Sa ajutam la terapia pentru Ema

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

multumesc fairy_adina si pentru banner-ul facut pt Ema, o sa-l postez asa cum m-ai povatuit...

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

http://www.abecedar.com/cantecele.html\
cantecele pt copii si link catre site-ul cu Ema
Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

multumesc D-na Eliza Ghinea pt donatia de 35 euro, si pt realizarea de fluturashii virtuali in engleza si romana...
multumesc pt ca vine cu sfaturi si idei si kiar daca ne despart mii de km ...totusi ne sprijina si este alaturi de noi...

pupici si recunostinta

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Incerc sa detaliez un pik programul Emei ...
Dimineata dupa ce ne trezim , ne facem toaleta si ne imbracam( eu o imbtac pe Ema)...dupa ce mai aranjez un pik treburile prin casa, ne grabim sa ajungem la centrul de recuperare, facem cam 10 minute de mers pe jos, trecem prin parc...o las la centru si apoi ma grabesc sa nu intarzii la birou.
Ema petrece la centru cca 4 ore,serveste micul dejun si trece prin cateva cabinete - logopedie, ergoterapie, psihoterapie- fiecare sedinta dureaza cam 30 min, Ema are nevoie de 10-15 min de acomodare asa ca mare lucru nu face, mai ales ca ei alte metode decat ce aplicam acasa...insa nu am solutie pt orele de dimineata...Ideal ar fi sa am acasa 2 fete dimineata care sa lucreze ABA cu Ema si dupa aceea sa continue cele 2 fete care lucreaza dupamasa ...in acest fel nu ar mai veni acasa cu gesturi si stereotipii luate de la alti copii cu probleme...
Tot la centru serveste si masa de pranz, apoi o aduce cu masina acasa si incepe lectiile cu cele 2 fete instruite de mine, cu programe stabilite de supervizor ( de la Bucuresti), materiale luate dupa internet, manuale...etc
Dupa 3 ore de lucru Ema are 1 ora de somn. La ora 17 ajung acasa si preiau stafeta de la fete... pana la ora 18 cand vine logopedul icerc sa fac cate ceva din treburile casei, intre timp Ema se trezeste, isi face numarul de plans, la care trebuie sa raspund cu "ignore", ii dau sa manance- mai mananca si singura...
Logopedul ajunge la ora 18 si incepem lectiile cu pauze de joaca, cu respectarea programului de olita...
Uneori ne ia ceva timp sa ii potolim crizele de plans sau de ras, sa-i captam atentia, sa inventam jocuri dictractive, sa am un sertar plin cu dulciuri folosite dopar la lectii...uneori isi alege recompensa, alteori nu vrea nimik, inca nu-mi dau seama ce-i place cel mai mult, nu are nici o jucarie sau mancare preferata.
La finalul lectiilor notam in dosare si daca este frumos iesim in fata blocului 20-30 minute. Urmeaza baita si nani...
Inainte de culcare ii citesc povesti, sau ii cant,,,ii place sa priveasca pozele din cartea de povesti, sau sa fredoneze o data cu mine...
Apoi ii spun rugaciunea in soapta si ma rog la Dumnezeu ca Ema sa vorbeasca si sa spuna si ea intr-o zi rugaciuni, o inchin si ii spun "noapte buna"... Dupa ce sting lumina stelutele forforescente licaresc in camera, Ema incepe sa spuna o rugaciune inteleasa numai de ea, si inerca sa se inchine asa cum vede la mine...Un suras imi incolteste pe fata si si parca uit de ziua grea ce a trecut si iar visez ca raspund intrebarilor ei...
Dupa ce adoarme, cu o mana pe gatul meu...trebuie sa-mi reiau treburile casnice...treaba o fac in liniste sa nu cumva sa trezesc printesa si sa intrerup treaba... Tarziu termin si ma asez pe scaunul din bucatarie...ma odihnesc, ma bucur de momentul meu de liniste, imi fac planuri pt a doua zi...
Vinerea dupa lectii , o duc pe Ema la bunici (parintii tatlui ei)- au grija de ea , sta si taica-su cu ea cateva ore...Bunii o scot afara, o plimba cateva ore...eu nu prea am timp sa o plimb cateva ore...
sambata si duminica merg la cursuri la facultate...am si eu cateva ore doar cu mine...doar pt mine...
Duminica de la curs ma opresc la bunici , o iau pe Ema ne mai oprim la o terasa sa bem un suc,ne mai plimbam prin oras...apoi ajungem acasa ne pregatim pt o noua sapatamana...

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Am trebut de periada de preterapie...
A fost coordonatoarea sa vada cum a lucrat in cele 2 saptamani, ce am facut noi(tutorii), ce mai este de facut...
Am vizionat filmuletele intregistrate in timpul filmului ne-a atras atentia unde merge si unde nu merge, cum sa continuam...
In final Coordonatoare a fost multumita de evolutia Emei, a spus ca promite multe si ca va avea succes terapia...oricum se vede ca incepe sa prinda comenzile...
Mi-e groaza ca trebuie sa platesc oamenii...
Ar fi bine sa am si lectii dimineata...ar prinde mai bine...ar fi odihnita...
Sper sa reusesc si treaba asta...
Doamne ajuta!

Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Va salut si imi cer scuze pentru intarzierea cu care iti scriu, am mai intrat sa vad ce faceti dar tot asa pe graba ca Alain imi ocupa tot timpul si in ultima vreme am fost fost mai mult singurica cu el.Te admir f mult, esti deosebita in tot ceea ce faci si pana la urma rezultatele nu se vor lasa prea mult asteptate. Site-ul pe care il ai acum e f bun, eu il voi trimite pe mail prietenilor mei ca am vorbit despre voi dar e altfel cand vor citii ei cu ochii lor.
Nu am uitat de voi, de indata ce imi intra banii voi depune si eu ceva banuti care sa va ajutam sa platiti tratamentele necesare. Ma bucur de progresele facute de Ema, e un ingeras cu ochi minunati si stiu ca pana la urma va pricepe si se va integra si ea in lumea in care traieste, mai ales ca are un inger pazitor asa de bun in persoana ta.Va pupam si va tinem pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Buna Silvia,
iti multumesc pt mesaj si pt ajutor...
o sa scriu de fiecare data cand intervine ceva nou, cand sunt disperata, casn nu am cui povesti...
din nefericire sunt singura...de multe ori compatimita...si privita ciudat...
a inceput sa se strange ceva banuti, luna asta am cu ce sa platesc oamenii si supervizorul...
sa speram ca o sa strang banii necesari si sa nu fie nevoie sa intrerup programul...
pupici
Mari si Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sper din toata inima sa va mearga bine si sa adunati banutii. Stai linistita ca e multa lume alaturi de tine, poate multi nu intra sa scrie pentru ca pur si simplu nu-si gasesc cuvintele si eu patesc uneori asa dar gandul lor bun va ajunge acolo unde trebuie si veti simtii ajutorul.
Silvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Mari,
poate te-ar ajuta mult daca s-ar scrie din nou in ziarul acela local
Ceva de genul "Revenim cu noutati despre fetita...si mama ei..."

Cred ca iti va fi greu sa-l convingi pe cel/cea care a scris...
cu fotografii ale fetelor care lucreaza acum, cu logopedul...
O zi din viata noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Dora,
ultima data am aparut in ziarul "Jurnal de Ialomita " i data de 14 septembrie 2006, o pagina intreaga desrpe autism , trainig ABA si scopul pe care vreau sa-l ating, despre Ema...
MAri si Ema
www.help-ema.puls-il.ro


Mergi la inceput