Operatie polipi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Operatie POLIPI: Intrebari
bran

Ne-am programat la operatie de scos polipii. Dragi parinti care ati mai trecut prin asta spuneti-ne si noua la ce sa neasteptam? Avem 2 ani si 8 luni. Cum e dupa? Ce ar trebui sa iau cu mine la spital? Cat "costa"? Mergem la spitalul G.Alexandrescu


ligia13
Multa sanatate!

Intrebare: nu e prea mic pt asta?
Eu stiam ca numai dupa 4 ani se face ... Gresesc eu?


KRMINA80
SI FETITA MEA DE 3ANI SI 3 LUNI ESTE PROGRAMATA PENTU OPERATIE DE POLIPI LUNI 22.05.2006 LA SPITALUL GRIGORE ALEXANDRESCU LA DOCTORITA ZANFIR DIANA . VOI LA MEDIC SUNTETI?


Tia
de la o vreme aud tot mai multe cazuri de copii mici care sunt trimisi la scos de polipi. am un prieten cu o fetita de nici 2 ani. ei bine, i s-a recomandat sa-i scoata polipii!!!

incep si eu..pe vremea mea nu se operau asa usor puii. stiu ca sunt alte metode acum, mai moderne, mai sigure, dar chiar si asa, de ce medici nu incearca si altceva. de pilda, mamei mele i s-a spus sa ma duca la mare sa ma bage cu capul la fund. medicul nu era sigur ca o sa functioneze, dar a zis sa incercam. o sa radeti, dar s-a rezolvat!


April
Se poate face si la 1 an. Si nu e nimic anormal de vreme ce aceste vegetatii adenoide impiedica copilul sa respire si , mai mult, sunt o sursa de infectie permanenta.
Fetita mea a fost operata de 2 ori, prima data la 3.5 ani si a doua oara la 4.3 ani. Acum e bine. Racelile sunt usoare si rare, fara complicatii.
Nu e grea operatia insa tb facuta de medici competenti. De aceea a fost nevoie la noi de 2 interventii.


bran
Noi suntem la Doctorita Toader Mioara.

Am gasit in arhiva ceva discutii pe aceasta tema si m-am cam lamurit cum stau lucrurile. Spune-mi te rog ce ti-a zis doctorita sa ei cu tine: pijamale pt bebe,altceva? Eu am emotii si am uitat sa intreb...
Mergem maine la 8. Stefan respira cam greu in special cand face efort si cum asta face cam tot timpul si-a luat obiceiul de arespira pe gura. Tb sa ne operam de anul trecut dar am mai asteptat sa mai creasca baiatul


ursuletul
Adriana, chiar astazi l-am operat pe Andrei la dr. Toader. Operatia a durat 10 minute, s-a trezit dupa 10-15 minute iar dupa o ora si ceva ne-a dat drumul acasa. Trebuie sa ai pijama si papuci pentru copil, un halat pentru tine, ceai indulcit sau un suc neacidulat, prosop, sapun si servetele de nas cat mai multe sau hartie igienica. Personalul e de nota 10, foarte amabil, cearsafuri impecabile pe pat, curatenie.
Abia acum am observat ca si tu l-ai operat tot astazi.


bran
Ne-am operat si noi pe 19.05.2006.
Nu am apucat sa-ti citesc mesajul Camelia, dar oricum merci.
A fost OK (personalul si spitalul), ce m-a deranjat a fost ca ne-am programat la 8 dimineata si am intrat abia pe la 9.30. A fost bine ca a mers si tati cu noi, caci unui copil de 2 ani si 8 luni e aproape imposibil sa-i spui ca tb sa astepte si iar sa astepte... Dar s-a jucat pe afara, asa ca pentru mine a fost mai grea asteptarea... Oricum sotul meu era gata s-o lase balta si sa plece, dacat sa astepte...

Nu prea am mai fost pe la doctori/spitale etc, dar mi se pare mie s-au atitudinea s-a schimbat in bine? Cel putin eu am dat de oameni draguti...

Multa sanatate tuturor.


lacrarot
Si noi trebuie sa ne operam, avem 3 ani si 2 luni.
S-a mai operat cineva la Brasov. Daca da, ne puteti spune niste detalii.
Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Vegetatii adenoide
delia grozav

Baietelul meu de 5 ani are vegetatii adenoide mari adica polipi si mi s-a spus ca <ar fi bine> sa le scoatem.
As vrea sa stiu daca mai re cineva aceasta problema, dacca a facut cineva operatia si care e atitudinea prin alte parti.
Multumesc anticipat.


boo lina
buna delia, eu am avut aceeasi problema si da, am ajuns la operatie. operatie care nu este cine stie ce, adica totul se termina in cateva ore. partea proasta a fost ca polipii s-au refacut si a trebuit sa repetam operatia dupa cativa ani:(
"atitudinea" vizavi de aceasta operatie este:fa-o daca este necesara -noi am facut-o ptr ca fetita racea foarte des si din cauza secretiilor nazale faeca apropae mereu otita. tot din cauza polipilor respira mai mult pe gura...practic nu prea am avut loc de intors

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Urgent, despre operatie de polipi
Tinna S.
Salut la toata lumea,

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au mai trecut cu copilasii lor prin operatia de polipi.
L-am sunat in seara asta pe dr. pentru programarea la operatie a baietelului meu Andrei de 5 ani, si surpriza: l-a programat pentru maine dimineata (azi tocmai ii facusem si analizele la sange, care au iesit bune). Mie deja mi s-au muiat picioarele de frica, el micutul nici nu stie inca de operatia de maine.
Problema e ca nu stiu ce sa fac, cam cat sa dau doctorului, anestezitului, asistentelor de pe-acolo.
Si nici nu stiu ce sa mai e necesar sa iau cu mine la spital.
Daca puteti, dati-mi si cateva detalii despre cum reactioneaza copiii dupa anestezia generala (daca se simt rau, etc.)

Va multumesc si va pup,

crisiacob
Tina, mult succes maine, iti tinem pumnii!
Eu m-am operat de polipi de 3 ori cand eram mica si niciodata nu mi s-a facut anestezie generala, ci doar locala. Nu poti sa-l intrebi pe doctor daca poate sa-i faca asa operatia? E mai putin riscant decat la anestezia generala.


roxana1974
crisiacob, cum e posibil sa faci 3 operatii de polipi? nu am mai auzit niciodata!!! hmm...io-s total impotriva operatiilor de polipi.

Tina, va tin pumnii sa fie totul ok si usor, Doamne Ajuta si multa sanatate puiului tau!
Roxa

crisiacob
Draga mea, eu cred c-am batut recordul la genul asta de operatii pentru ca polipii se refaceau. Nu uita ca e vorba de anii 70!
A, si ca tacamul sa fie complet, m-am operat si de amigdale


sorinsonia
Am vazut tarziul subiectul, imi pare rau pt. copilasul tau, cum ati trecut peste operatie?
Copilul meu a facut operatie de polipi la 4 ani. Avea polipii asa de dezvoltati ca .... nu mai auzea, imediat dupa operatie i-a revenit auzul.
Va urez multa sanatate si sa treceti cu bine peste toate.


Tinna S.

Gata, au trecut 5 zile de la operatie.
M-am speriat degeaba, operatia a durat 10 minute, iar dupa alte 10 s-a trezit din anestezia generala. De la inceput s-a simtit foarte bine, doar in ziua operatiei il cam durea cand isi misca gura, dar a doua zi deja nu il mai durea nimic.
Si, cel mai important, deja respira mult mai bine. El respira numai pe gurita, si acum am vazut ca respira noaptea cu gura inchisa.
Toata lauda pentru dr. Ursuleanu de la spitalul Budimex, se pare ca a facut treaba foarte buna cu Andrei al meu. Mi-a zis ca el imi garanteaza ca nu o sa ii mai recidiveze, si ca de acum o sa respire normal. Asa ca sper ca problema polipilor e rezolvata.

Amita
Ma bucur pt baietelul tau si multa sanatate.
Te rog sa ne spui si noua cat ai dat la doctor si la anestezist. Trebuie sa-i fac si eu operatie fetitei mele in varsta de 4 1/2 ani. A inceput sa nu mai auda si asta a fost verdictul. Si alta rugaminte : Cum ai ajuns la doctorul Ursuleanu? Ne poti da un nr. de telefon? Noi suntem trimise la Doc. Buruiana, tot la Budimex, dar nu am gasit nimic despre el pe acest site. Mai bine merg si eu la Doc. Ursuleanu - are numai vorbe bune .
Iti multumesc.


miris_

Piciul meu tot la budimex, la dr tanase, in octombrie 2005, la 4 ani, tot generala, dar a fost si de polipi si de amigdale. De polipi il mai operasem in urma cu un an la emilia irza, FARA NICI UN FEL DE ANESTEZIE!!!! Nu recomand nici unui parinte sa accepte asa ceva, sa intrebe inainte. Mie atunci nu mi s-a spus, nu ma gandeam ca in romania zilelor noastre mai sunt macelari de copii (scuze, dar stiu cat a suferit copilul si fizic si psihic) si chiar nu mi-am dat seama ca voi fi pacalita. Atunci, m-a luat doctorul de umeri sa imi spuna ceva in cabinet, cica, si m-a lasat acolo si a intrat inapoi in cabinet si a incuiat usa pe dinauntru. Copilul ramasese cu o asistenta care il tinea in brate cand m-a scos pe mine doctorul. Nu va puteti inchipui cu mi-a fost mie pe hol auzind cum urla copilul meu dupa o usa incuiata si cum mi-a fost adus dupa 10-15 min plin de sange pe fata. Am simtit ca lesin, dar el era aproape lesinat de durere si de frica si a trebuit sa fiu tare. Cat am putut de tare.
Anul trebut cand pediatrul de acum mi-a recomandat sa ma duc la budimex la anestezie generala, am avut avut cea mai mare bucurie. (Atunci aveam un alt pediatru la care am renuntat dupa calvarul acela)
Recunosc ca mi-a fost teama de data asta cand m-a pus sa semnez, mi-am dat seama ca e un risc, desi si pediatrul si d-na tanase m-au asigurat ca nu sunt probleme, dar asta e procedura. Multumesc lui D-zeu ca de data asta suferinta a fost minima! SI preanestezia, si anestezia... Nici nu a stiut ce i s-a facut. Normal l-a durut gatul, mai mult decat nasucul, l-au durut urechile, dar dupa o saptamana, in care a luat usoare calmante (algocalmin si cate 2-3 mil de anestezina cu miere-ceva dat de d-na tanase pe reteta de preparat) totul e super bine. Cred ca in urma cu un an, cand a fost macelarit cum zic eu, nu a fost curatat bine din cauza ca se zbatea si s-au refacut asa de mai ca nu mai auzea (mi-am dat seama de asta pt ca incepuse de la o perioada sa dea tv-ul asa de tare ca era chiar deranjant, dar el zicea ca nu aude, si nici daca vorbeam incet cu el sau de mai departe nu ma auzea). Si cum s-a zis mai sus, zic si eu, dupa operatie i-a revenit auzul.
Ma bucur Tinna, ca ati trecut cu bine si va urez sanatate maxima!

Tinna S.
Nu am mai reusit sa intru de cateva zile pe forum, si acum cand am intrat si am citit ce au patit copilasii vostri la operatia de polipi m-am ingrozit.
Pe mine m-a sfatuit o doctorita pediatra care il vede pe Andrei de cand avea 5 zile si in care am mare incredere sa merg la dr. Ursuleanu de la Budimex. Marturisesc ca la inceput am avut anumite indoieli, pentru ca noi nu suntem din Bucuresti si mi s-a parut cam incomod sa merg cu copilul la Bucuresti pentru operatie, dar d-na doctor m-a convins si mi-a zis ca dr. Ursuleanu este unul dintre cei mai buni O.R.L-isti pediatri din tara.
Andrei nu-si mai aminteste decat ca i-au pus in nas niste picaturi care l-au cam usturat (i-au pus picaturile astea cand inca era cu mine in salon, cred ca erau picaturi cu xilina). Apoi dupa cateva minute a venit o asistenta f. draguta care l-a luat de manuta pe Andrei si i-a zis ca il duce sa ii arate o masinuta de jucarie, si el s-a dus cu ea pana in sala de operatie. Anestezia propriu zisa s-a facut punandu-i pe fata o masca prin care a inhalat un gaz care l-a adormit imediat. El nu isi mai aminteste absolut nimic din operatie, deci nici vorba sa ramana cu vreun soc psihic. Intr-adevar, cred ca un copil, mai ales atat de mic, ramane traumatizat pentru mult timp daca i se face asa ceva "pe viu". Sincer cred ca numai in tara asta se pot intampla operatii fara anestezie la copii, si asemea "doctori" nu ar trebui lasati sa mai faca atata rau.
Ma bucur ca noi am trecut cu bine de operatie si ca am luat decizia cea mai buna, si acum ma simt in masura sa le sfatuiesc pe toate mamicile care au aceasta problema sa se duca la spitalul Budimex.

Va pup si sa auzim numai de bine.
Tinna, mamica de Andrei (1 ian. 2001)

P.S. Amita, eu am nr. de mobil al dr. Ursuleanu, si cel mai bine ar fi sa imi lasi o adresa de mail ca sa ti-l trimit, ca parca nu imi vine sa fac public pe forum nr. de mobil fara sa am acordul lui, avand in vedere ca forumul poate fi citit de absolut oricine.


Amita
Buna Tinna S.
Iti multumesc pt mesaj dar am gasit alt doctor, tot la Budimex, doc. Gheorghe sau dna doc. Tanase. Am o rugaminte - sa ne spui si noua care au fost onorariile catre doctor si anestezist. M-ar interesa pt ca trebuie sa ne operam sapt. viitoare.
Si cine are vreo experienta cu vreunul din doctorii enumerati mai sus, sa posteze, pt a ne face o parere.


lazyBudimex,aprilie2005,1.500.0000 dr;500.000 anestezist;50.000,100.000 la asist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Operatie polipi+amigdale+urechi
mamica dulce
Dupa luni de zile in care nu mi-am vazut copilul sanatos 3 zile la rand m-am dus cu el la ORL si m-am ingrozit de "verdict"Trebuie operat cat mai repede,scosi polipii si amigdalele plus infectia din urechi din cauza careia 100% nu aude bine puiul meu.Am innebunit azi cand am auzit.Nu aude bine decat daca se concentreaza,altfel e ca si cum ar fi sunetele la distanta..Bine ca nu e ca si cum ar fi aproape surd,aude si pasarea in copac,dar de multe ori nu reactioneaza cand il strig,efectiv ca si cum n-ar auzi,dar in rest e ok,ma inteleg cu el,intelege tot si el..dar are infectie la ambele urechi..nu mai tin minte denumirea,dar nu sunt dopuri si puroiul e inauntru,nu curge.
Stau si ma intreb cum e posibil,cum mama dracu' e posibil sa ma duc saptamanal de 6 luni la pediatru cu renume si sa nu vada totusi ce are la urechi copilul?CUM???Cand e standard ca se uita in urechi,gat apoi la stetoscop?Si sa-l lase luni de zile fara tratament cand are adenoida cronica la gat,amigdalele sunt mingi de ping-pong cu pungi de puroi,vomita cate un pumn de muci verzi macar o data/zi,nu mananca si mai mult de atat are febra 39-40 zilnic??Acum 10 zile a facut 41 si de duminica trecuta ii dau la 6 ore antitermice pentru ca altfel sare de 40 si se insista ca n-are nevoie de medicamente.Stiti cum arata mitzul meu?ce ochisori are acum?Eu innebunesc.Din oct.pana acum a facut 4-5 bronsite si o pneumonie si nenumarate rosuri in gat si febra mare cu saptamanile..
Azi la orl a vrut sa ma trimita tot fara dar recunosc ca m-am crizat rau de tot si i-a dat penicilina.
Iar am deviat de la subiect,dar numai asta am in cap.
Deci,operatia o sa fie probabil saptamana viitoare,ma internez cu el cateva zile si cu narcoza totala or sa-l opereze.
Are cineva experienta?e dureros?polipii?amigdalita?Cum e DUPA? cum e cu urechile?doare rau dup`?cum si ce o sa manance?
imi este foarte teama si,daca cu polipii sunt perfect de acord,oare amigdalele chiar trebuiesc scoase?Nu e mai rau fara decat cu ele asa sensibile?Eu stiu de la un doctor ca sunt o bariera pana la bronsii si plamani...oare nu se imbolnaveste mai grav apoi,la plamani?
Pe de alta parte,la vegetatia asta adenoida care o are,cu tone de muci care se scurg in piept.. nu stiu ce sa mai zic,sunt terminata azi.de la medicul de azi am trimitere si ma duc maine la cel care o sa-l opereze,sa vedem ce zice si el...

rosa
Ancutza, n-am mai vorbit de mult, uite ca ne intilnim la subiecte din astea cu "dileme parintesti". Am postat si eu un subiect cu citeva saptamini in urma cu privire la necesitatea scoaterii amigdalelor. Noi sintem in aceeasi situatie si operam baiatul luna asta. Bine ca la voi macar merge mai repede cu programarile, noi asteptam de doua luni jumate.
Ce-i drept al meu nu a fost atit de bolnav cum zici tu, si tot mi-a recomandat scoaterea adenoizilor si a amigdalelor. Acum sa-ti spun din experienta pe care am avut-o cu fata mea acum 6 ani. La ea a fost numai cu adenoizi si tuburi in urechi. Astea doua nu dor deloc, refacerea este sa zic 24 de ore, si cred ca a fost mai ametita de la anestezie decit altceva.
Dar cu amigdalele e alta poveste. Din pacate doareeeee, destul de rau vreo saptamina. Ei zic ca refacerea completa e intre 7 si 14 zile, depinde de copil si de cit de cooperant este dupa operatie. Trebuie sa ii dai sa bea cit mai mult, sa aiba gitul umed ca sa nu fie pericol de singerare. Cu cit bea mai mult, cu atit mai bine. Are voie sucuri neacidulate, popsicle (inghetata din aia pe bat, un fel de suc de fructe congelat), jello. Mincarea sa fie moale, pasata si se reintroduc solidele treptat. Li se da antibiotic si ceva medicatie pt. durere, timp de o saptamina.
Cred ca in mare ti-am descris ce mi-au spus medicii pe aici, sper sa vina si altii care au trecut prin operatia asta deja. Nu vreau sa te sperii, dar mie mi-e groaza de ce urmeaza peste doua saptamini, al meu baiat e tare capos. Acum il amagesc eu cu inghetata, dar cind l-o durea pe el gitul stiu ce ma asteapta

Succes, las' ca trec ei si peste asta. Sa vezi atunci, fara muci, fara sforaiala, fara infectii.
de la noi.


mamica dulce
uff rosa,chiar ca m-ai speriat putin:(cu durerea...mai capos ca fi-meu nu cred ca mai e vreun copil,mai ales in ce priveste medicamentele-e groaznic!Mai mult decat atat chiar,daca se poate.
Deci cu urechea nu doare,polipii am inteles ca nu e greu dar aici m-ai incurcat.Care e faza cu adenoizii si amigdalele?Cred ca imi scapa ceva sau sunt prea dusa la ora asta.Sau tu te referi la polipi?
Mi-e groaza dde cum o sa-l hranesc numai pasat..fi-meu e un cosmar la mancare,refuza din principiu cred ca bage ceva in gura in afara de friptura de pui cu salata,fish-fingers si oua.Sper sa aiba voie-si sa vrea-lapte simplu sau cu cereale ca altceva nu am ce sa-i dau...ce-o sa slabeascaaaaa:((
Si chiar e adevarat ca scapam de necazuri?ca nu se mai imbolnaveste in halul asta?Dat fiind ca el are problema cu gatul,teoretic daca scot amigdalele o sa fie bine..parca prea frumos sa fie adevarat:),gata febra mare cu zilele?gata cu voma zilnica de muci verzi?De sforait nu sforaie deloc .EU sunt stupefiata de diagnosticul la urechi,nu pot sa pricep cum n-a observat pediatrul ca situatia e atat de grava...as da orice sa ma pun in pielea puiului meu,sa vad cu aude..poate de asta nu si-a dat drumul la vorba bine,...poate o sa recupereze rapid dupa operatie..
Niciodata nu a luat tratament pt urechi,niciodata nu a zis ca ar avea ceva..si de fapt e atat de greav..imi este greu sa cred.
Multumesc rosa de sfaturi,poate au mai fost fete care au trecut prin asta,orice sfat e mai mult decat binevenit.


diana11
Eu nu am experienta la copii, dar va pot spune ce am simtit pe propria mea piele la scoaterea amigdalelor. Cei drept aveam vreo 23 de ani, dar a fost crunt, o durere insuportabila si dupa operatie vreo saptamana. Cand inghiteam simteam in creier durerea, nu putea deschide gura si nici intoarce capul.Acum ca v-am speriat, am auzit ca la copii e mai putin intensa durerea si ei isi revin mai repede. De altfel am o buna colega care s-a operat si ea, dar si-a revenit foarte repede si nu a durut-o chiar asa rau.
Multa bafta si sa fiti sanatosi!


laureta
Eu am scos amigdalele la 10 ani.Chinul cel mai mare a fost ca nu m au anesteziat total ci local si am vazut tot.Dupa operatie nu a fost durere extrem de mare.Mai mult era jena la inghitire.Am stat numai o noapte la spital.Tin minte ca m am operat in luna mai si mancam numai cirese(pulpa strivita).
Parerea mea este ca daca puiu a racit de atata ori si are infectie puternica trebuie scoase.Nu mai au nici un rost si fac mai mult rau.Eu eram in fiecare luna cu amigdalele cat o minge si pline cu puroi.Doctoritza a avertizat-o pe mama ca daca nu le scot voi avea probleme mari cu articulatiile.Vreau sa iti spun ca deja am probleme cu oasele.Trebuia sa le fi scos mult mai devreme.Toata infectia aceia sa raspandit in corp.
Multa bafta si sanatate la pui mic.


korinna
Pe mine m-a operat cand avem 2 ani.Evident,nu-mi mai aduc aminte nimik de atunci.
Insa am mari probleme cu baietelul meu cel mik.Aproape in permanenta are rosu in gat.Amigdalele sunt asa de mari ca aproape se ating intre ele.Si au pe ele niste pliuri pline de puroi.Ca niste denivelari albe...arata f urat.Ma si mir ca mananca!
La fel probleme are cu respiratia...cred ca are si polipi
Problema a fost ca e prea mik si nu se opareaza asa ceva decat dupa 3 ani.El face 3 ani in iunie.Asa ca probabil la toamna o sa-l operez si eu.
Pana atunci o sa plec la primavara ,prin mai la salina.Poate o mai duc cumva asa pana la toamna.
Este neplacut oricum....


ereso
mamica dulce, eu zic sa nu-ti faci mari probleme pentru lipsaa amigdalelor. Sunt foarte multi oameni care traiesc bine asa, doar putina atentie suplimentara cu inghetatele, mancarurile foarte reci e.t.c. Si depinde foarte mult si de organism, daca copilul este de felul lui mai sensibil si cu amigdale tot rau va fi.
Sanatate multa !



mamica dulce
multumesc de sfaturi,fetele!am fost mai inainte la medicul la care am primit trimitere si a zis la fel,operatie! avem programare pe 28 februarie,o sa trebuiasca sa stam 4 zile in spital.Ma rog sa fie bine...si medicul asta a confirmat ca intr-adevar nu aude bine din cauza infectiei si o sa fie bine apoi,si cu amigdalele..ca trebuiesc scoase.Asta e,o sa trecem si prin asta!
Ereso,din pacate nam inteles nimic din mesajul tau..Deci fara amigdale tot n-are voie inghetata?(ca pana acu oricum nu i-am dat ca i se umflau pe loc) si daca e el asa sensibil o sa fie tot rau dupa ce le scoate?


roxy
buna ,cristi al meu ,a fost operat in decembrie de polipi si la urechi
Nu a avut nici un fel de dureri, chiar ma gandeam ca daca nu as fi vazut narile mult mai largi decat inainte si cu gaurile din urechi putin mai mari , as fi crezut ca nu i-a facut nimic.Adevarat ca din decembrie nu am mai vazut mucisori deloc dar sper nici sa nu vad repede asa ceva.
Deci asta cu durerea , m-a lasat masca ,parca nici nu suferise operatie si am stat in clinica jumatate de zi ,mai precis de la ora 7 dimineata cand l-a internat , pana la 12 cand am plecat acasa.Operatia a durat un pic mai mult de jumatate de ora din cauza urechilor ,dar au zis ca polipii erau foarte mari ,de aia statea mai tot timpul cu gura deschisa.Anestezia a fost generala ,l-a adormit cu un siropel si niste picaturi in nas, si apoi a venit dormind si a mai dormit o ora dupa operatie , iar cand s-a trezit nu i-a trebuit decat biscuitii care i-au dat de acolo ,ca ii era foame ,a fost obligat sa bea un litru de apa , ca sa faca pipi obligatoriu , ca altfel nu poate pleca acasa ,asta poate ca sa se elimine anestezia
Mai greu a fost cu bautul apei decat cu operatia.
Acasa a dormit vreo ora si gata ,totul era ca de obicei.Dar cu amigdalele nu stiu ,cum e.
Asta a fost la noi ,iti doresc sa treci cu bine peste tot, si sa rasuflii la fel de usurata ca mine dupa, ca la noi mai mare a fost stresu de dinainte ,ca o luna de cand am aflat ca trebuie operat nu am fost om.
Nu inteleg de ce trebuie sa stati 4 zile in spital?
Sanatate multa va doresc.


rosa
Mamico dulce, adenoizii sint polipii. Eu m-am obisnuit sa le zic adenoizi ca m-au tot corectat doctorii, ii dadeam zor cu polipii pina mi-a zis ca nu-s acelasi lucru.
Din cite am inteles produsele lactate nu sint recomandate citeva zile pentru ca ingroasa saliva si copilul inghite mai greu. Nici sucurile de citrice. Al meu si asa e gica-fortzosu', e numai muschi fara grasime, o sa devina tare slabanog, dar sper sa recupereze cind isi revine.
Pe noi ne tine numai o zi in spital, sanse slabe de a ramine peste noapte. Poate asa e protocolul in Germania, sa stea 4 zile. off..
In privinta urechilor, si mie mi-au zis la fel cind era fata mica, cica nu aude bine (rezultat in urma testului), m-a speriat ce urmari imi zicea ca o sa aiba daca nu o opereaza. Mie mi se parea ca aude bine, dar ce sa zic..In orice caz, n-a mai avut nici un fel de probleme orl dupa aceea.
Noi sintem programati pe 23, asa ca iti mai scriu dupa operatie, sa te incurajez


mamica dulce
rosa,multa bafta,sa treceti usor peste necaz.Noi avem pe 28 operatia..probabil il tine 4 zile ca ii scoate si amigdalele,polipii(asa s-au exprimat medicii aici) plus la urechi sa-i scoata lichidul -in germana paukerguss)
´sa-mi spui musai cum a decurs la voi,sper sa nu mai avem probleme cu ei dupa.Saptamana viitoare merg la pediatru sa-i ia sange,sa-i faca analize -pe care trebuie sa le dau medicului care il opereaza si o sa-l intreb cum de n-a vazut la nici unul din cele 1000 de controale ca are totusi ceva la urechi..Sa fi remarcat ceva,cat de putin...nu mai zic ca e de fapt ceva foarte grav.



ionela-roxana
Am vazut ca te macina o intrebare.....de ce nu a vazut medicul pediatru ca baietelul tau are aceste probleme?
Acelasi lucru o intrebam si eu pe Dr. baietelului meu care-mi este prietena buna....mi-a dat o explicatie logica.....un copilas care are polipi si otita purulenta (in cazul meu) au anumite simptome.....care in cazul meu lipseau cu desavarsire.
Cu toate ca am observat eu cam de 1 an ca baietelul meu respira aproape exclusiv pe gurita,horcaie....ba chiar se ineaca in somn......nu m-am gandit nici o clipa la polipi si otita.
Intamplator am mers la DR pt. ca Rares acuza o durere surda la nivelul urechii..........avea otita purulenta si polipii inflamati plini cu puroi.
De la prima consultatie Dr ne-a spus ca polipii sunt cauza tuturor rautatilor in cazul nostru si trebuie scosi....dar nu inainte de a-i trata....adica a facut injectii,am luat siropel (2 fekuri) si un spray foarte bun pt nasuc.
Trebuie sa mergem la inceputul saptamanii viitoare la control sa vedem cat de bine s-au vindecat.
Noua ni sa spus ca polipii nu pot fii operati daca acestia sunt intr-o stare avansata de infectie.........voi ati facut tratament puiutului?Sau in Germania se opereaza si daca e foarte inflamat?Fara tratamente prealabile?

Dupa cum observi suntem cam in aceeasi situatie...doar ca voi aveti si amigdalele si urechiusa.Sincer din cate am inteles si eu,amigdalele trebuiesc scoase numai in ultima instanta....dar probabil ca medicul vostru stie ce face si e chiar un caz in care nu le poate salva.

Multa sanatate tie si puiutului tau si putere sa treci cu bine peste aceste operatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Baietelului meu i-au recidivat polipii!
Marilyn
Buna!
Sunt noua pe acest forum. Il urmaresc de mai multa vreme, imi place si mi-a fost util de multe ori. Este prima data cand va scriu si sper ca o sa ma descurc.
Am doi baieteii unul de 3 ani jumate si unul de 2 luni jumate.
Am mai multe sa va intreb, dar pentru inceput as vrea sa va cer parerea in privinta polipilor.
L-am operat pe baietelul cel mare de polipi la 2 ani si un pic la Sp. "Gr. Alexandrescu". Dar acum cred ca i-au recidivat (dupa un an). Cred ca nu a fost operat cum trebuie.
As vrea sa il consulte un alt medic ORL-ist. Am auzit ca dr. Ursuleanu de la Sp. Budimex este f bun.
Voi ce stiti despre dr. Ursuleanu?
Va multumesc!
Marilyn.


Natasa
Nu stiu sa-ti spun nimic de medicul de care intrebi tu, dar eu lucrez cu copii si stiu ca la multi dintre ei, polipii au recidivat. Nu cred ca e din cauza ca operatia a fost prost facuta, prea sint multe cazuri, iar unii copii sint operati in strainatate. Cred ca tine de predispozitia copilului.
Bine ai venit pe forum!


mariussimiuc
Polipii se refac,chiar daca operatia a fost corect facuta.

filofteia
Am citit in Dr. Spock ca polipii recidiveaza pentru ca zona respectiva are nevoie de vegetatii. De aceea nu se recomanda operatia decat in cazurile extreme, cand copilul se sufoca... Dupa 7 ani, polipii incep sa scada... treptat.


mamica dulce
si daca recidiveaza ..mai trebuiesc operati odata??
fiul meu e programat pentru operatie pe 28 feb(amigdalita,polipi plus drenaj la urechi),o sa aiba 3 ani si 3 luni.
Chiar nu mai stiu ce sa cred acum,abia m-am intarit ,m-am convins ca o sa fie mai bine dupa,ca n-o sa mai aiba saptamanal infectii in gat,ca o sa auda iar bine...


mariussimiuc
Mamica dulce,probabil ca va trebui reoperat daca or sa creasca intr-atat incat sa nu mai poata respira normal.Dar asta cred ca numai medicul ORL-ist hotaraste.


Marilyn

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am sa va tin la curent. Ne vom duce la control la ORL cat de curand.
Ce parere aveti despre "Batista Bebelusului"? I se face reclama pe site.

aurelia1278

Pe mine m-au operat de polipi la 4 ani, apoi am fost la control din cand in cand (parca o data pe an) pana la varsta de 12 ani, cand am fost declarata scapata definitiv de pericolul recidivei. Deci mai sunt si cazuri fericite! Eu inclin sa cred ca astea sunt majoritare.


Tinna S.
Baietelul meu de 5 ani a fost operat de polipi la inceputul lui ianuarie de doctorul Ursuleanu de la Budimex, si am fost foarte multumita. Inca de atunci dr. mi-a zis ca nici amigdalele nu sunt OK, dar ca pana la varsta de 7-8 ani nu se recomanda operatia de amigdale, pentru ca au rol in formarea sistemului imunitar al copilului. Mi-a mai zis si ca cel mai probabil nici nu va fi nevoie de operatia de amigdale, si ca isi vor reveni (mi-a dat si sa ii fac o cura cu un imunostimulator).
Si inca ceva, doctorul mi-a zis ca nici nu e bine sa se faca simultan operatiile de polipi si amigdale, pentru ca atunci este afectat felul in care copilul vorbeste (se schimba timbrul vocii datorita cavitatilor care de elibereaza, deci sunetele au alta rezonanta), si copilul poate "vorbi pe nas" toata viata.

Va pup si sper ca ceea ce am scris sa fie de folos mamicilor care trec prin situatia asta,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ORL-ist bun in Bucuresti
miki_c
Va rog cine s-a confruntat cu problema polipilor sa-mi recomande un medic eventual cabinet pentru operatie . Se opereaza si cu laser? Cat de dureros este pentru copil?


pisi-si-boscu
Draga mamica, sunt foarte multi ORL-isti buni in Bucuresti, o sa primesti recomandari de la multi parinti multumiti, poate si cateva "recomandari" de la cei nemultumiti. Eu iti recomand pr dr. Balanescu de la Spitalul de copii Gr. Alexandrescu, insa poti sa apelezi cu incredere si la drita Suciu de la acelasi spital. In principiu, din experienta mea cu bb cu probleme ORL, o sa vezi mai multi medici, o sa ai mai multe pareri. La noi, de ex. la varsta de 2 ani aveam niste polipi "vegetiatie foarte pronuntata" operabila imediat, cu urmari grave daca nu, noroc ca a fost Pastele si nu am vrut sa ne operam inainte, caci dupa, la un alt control efectuat de alti 2 medici, vegetatiile erau f mici, nesemnificative, deci, la 5 ani inca nu ne-am operat. Pareri...
Din cate am inteles de la alti parinti, copilul nu simte mare lucru, dureros este insa pentru parinti !

Laura T
Noi am operat-o pe fetita cea mare la dr. Dan Gheorghe de la Budimex (a operat-o in spital, cu anestezie generala). Ne-a fost recomandat tot de fete de pe forum si am fost multumiti (fetita mai fusese o data operata la Ploiesti, pe viu, si se pare ca nu-i scosese nimic, o chinuise degeaba...sau oricum s-au refacut foarte repede).
Nu cred sa se poata face operatia cu laser, sau poate nu stiu eu.


Bib
As vrea si eu sa stiu care este pretul unei operatii de polipi la Budimex(medic + anestezist).

pisi-si-boscu
Bib, teoretic nu costa si nu trebuie sa coste nimic... Dar cum se obisnuieste la noi, trebuie sa dai macar 500 la anestezist si un milion la doctor... ca de, altfel, nu isi face "treaba" bine?! Desi daca e un doctor nepriceput, tot aia face... iar un doctor care se respecta, o face bine oricum !
Iar daca esti snob, sau vrei sa faci pe grozavul, poti dubla/tripla, etc, onorariile la infinit !


mamaleone
si anghelus a fost operat la 2 ani si vreo 3 luni. Operatia a facut-o la grigore alexandrescu la dr Mircea Balanescu, de care zicea si pisi.

Mai mult ne-am perpelit noi, ca operatia se face f repede- 10 min poate si mai putin. A fost sotu cu el ca eu eram cu alaptatu la bb2, mi-a zis ca i-a pus ceva in nas care l-a amortit, dupa care l-a luat asistenta si in zece minute era inapoi, copilu deja se trezea.
cand l-a adus acasa ma asteptam sa-l vad ca pe un copil operat, dar era fix la fel cum plecase, parca in ziua aia a fost totusi un pic mai amortit, a dormit si ceva mai mult la pranz.

Doctoru e de gasit cam in orice zi de dimineata (cred), fiindca e seful sectiei orl.Iti spune el dca e cazul sa-l opereze si ce sa aduci. ai nevoie de o hemoleucograma, pijamale, papuci ,ceai, copie certif de nastere...si cam atat parca. pe anghelus l-a internet pe la 7.30, la 11 erau acasa.

mult succes!

Bib
Dl dr Dan Gheorghe mi-a fost recomandat si mie.Am fost la doua consultatii la dansul si mi s-a parut super ok.As vrea sa stiu si eu cum decurge operatia si de ce ai nevoie pentru spital.

theo_2004
De TUDOR ADRIAN de la Grigore Alexandrescu a auzit cineva? Ce parere aveti depre el?


Cori2005

...buna,BIB in principiu nu trebuie sa
coste nici un ban,dar asa suntem noi parintii...cunosc f. bine pe dr.rizescu de la spitalul Budimex.
As vrea sa nu o iei ca o reclama, dar este f.buna, iar fata ei nu cere bani.
ca preturi cred ca ajunge nu mil. iar anestezist pretul la jumatate(mie anestezistul mi se pare la fel de important ca si chirurgul,viata este in miinile lui in acel moment...)
Mult succes si sa fii puternica, operatia nu este grea, te tine citeva ore dupa care poti pleca acasa.


Tino
dr. Cadar Dan este un medic ORL. f. bun. din cate mi-a spus face si operatii. nu stiu unde isi desfasoara activitatea in Bucuresti si nici daca se ocupa de copii mici, dar daca esti interesata iti pot da numarul de telefon ca sa intri in legatura pe direct cu dl doctor. eu ma vad cu dl dr. la cabinetul din Constanta, dumnealui fiind si medic homeopat.


ocu
Buna! pe noi ne-a trimis pediatrul la dr. Miorita Toader la Gr Alexandrescu, am fost consult,am facut audiograma si tb op polipi ideea e ca nu stim ce sa facem,mergem la ea sau nu, desi e sefa de sectie nu am auzit mai nimic despre ea, cred ca nici op de polipi nu e cine stie ce complicatie dar...citind pe forum mi-am dat seama ca , cu dr. Dan Gheorghe am avut si noi de-a face, mi-am amintit ca m-a impresionat f. placut, era de garda iar noi la 1 noaptea eram intr-o criza de faringita urata rau, ne-au trimis de urgenta pe sectie n-am mai stat la triaj si direct cu prednison ca se sufoca copilu', a fost f. dragut desi era clar ca l-am trezit din somn...nota 10, bine ca mi-am amintit de el.


cgaby
si eu am avut o "experienta" neplacuta cu dr Toader Miorita...la Medlife..copilul meu s-a plans acum 2 sapt de durere de ureche la gradi...de acolo ne-au recomandat dr Dan Gheorghe, dar nu a putut fi contactat(probabil era in operatie)...asa ca am apelat la aceasta dr...si dupa ce ca am platit consultatie, s-a comportat destul de expeditiv...mi-a zis ca are otita si i-a dat antibiotic...am fost ieri la consult si ne-a zis ca e bine, nu mai are nimik dar sa continui sa-i dau antibiotic pana se termina sticluta...CA SA N-O ARUNC!!!! asta mi se pare o atitudine demna de condamnat! pai eu dau copilului antibiotic sa golesc sticla????
in fine...nu asta era subiectul, dar am simtit nevoia sa ma descarc...
am mai fost anul trecut pentru rinita alergica la dr Ursuleanu de la budimex...mi-a placut mult de el...
pupici si multa sanatate!


miki_c
Buna.

Mi-a recomandat medicul de familie sa merg la dr.Manole de la Gr. Alexandrescu. Voi merge luni la consultatie la cabinetul lui particular. In principiu indiferent de rezultat vreau sa mai consult inca un medic.


Glavan
Ai putea sa imi dai si mie nr de tel sau adresa cabinetului dr. Manole pe pm?
Multumesc


miki_c
Am fost la consultatie la dr Manole si mi-a propus sa scoatem polipii si amigdalele pentru ca sunt foarte urate. A mai facut cineva asa?
Adresa dr. str. Cetatea Hristie nr.12 (in drumul Taberei)program luni si Marti 15-20 Ma,j,V 10-14 tel 460.42.60(287) sau 413.40.36


angel78
As vrea sa stiu si eu daca ti-a dat vreun doctor pediatru trimitere la doctorul Manole, care e la policlinica din str. Cetatea Histria nr. 12 si daca ai fost la el. As vrea sa stiu daca e un ORL-ist bun.

miki_c
Da medicul de familie mi la recomandat si mi-a datsi trimitere cu diagnosticul de obstructie nazala si amigdalita. Ca medic mi s-a recomandata fi bun asa mi s-a parut si mie la prima vedere cu detula experienta dar eu mai vreau sa mai merg si la un alt medic deoarece pediatrul a zis sa nu scoatem si amigdalele pentru ca face pneumonie copilul fiind si mai sensibil (are imunitatea foarte scazuta). Eu nu vreu sa-i scot si amigdalele dar vom vedea cum ies analizele.

angel78
Mersi mult, o sa ma duc si eu la el saptamana asta. Pe noi ne-a sfatuit pediatrul ca ar trebui sa-i scoatem polipii, dar eu una sunt cam in dubii sa-i scoatem, singura problema e ca atunci cand raceste o tine cam 3-4 saptamani (sa fie oare polipii de vina?).Tu ce parere ai?


sanse
Si noi trebuie sa o operam pe Ana de polipi dar tot aminam din cauza anesteziei....Cu atatea nenorociri ce dau astia pe la stiri,nici nu sti ce sa mai faci.Stie cineva daca se poate face inaintea operatiei o testare ?Sa vedem daca nu sint alergici la ceva din comp.anesteziei....Mie asa mi-au facut la dentist.Sper sa prindem curaj...si sa o facem sinoi odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

Buna ziua am si eu o nelamurire si sper sa ma ajute cineva.Am un baietel de 5 ani la varsta de 2,6 i-au scos polipi si de atuncea nu am mai avut probleme cu racelile poate o data sau de doua ori acum a racit putin ii curge nasucul si l-am dus la medic, dr.de fam.azis sa mergem la ORL sa-i facem un control daca are din nou polipi sa-i scoatem din nou.Intrebarea mea e,daca in 2 ani mi-a racit de doua ori mai e necesar sa-i scoatem polipi din nou,prima data a fost groaznic si nu as vrea sa mai treaca o data prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

si fiica mea a fost operata de polipi si amigdale, acum 3 ani, la Medical Service in Bacau, nu mai tin minte numele doctorului dar un om deosebit, am fost f. multumita, a costat cam 8 milioane atunci, a avut si complicatii, timpul de coagulare mare, si nu se oprea hemoragia, ne-au tinut 24 ore sub observatie,, am stat si eu si mama mea in salon cu copilul, foarte dragute si asistentele, e drept ca arata groaznic dupa operatie, horcaia si era plina de bandaje in nas si in gura saracuta dar si-a revenit complet, altfel nu iti da drumul acasa pana nu e ok, si apoi a fost totul ok si cu auzul, diminuat tare din cauza polipilor, nici nu mi-a mai racit des, e mult mai bine asa, fara amigdale
mai intai am fost la un consult, apoi ne-a programat operatia...
si eu am facut operatia asta cand aveam 2 ani jumate si nu am avut apoi probleme, cum se spune ca racesti mai usor daca nu ai amigdale, nu e adevarat, cel putin in cazul nostru...


poza cu noi
poze diverse
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

Vreau sa mai mentionez ca doctorita ne-a zis daca nu ii scoatem polipi asta poate sa-i incetineasca cresterea,ce legatura are cresterea cu polipi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_trifu spune:

Buna. Puteti sa-mi dati mai multe informatii despre polipii pe esofag? Baietelul unei prietene a fost diagnosticat cu aceasta boala. Cat de grav poate fi? Cunoasteti cazuri asemanatoare?
Va multumesc .

Mergi la inceput