Sa ajutam la terapia pentru Ema

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmcata spune:

Mari,sa stii ca ma gandesc la tine si-ti tin pumnii stransi!Sper ca ti-au mai trecut emotiile si ca te descurci bine!
Pt cei care prindeti EuforiaTv,ea este in direct la aceasta ora.La noi in Slobozia nu se prinde acest post tv,dar abia astept sa vina Mari cu inregistrarea emisiunii.
Te pup draga mea si abia astept sa vorbim sa-mi povestesti cum a fost!
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evitan spune:

ca de obicei....mai intii "vedetele" , apoi, daca mai ramine timp, noi,oamenii de rind...undeva dupa usa...Nu este asa de interesant subiectul...nu face rating...cum naiba sa ai pretentii sa-ti respecte copilul , cind in primul rind nu te lasa pe tine, om asa-zis normal, sa-ti spui durerea? Si pe de alta parte, noi, mamicile de copii autisti, nu mai stim ce sa facem ca sa-i vedem cit de cit bine:tutori, coordonare, speranta, durere, deznadejde, bani, programe, generalizare, oameni neseriosi, depresie, oamenii se supara pe tine, nici tu nu te mai intelegi cu tine, familie, al doilea copil sanatos pe care ai grija sa nu-l faci sa sufere mai mult decit sufera deja, disperare, nu merg programele, disperare, bucurie, speranta, speranta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

La ce farsa sinistra am asistat!!!!!
Doamne, ai mila de noi!


Matei este un erou contemporan. Matei este consilier guvernamental si se ocupa de problemele persoanelor cu dizabilitati. Matei traieste într-un scaun cu rotile. Matei a avut curajul sa arate lumii ca nu simpla compasiune este solutia. Matei a pozat într-un pictorial socant, alaturi de doua modele, într-o campanie publicitara imposibila: Matei a facut reclama unor produse comerciale.

Aceasta campanie publicitara este însa una fictiva: în realitate, nimeni nu l-ar fi invitat pe Matei la castingul unei reclame care apare la televizor. Pentru ca lui îi este refuzata aceasta sansa, în numele frumusetii. A frumusetii false. A perfectiunii. Care nu exista. Pentru ca omul nu înseamna doar o suma de dimensiuni si zîmbete false. Sa fim solidari! Hai sa demonstram ca se poate: Matei trebuie sa apara într-o reclama adevarata!

Chiar daca pare aproape imposibil, trebuie sa credem ca putem schimba lumea. "FITI REALISTI: CERETI IMPOSIBILUL!" - aceste cuvinte s-au auzit pe strazile Parisului în '68 iar ele chiar AU SCHIMBAT pîna la urma lumea. MATEI ESTE NOUL EROU CONTEMPORAN.

Frumusetea a ajuns cel mai urit lucru din lume. Frumusetea este un cintar de porci unde omul intra – sau nu intra – printr-o forma ideala. E asa de mic cintarul asta, ca numai manechinele care se prostitueaza cu Irinel Columbeanu trec de proba dura a formelor, cocalarii de cartier care injura doamne – ca Mutu – si toapele care au emisiuni la televizor

http://www.pulafashion.com/index2.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

buna ,
sunt total dezamagita ...am fost invitata la emisiune Corinei Danila, "femeia conduce", cu tema " ai face orice sacrifiu pt a-ti vedea copilul vedeta?"...ideea era ca in a 2-a parte a emisiunii sa vb despre Ema, ce are, cum ma descurc, de ce are nevoie...si cum continui...
ideea este ca vedetele au batut campii cu aberatii iar in ultimele min au reusit sa ma bage in emisie...nu am avut timp sa spun nimik...decat ca Ema este autista, dar faptul ca am keltuieli lunare de 1000 euro si ca sunt bugetara, mama singura si studenta in ultimul an ...nu am avut timp sa-mi spun problema sa fac problema cunoscuta si sa sensibilizez oamenii...pt a ne ajuta...
din pacate aceasta este lumea show-bizz-ului si...in fine am plecat cu speranta meri si cu emotii care imi taiau respiratia...ma gandeam ca lectia despre Ema o stiu cel mai bine...am plecat la bucuresti...am lasat copilul la bunici...am keltuit bani, si am pierdut timp...
in fine dupa emisiune am vb cu pers care m-a contactat, si-a cerut scuze pt ca a iesit asa si nu s-a atins scopul...a promis ca o sa incerce sa se revanseze...poate de sarbatori...
asteptam ...cine stie.,...poate ca ghinionul a fost ca am fost invitata intr-o zi de 13...oricum a fost o intreaga telenovela, m-am ratacit...mi s-a ropt tocul de la pantof...si am intrat in emisie in ultimele min...asta e..oricum nu trebuie sa disper, TEBUIE sa continui programul cu toate resursele pe care le am , cu datorii si cu speranta ca vom depasii acest moment si vom intra cat de curand in normalitate...

cu drag aceeasi,
Mari, mami de Ema

povestea Emei
poze cu Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmcata spune:

Draga mea Mari,
Imi pare rau sa citesc aceste randuri scrise de tine si mai ales sa citesc ca esti dezamagita.Stiu ca ai plecat acolo plina de sperante pentru Ema,ingerasul tau,dar nu trebuie sa renunti!Asa cum te-ai descurcat pana acum o vei face si in continuare!Pacat ca la astefel de emisiuni se trateaza diferii oamenii,si mai ales copii.
Va pup pe amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toocool spune:

lumea show bizului ... isi da arama pe fata .

Bucura-te ca te-au bagat in seama. Cu catve exceptii, nici nu s-ar uita la tine si la suferinta ta. Ce e la TV credeti-ma e o parada .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

axia a scris:" Te-am vazut Mari, imi pare rau ca esti dezamagita.
Nu te framanta, asta e lumea in care traim....
Uite de la mine

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print

El e Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult. "


Mari, mami de Ema

povestea Emei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Mari, am trimis contul la o prietena din Iasi, o sa-ti trimita cred ca saptamina viitoare, un mic ajutor din partea mea, deci banii or sa vina de la Iasi.

Dumnezeu sa va ajute

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Deunazi am primit un mail de la o prietena"n-ai mai trecut pe la mari paun, mai zi si tu o vorba buna.vezi ca merge la o emisiune' am mai trecut, am vazut, m-am bucurat(nu vazusem nici o emisiune de-a Corinei Danila, dar atata vreme cat merge undeva si vorbeste despre fetita ei, despre lupta ei, e f bine,zic eu)


Si a venit ziua cu emisiunea...fix la ora 20 imi asez masa de calcat in fata televizorului si ma uit...copii frumosi si destepti, vedete cu copiii lor, copii_vedeta cu parintii lor,aranjati, dichisiti, relaxati...

" e bine sa fie copilul tau vedeta?Cum s-a intamplat ? "
Alin Oprea de la Talisman cu toata familia, pustii simpatici care fac reclama la cascaval, grupul Bim Bam, Iulia fratila si Andrei Duban(care emite panseul "Unii parinti isi chinuie copilul, altii nu recunosc")

Fiecare isi dadea cu parerea, copiii cantau, a fost si un reportaj si o inregistrare cu Cleopatra Stratan... au comentat o jumatate de ora...o fi de bine, o fi de rau...
Suportabil si agreabil pana la un punct...termin de calcat, iau alt vraf de rufe...
Ma uit dupa Mari prin scena, incep sa ma ingrijorez...Ma gandesc ce interesant ar fi fost sa fie invitata si Ema, cu tutorii dupa ea,si sa-i deranjeze din cand in cand...
Emisiunea continua,o psiholoaga repeta obsedant de cate ori era intrebata"Lasati copiii sa-si traiasca copilaria...nu-i fortati sa faca ceva, caci mai tarziu se vor vedea consecintele...''
Copiii intervievati "dar noua ne place la nebunie ce facem!"
Nici umbra unei idei, nici vorba de a argumenta ceva... nici Corina nu stia ce sa mai intrebe, ei nici macar nu raspundeau la ce i-a intrebat...neantul la patrat, la cub, la puterea a zecea (asa zicea Plesu despre emisiunea cu fam Columbeanu)
Spre final dupa calupuri enorme de publicitate o anunta pe Mari

(Mari, cat pe ce sa nu te recunosc, coafata, machiata, eleganta, erai super!!!!)
Mari, care si-a lasat copila la soacra, care a venit din Slobozia sa vorbeasca despre lupta ei...care nu vrea sa-si vada copila vedeta, vrea s-o vada doar vorbind, cerand apa cand ii e sete...care s-ar bucura enorm daca ar fi la o gradinita....daca ar intelege o mica poveste...

O intreaba ce este autismul, Mari spune... E greu?Mari nu mai apuca sa raspunda, emisiunea s-a terminat...

Mari, cea mai frumoasa si mai adevarata femeie de acolo ai fost tu...
Tu ai o viata adevarata, chiar daca esti "nebuna aia cu nebuna ei"

Partea buna e ca am calcat tot,si camasile si bluzele de vara...partea rea e ca m-am enervat cumplit si mi-am amintit de textul lui Matei Ghigiu...
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana40 spune:

Wow , Doralina, ce frumos scrii ! eu n-am vazut emisiunea da ..m-ai facut tu s-o vad acum

Mergi la inceput