Operatie polipi

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Dragi mamici si tatici,

Am nevoie urgenta de o informatie. Baietelul prietenei mele trebuie sa faca o operatie pt scoaterea polipilor, dar ea este foarte stresata si vrea cel mai bun orelist/pediatru chirurg.
Asadar cine cunoaste unul bun, la stat sau privat? Ati avut astfel de experiente? Cautam pe cineva care sa lucreze impecabil. Va multumesc din suflet pt orice informatie.


Nu am citit nici-un raspuns, asa ca te intreb ce varsta are copilul si daca doarme cu gurita deschisa in permanenta ?
Sa-ti spun de ce te intreb : cand fetita mea avea 3 ani, m-am dus cu ea la un ORL-ist. O consulta el si concluzioneaza : neaparat mers la operatie fiindca are polipi !
Nu l-am crezut, mai ales ca fetita era atat de micuta si dormea cu gurita deschisa doar cand era racita, si m-am dus la un alt doctor. Acesta a spus ca nu e cazul de operatie !
Cand copilasul este micut, operatia, cel mai probabil, este inutila, fiindca dupa un timp, ar putea creste din nou. Numai in situatii grave se opereaza copiii de polipi.




allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristia

scuze ca ma bag in seama la spart de targ: copilul meu a primit acum un an recomandare de scoatere urgenta a polipilor de la doi medici (f buni dealtfel) de la G Alexandrescu Buc (Balanescu si Toader).Am inceput imediat tratament homeopat si dupa 2 luni copilul a reinceput sa respire normal si sa nu mai sforaie noaptea.Am facut tratam homeopat in continuu pana in Iulie si copilul nu mai are absolut nimic acum.in plus fata de tratam homeopat i-am pus in camera si aparat Salin (care a mers min 4 -5 ore pe noapte).
Sanatate!

Cristiana (mama lui Andrei si a lui Calin)


Repet intrebarea: ce remedii a luat puiul tau si ce dilutii? Noi ne luptam de luni de zile cu tot felul de remedii si nu pare sa ajungem prea departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pentru respirat normal noaptea si antisforait, dar macar de-ar fi fost atata, Matei horcaia pur si simplu, respira cu gura deschisa si i se misca nefiresc pieptul, se vedea ce efort face pentru a trage aer in piept, groaznic a fost, plangeam langa el cand il vedeam cum se chinuie... si toate astea DUPA operatia de poilipi... ne-a gasit vindecarea o dr. ORL-ista.

Tonsilotren 6 saptamani, 3 pastile pe zi si acum nici nu se aude cand respira noaptea, a scapat de cearcane si doarme ca un om normal.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Pentru respirat normal noaptea si antisforait, dar macar de-ar fi fost atata, Matei horcaia pur si simplu, respira cu gura deschisa si i se misca nefiresc pieptul, se vedea ce efort face pentru a trage aer in piept, groaznic a fost, plangeam langa el cand il vedeam cum se chinuie... si toate astea DUPA operatia de poilipi... ne-a gasit vindecarea o dr. ORL-ista.

Tonsilotren 6 saptamani, 3 pastile pe zi si acum nici nu se aude cand respira noaptea, a scapat de cearcane si doarme ca un om normal.

Mara si Matei


Suna minunat! Amigdalele MAriutei dau fiori doctorilor ORL, dar n-am avut probleme cu ele initial, ci cu acei parliti de polipi de care am face orice(-operatie) sa scapam... Pentru ei exista un remediu minune????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Matei a fost operat de polipi si degeaba...

Ba, o doctorita de la Budimex (vizitata la Medlife Favorit la inceputul verii acesteia) ne-a recomandat la mai putin de 1 an dupa prima operatie, o a doua operatie dar la ei la spital...ca deh, cei de la Grigore Alexandrescu cica au timpul de anestezie prea scurt si nu apuca sa curete bine nasul si de aceea nu sunt operatiile reusite...

Avea nevoie de bani ca venea vacanta...

Clar, acum dupa experienta cu operatia si cea cu tratamentul...nu as mai face operatia.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Clau...tratamentul cu Tonsilotren ajuta si-n cazul polipilor sau doar pt. amigdale ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

ORL-ista a specificat "micsoreaza amigdalele" dar in prospect scrie si de polipi. Cred ca in cazul lui Matei a ajutat si cu polipii si cu amigdalele.

http://www.magazine-online.ro/medactiv/produse-homeopate/tonsilotren-60-comprimate--5345

-INDICATII TERAPEUTICE:
-combate eficient simptomele din faringoamigdalita acuta si cronica
-tratamentul preventiv al amigdalitelor repetate la copii
-stimuleaza si intretine imunitatea organismului
-amigdalite acute
-faringita catarala
-farigita cronica si cronic recurenta
-hiperplazia amigdalelor
-vegetati adenoide ("polipi") la copii
-tonsilectomii ("scoaterea amigdalelor")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

ORL-ista a specificat "micsoreaza amigdalele" dar in prospect scrie si de polipi. Cred ca in cazul lui Matei a ajutat si cu polipii si cu amigdalele.

http://www.magazine-online.ro/medactiv/produse-homeopate/tonsilotren-60-comprimate--5345

-INDICATII TERAPEUTICE:
-combate eficient simptomele din faringoamigdalita acuta si cronica
-tratamentul preventiv al amigdalitelor repetate la copii
-stimuleaza si intretine imunitatea organismului
-amigdalite acute
-faringita catarala
-farigita cronica si cronic recurenta
-hiperplazia amigdalelor
-vegetati adenoide ("polipi") la copii
-tonsilectomii ("scoaterea amigdalelor")




Eu am prospectul din cutie in fata (dupa n cautari am gasit medicamentul intr-o farmacie din Cluj) si NU scrie nimic de vegetatii adenoide. Nu neg ca poate ameliora problema insa. Oricum, il vom lua. Tu cum ii dadeai copilului: pe burtica goala, intre mese, dupa mese? Ai voie sa il atingi cu mina (remediile homeopate nu trebuie atinse)?
Multumesc mult pt. ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Matei a fost operat de polipi si degeaba...

Ba, o doctorita de la Budimex (vizitata la Medlife Favorit la inceputul verii acesteia) ne-a recomandat la mai putin de 1 an dupa prima operatie, o a doua operatie dar la ei la spital...ca deh, cei de la Grigore Alexandrescu cica au timpul de anestezie prea scurt si nu apuca sa curete bine nasul si de aceea nu sunt operatiile reusite...

Avea nevoie de bani ca venea vacanta...

Clar, acum dupa experienta cu operatia si cea cu tratamentul...nu as mai face operatia.

Mara si Matei



Claujro, este foarte posibil sa fi avut dreptate doctorita aceea De ce ? Pt. ca daca nu este chiuretat bine locul se refac, iar anestezia prea scurta spre exemplu este un motiv foarte bun pt. a nu chiureta bine.




Citat:
citat din mesajul lui allinta

[quote]citat din mesajul lui motanik
[br
Cand copilasul este micut, operatia, cel mai probabil, este inutila, fiindca dupa un timp, ar putea creste din nou. Numai in situatii grave se opereaza copiii de polipi.




allinta



Fals! Cand viata copilului este afectata de aceste vegetatii se face operatie , indiferent ce varsta are.
Cresc din nou doar daca nu sunt extirpati bine.
Stii unde ajunge un copil pe care nu il operezi cand are nevoie? L amodificarea conformatiei fetei , la otite recidivante , la diminuarea auzului si rezultate slabe la scoala. Asa sunt doagnosticati majoritatea copiilor care sunt la scoala, din cauza neatentiei pe care o semnaleaza invatatoarea.




"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui allinta

[quote]citat din mesajul lui motanik
[br
Cand copilasul este micut, operatia, cel mai probabil, este inutila, fiindca dupa un timp, ar putea creste din nou. Numai in situatii grave se opereaza copiii de polipi.

allinta



Fals! Cand viata copilului este afectata de aceste vegetatii se face operatie , indiferent ce varsta are.
"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "


XIO ai citit cu atentie mesajul allintei? "Numai in situatii grave se opereaza copiii de polipi"! Si tu ataci cu "Cand viata copilului este afectata de aceste vegetatii se face operatie , indiferent ce varsta are."

Stiu ca esti medic rezident sau pe aproape si te deranjeaza f tare cand unii parinti sunt mai informati decat o mare parte din medici si pun la indoiala tratamentul. Pacat ca acest lucru este un fapt des intalnit!


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput