maica-sa o lasa in pace - si mi se pare asa urat, chiar daca e copil!! Ei, ce era daca-i punea chilotei?!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ocebine Raluca avea 4 ani si eram la plaja fara sutien si stii ca i politie ce se plimba pe plaja si au venit la mine si mi au zis!!!!La fel s a intamplat la o piscina dupa care ne am lecuit, purtam sutien!!!

O intrebare ptr tine? Ai observat ca aici nu poti cumpara ptr fetite doar slip???



corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Imi pare rau, Corina dar asa ceva nu cred Mi se pare incredibil si puteai foarte frumos sa faci plingere impotriva acestui personaj. Ori inventezi, ori nu mai stiu ce sa zic

Sint aici de un car de ani, merg la plaja in fiecare an, am in familie fetitze si niciodata nu am avut aceasta problema. Este adevarat ca se vind costumele de baie in doua piese sau intreg dar asta pentru ca se imita costumul de adult. Ti-ai pus vrodata intrebarea ca la noi pe vremuri se purtau slipi doar din saracie?

Aveam pe vremuri o verisoara mai mica si tatal ei avea rude in Italia. De cite ori primea cadouri avea costume de baie, si pe vremurile alea stramosesti ii veneau costumele de baie din Italia cu sutien. Avea gigilicea vreo 3-4 ani.

Este vorba despre ramas in urma, nu de comuniune cu natura si alte aiureli.



Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Ha, ha, lol, deci Caprioaro, degeaba ai deschis subiectul, nu te mai framanta inutil, raspunsul este: suntem inapoiate noi toate astea care lasam copii fara slip pe plaja, nu te mai gandi la nici o comuniune cu natura ca e o prostie.
Banuiam, ca de obicei, ca se va ajunge la jigniri.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ocebine cum sa fac plangere cand am vazut faze in care alti parinti atentioneaza pe cei ce sunt cum am fost eu! Crede ma! Si tu ai vazut copilasi dezbracati la plaja la voi? Se uita la tine ca la urs si ti zic ca ti expui copilul daca n are sutien sau slip la 1 an Si eu am fost socata la inceput dar m am obisnuit!!!!

Eu aici nu am vazut copil fara costum de baie sau fetita fara sutien.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Ha, ha Oana...daca te simti jignita imi pare rau. Nu e vina mea cum interpretezi tu cuvintele mele. Mesajul a fost cu preponderenta indreptat catre Corina. Sint de acord ca aici parintii nu isi tin copiii goi pe plaja si nici in multe alte tari nu am vazut asa ceva.

Sint convinsa ca politia nu a acostat-o pe plaja cu privire la sutien avind in vedere ca am in familie politisti, i-am intrebat si nu voie sa comenteze in acest sens. Poate daca era copilul gol-golutz si la o virsta mai marisoara, atunci poate cineva o fii atras atentia.

Am intrebat care sint motivele pentru a avea copiii goi si in afara de faptul ca "asa era pe vremuri" nu a raspuns nimeni pertinent.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput