Radiografie dantura in sarcina

Radiografie dantura in sarcina | Autor: aramona

Link direct la acest mesaj

Dragi gravidutze si nu numai,


Ma supara de ceva zile rau de tot maseaua de minte care nu numai ca nu e iesita sin maxilar, dar mai e si crescuta la orizontal...si apasa rau de tot ultima masea...

Problema nu e recenta...am facut radiografie mai demult (dupa nasterea Maysei)...si stiu ca e asha, insa impreuna cu medicul am lasat-o pentru ca nu m-a suparat si pentru ca exista posibilitatea sa-si faca totusi loc sa iasa...Insa nu s-a intamplat asha...si acum, cand sunt in sapt. 26 de sarcina, ma supara rau!!! Adica ma doare de fapt ultima masea care e presata in zona radacinii de maseaua de minte crescuta la orizontal, care n-are loc sa iasa...

Il voi suna azi pe medic sa-mi programez de urgenta o consultatie, insa cu siguranta, pentru o corecta evaluare a situatiei, va fi necesara o radiografie recenta...adica acum...

Din cele care v-ati confruntat cu probleme de natura stomatologica...cat de perioculoasa este o radiografie in aceasta perioada a sarcinii (sf. trim 2 - incept. trim 3, adica sapt. 26 mai exact), si mai ales, se face??? Apoi...se fac operatii chirurgicale...gen extractii mai delikate??? (e posibil sa-mi taie in maxilar sa scoata maseaua de minte neiesita...sau chiar si ultima...nu stiu exact, medicul va decide...???)

Apoi...tratamentul cu antibiotice...ce impact are asupra fatului...e posibil sa fie necesar sa iau...insa asta e sub semnul intrebarii...

VA intreb toate acestea pentru ca in prima sarcina am evitat la maxim sa iau pastile...e foate adevarat ca nu am avut probleme legate de sanatatea mea...insa acum cred ca nu am de ales...

VA multumesc pentru ajutor, astept cu interes raspunsurile voastre de urgenta...ca nu mai pot de durere si trebuie sa fac ceva!!!


Ramona (sapt. 26, pentru a doua oara mamica!!!)

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ramona draga imi pare rau ca te confrunti tocmai acum cu durerile de dinti....stiu ce inseamna!
Din cate stiu eu se pot face radiografii(dc este neaparata nevoie) dentare in sarcina(cu protectie f buna!)-stiam ca sunt cele mai putin invazive...
Cat despre manopere cu anestezie(chiar daca sunt mai complicate gen extractie) se pot efectua cu siguranta(in trim 2-3 sunt ok, nu se recomanda in primul trim).
Antibiotice iarasi poti lua(dc e cazul suna-ti ginecologul si consulta-te cu el ce-ti indica si vorbesti apoi si cu dentistul)!
Oricum sper din suflet sa se rezolve problemele tale cat mai usor posibil(chiar daca pare complicata situatia dupa cum o descrii tu...).
Sanatate multa si sa scapi repede de dureri!

Pupici!


Ioana(29+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

aramonona ce iti povestesc este experienta proprie si cred ca mai bine este sa iti intrebi ginecologul. Eu am probleme cu dintii in general si unul dintre primele lucruri pe care l-am intrebat pe doctorul ginecolog a fost daca pot merge in continuare la dentist. Dupa luna a patra mi-a spus clar: da, acum poate sa iti faca orice, inclusiv radiografie daca este o urgenta foarte mare. Interventii, plombe tot ce este nevoie si chiar te rog sa ti le rezolvi daca este cazul. M-am dus la dentist, control de rutina, si mi-a spus acelasi lucru: pana in luna a opta pot sa iti fac orice dupa aia nu ma mai bag la anestezie si alte treburi mai complicate, nu de alta dar de stres, durere incordare poate ti se declanseaza nasterea si nu are rost. Daca intervine ceva foarte grav atunci facem orice... Cam asta este ce stiu eu. Consulta-te cu ginecologul si cu dentistul, vezi ce zic si ei... Eu una am avut incredere deplina si in unul si in celalalt dar din fericire nici nu am avut nevoie de mare lucru.

Miruna 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Va multumesc frumos...am ajuns la serviciu plangand de durere...
Inca nu am reusit sa iau legatura cu medicul stomatolog, insa voi lua legatura si cu cel care-mi urmareste sarcina...

Mi-ar place sa nu fie complicat...insa stiu exact ce e acolo...si asta pe radiografie...Este pretzul pe care trebuie sa-l platesc pentru ca am amanat aceasta interventie...cand nu ma durea...si acum cand ma doare trebuie sa iau masuri de urgenta!!!

Ca analgezic puteti sa-mi spuneti ce as putea sa iau? Il voi intreba si pe ginecolog...insa nu strica si alte pareri!!!

Ramona (sapt. 26, pentru a doua oara mamica!!!)

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ramona draga eu n-am luat nici un analgezic....am fugit rapid la dentist!
Stiu ca poti lua Paracetamol(dar cel mai sigur intreaba-ti ginecologul-si asta in legatura cu absolut orice medicament pe care il iei in perioada asta!), numai ca nu e prea eficient.....bun ar fi Ketonal dar nu e ok in sarcina....
Sa-ti treaca repede!

Pupici!


Ioana(29+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Pufy draga,

tocmai am vorbit cu medicul ginecolog...mi-a spus exact ca tine, sa iau Paracetamol...si doar asta, restul sunt bine de evitat!
Mi-a spus de asemenea ca pot face linistita radiografie, insa sa anunt ca sa-mi puna sort de protectie...

Inarmata cu radiografia ma prezint dupa-amiaza la stomatolog...sper sa rezist pana atunci...si sa fie la cabinet...Acum nu-l pot gasi, doar dupa pranz...

E cumplita durerea...



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Pai daca ai vb cu ginecologul tau ia un Paracetamol....sper sa te ajute macar putin....
Iti tin pumnii dupa-masa sa-ti rezolve problema dentistul si sa-ti treaca durerea!

Pupici!


Ioana(29+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Am vorbit cu sotul meu, medic stomatolog, el nu recomanda efectuarea radiografiei, pentru ca e mai mare riscul unei radiografii decit extractia maselii de minte fara aceasta - si se face cu anestezie fara adrenalina.

Eu as merge mai intii la medic sa vada daca este posibil sa fie extrasa fara efectuarea radiografieie - pentru ca de regula maselile sunt extrase fara aceasta procedura prealabila - incearca sa mergi sa vorbesti cu el.



Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

DRaga Alionuska,

sunt deja cu radiografia in mana, voi merge cu ea la medicul stomatolog...Multumesc de sfat...insa am facut-o deja...mi-a spsu si ginecologul ca e OK sa o fac protejata, iar la cabinetul unde am facut-o, m-a infasurat cu un sort mare cu plumb...si mi-a spus ca imi dozeaza la minim radiatiile si sa nu-mi fac pb...sper sa fie OK...
CA maseaua de minte e bine mersi croita sa iasa direct pe radacina ultimei masele, de unde si durerile...si e ascunsa bine in maxilar...

Mi-a facut local la cabinet anestezie cu spray, insa deja efectul nu se mai simte, am luat si paracetamol efervescent...insa durerile sunt acolo...

VA pup...asta e, tb sa indur!

Ramona (sapt. 26, pentru a doua oara mamica!!!)



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

O sa fie bine - cu ajutorul lui Dumnezeu treci peste masaluta asta si nu o sa mai ai dureri

Aliona

Mergi la inceput