Operatie polipi

Operatie polipi | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,

Am nevoie urgenta de o informatie. Baietelul prietenei mele trebuie sa faca o operatie pt scoaterea polipilor, dar ea este foarte stresata si vrea cel mai bun orelist/pediatru chirurg.
Asadar cine cunoaste unul bun, la stat sau privat? Ati avut astfel de experiente? Cautam pe cineva care sa lucreze impecabil. Va multumesc din suflet pt orice informatie.


--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Eu iti recomand Clinica Medical Service din Bacau(www.cms.ro), unde se fac operatii laser de acest fel. Sunt medici ORL foarte priceputi. Poti accesa site-ul lor si afli mai multe informatii. Multa sanatate si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am uitat sa precizez, prietena mea sta in Bucuresti.
Multumesc oricum pt link, am sa i-l arat.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,
Noi probabil vom face operatie prin august, nu stim inca la ce dr (e si perioada concediilor) dar sigur la Budimex. Pediatrul fetitei e de acolo si avem mare incredere in el. Nu m-as duce la o clinica particulara indiferent cat de bine dotati sunt. La o eventuala complicatie prefer sa o aiba in grija un pediatru cu experienta intr-un spital. Stiu ca sunt multi orl-isti buni la Budimex. Dr Gheorghe ar fi unul dintre ei. Mi-a mai recomandat cineva dr Ion Carmen de la Panduri ca ar fi tare buna.


Bafta si multa sanatate

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Noi facem operatia asta marti pe 4 iulie, daca vrei detalii cum a decurs pot sa-ti dau miercuri.

>>Daruieshte lumii un zambet shi toata lumea itzi va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena shi Alexandru http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

noi l-am operat ieri la Budimex, la Dr Gavrila Ileana, despre conditii.. bunicele dar dr a fost super, a tinut legatura cu noi inclusiv azi toata ziua , la modul 3 telefoane pe zi cerute de ea pt a sti starea copilului care la 1 ora de la operatie alerga pe holuri

Alexa si Silviu ( 27.11.2004).......poze, poze2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Dr. Gheorghe, de la Budimex. El mi-a operat fetita acum 3 ani. Am mers la el, la recomandarea pediatrului ei din Budimex.

vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc mult pt info.
Paxela, cum se simte puiul tau? Cum a decurs operatia, cat a durat, a fost anesteziat? Imi poti da mai multe detalii?

Yasmine, Doamne ajuta sa mearga totul bine pe 4 iulie. Daca ai timp apoi, da de stire cum a decurs. Numai bine!

Viviana, ati mai avut probleme de la operatie?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Gasesti si aici informatii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=14629&SearchTerms=anemie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


operatie polipi la 1,7 ani
paxela

baietelul meu are 1 an si 7 luni de 3 luni a fost racit rau a avut si o otita , a luat 3 randuri de antibiotic printre care 1 injectabil tot felul de siropuri de tuse fara efect
azi am fost cu el la alt ORL si mi-sa spus ca are polipi si trebuie operat
acum am mai multe dileme.......
1. dr. de la ORL a zis sa ma consult cu pediatra lui sa vedem daca il operam acum sau asteptam o perioada sa isi revina dupa boala dar existand riscul sa recidiveze si sa dureze iar 3 luni fara sa putem intervenii, voi ce ati face ati astepta sau ati actiona acum
2. pana acum el a avut pediatra lui la o pol de casmb care a fost clar depasita de situatie si care ia dat tratamente pt raceala asta fara rezultat si care intradevar nea trimis la un orl-ist dar tot din pol ei si care nici nu a pomenit de asa ceva ba mai rau chiar a zis ca nu mai tine de ea sa ma duc la pneumolog ca ea nu mai are ce sa faca dei elk mai avea muci si tuse expectoranta, acum am fost la o pediatra de la pol. armatei care a diagnosticat din prima care ia dat analize si care ne-a trimis la alt orl-ist care a confirmat diagnosticul ei( fara sa il stie in prealabil), in care sa am incredere sa intreb de momentul operatiei
3. ce implica operatia asta
4. nu e prea mic totusi pentru o interventie chirurgicala
sper ca am fost cat de cat coerenta desi ma indoiesc ,
scuze ca m-am intins atat dar poate cu experienta voastra ma mai luminati si pe mine


anya
Copilul meu a fost operat saptamana aceasta de polipi. Are 3 ani si 5 luni.
Spital: Budimex. Dr.Dan Gheorghe. In prealabil iti trebuie analize pt. copil (sange). Luni m-am prezentat la 7.30 cu copilul nemancat, nebaut. Am fost "cazati" la un patut intr-un calon cu patru paturi. Marea majoritate a copiilor pt "polipi" se interneaza. Pot sa-ti spun ca erau si mai micuti ca al meu. Pe la 10 i-au pus in nas niste picaturi "de ametit" si dupa jumatate de ora l-au luat la sala. Operatia se face cu anstezie generala si copilul este intubat. Dureaza 10-15 min. Dupa operatie copilul tb. sa stea intins pe o parte si inca o ora sa nu bea nimic. La noi asta a fost marea problema, deoarece al meu e "o gasca".
Functie de felul copilului, poate sa aiba cateva accese de "greata/varsat" - ca al meu, febra vre-o doua zile - ca al unei colege, sau absolut nimic - ca al altei colege. Am plecat acasa pe la ora 14.00 in aceeasi zi si de adoua zi, copilul meu a fost ok.
Luni- operatie, marti l-am tinut in casa (dar sarea ca tapul), miercuri l-am dusla gradinita ca sa stea mai linistit - cica...

Cred ca mai stresant a fost pt mine. Ieri mi-a zis ca el nu vrea la gradinita. /De ce mami? /Sunt bolnav./ Pai daca esti bolnav, hai sa mergem la spital, vrei?/ Da, hai!

Cat despre oportunitatea operatiei, consulta cativa orelisti de copii si daca toti iti dau acelasi sfat... urmeaza-l.


paxela
buna seara , revenim cu vesti, luni mergem la alta pediatra sa auzim si sfatul ei , cea care ne-a recomandat controlul la orl-istul asta ,ca de la pediatra lui veche avem acord, doar cu conditia ca anestezia sa fie generala si nu locala, apoi dupamasa mergem la orl si vedem cand scapam de ei
aaaa si inca o faza idioata............. ii zic azi pediatrei ce are la care ea senina..... stiu a scris si orl-ista in fisa ..... da? si mie dc n mi-a zis? ... pai pt ca nu recomanda operatii la copii asa mici imi venea sa o omor acolo si pe pediatra si pe dr de la orl ( noroc ca nu avea program)

anya mersi de sfaturi


operatie polipi
adi_dalma

Se pare ca nu scapam... trebuie sa i facem fetitei noastre operatie de polipi.

Imi puteti spune cam in ce consta interventia si sa mi recomandati un medic/spital (in Bucuresti)?


ionela-roxana
Spital in bucuresti nu pot sa-ti spun dar pot sa te linistesc.Noi am facut operatia acesta acum o luna.
Operatia dureaza 15 minute.Dupa operatie copilasul adoarme in cel mai fericit caz imediat (al meu a adormit dupa o ora de plans).La operat la ora 10 si la ora 10 jumatate a fost la mine in salon.O ora nu a avut voie sa bea nimik.Dupa o ora a baut apa si nectar de fructe.
Acasa i-am facut o supica de pui cu taitei si piure de cartofi.
Va trebuii sa fii atenta la alimentatie o saptamana.
Daca ai intrebari....raspund cu placere.


roxana_oana
buna !
nu este o operatie dificila, asa ca nu te ingrijora prea tare :)
eu iti recomand la spitalul Budimex (Marie Curie) pe doctorul Dan Gheorghe
succes si sanatate


Roxana_G
Am o mare dilema. Nu stiu ce sa fac: sa o operam pe Alexandra (2 ani si 4 luni) sau nu. Un pediatru zice ca este imperativ acum pentru ca s-au indesit si agravat complicatiile. Problema a inceput odata cu racelile dese de la gradi si acum nu se mai termina. Ultima data a fost foarte grav si totul se trage de la mucii si inflamatia dintre nas si gat.

Mi-e teama de anestezie. Cica anestezia generala e periculoasa pentru sistemul nervos care nu e complet format, cea locala mi se pare tare traumatizanta.

In plus daca tot se refac... Citesc din ce in ce mai des despre copii la care nu s-a vazut nici un rezultat sau imbunatatire dupa operatie. Tratamentul cu Pivalone insa nu a dat nici un rezultat la ea. De sforait nu sfoaraie decat daca e racita, insa respira din ce in ce mai des pe gura, in special ziua (nu cand doarme).


anya
Si eu il voi opera pe Matei (3 ani si 5 luni)peste 1-2 sapt. La el e vorba de "nas infundat" cam de prin toamna. Am reusit sa trecem iarna fara antibiotice, dar alaltaieri a facut otita. Se pare ca tot de la polipi i se trage.
Il va opera dr. Dan Gheorghe la Budimex. M-am interesat de operatie. Dimineta, pana in 11 toti sunt deja operati. Anestezia+operatia+trezirea dureaza cam 20 min. Anestezia e generala si se face si intubare, astfel incat nu sunt riscuri in caz de sangerare. La inceput, copilului i se pun in nas picaturi cu fenobarbital (ustura putin) care il ametesc sau chiar il adorm. Este dus la anestezie (se face pe masca) + operatie. Inapoi la salon il aduc aproape treaz. Dupa operatie se mai stau cam 2 ore in spital, daca nu sunt complicatii. Copilul poate avea o stare de grat, chiar sa verse, asa ca e bine sa ai o pijama de schimb, prosoape. Va avea voie lichide. In urma intubatiei, va avea o stare de jena pe gat cateva zile. Cam asta ar fi....Nu stiu inca cam cat e "cotizatia" la dr+ anestezist. Daca stie cineva... va rog frumos, spuneti si la altii


Roxana_G
Alexandra este f rau, acum are si bronsita si otita. Luni o vede iar tot Dr. Gheorghe si ramane de vazut ce considera ca trebuie facut.

Anya, multa sanatate lui Matei, sa se refaca repede si sa nu mai aveti probleme. Te rog mult da-mi un mesaj privat dupa operatie. De la prietene care au operatii copiii la acelasi medic am inteles ca au dat 1-1.5 milioane (anul acesta in februarie au dat 1.5) medicului si 500 mii anestezistului.


operatie polipi: anestezie locala sau generala
lacrarot

Avem 3 ani si 2 luni si trebuie sa ne operam de polipi. Voi cum ati procedat cu anesztezia? Ati facut generala sau locala. Ce isi mai aduce aminte ciopilul dupa cea locala? La anestezia generala il intubeaza?


anya
Nu cred ca tipul de anestezie il alegi tu. Acum se foloseste cea totala. Cred ca ii intubeaza sau oricum se folosesc ceva instrumente de fixare maxilar-limba... pt ca dupa operatie pot avea ceva discomfort la nivelul gura-faringe 9asta din povestite). Mai exact iti voi spune peste vre-o sapt-doua, pt ca si al meu trebuie operat. 3 ani si 4 luni


merry_p_s
Mai fetelor!De ce vi se recomanda aceasta operatie pt.bebei?Medicii au incercat totul?Nu mai puteti face nimic?


silvana_salajan
Andrei avea un an si 3 luni cand i s-au scos polipii, si anestezia a fost locala. Trauma a fost mai mare pentru parinti decat pentru copilul de varsta aia. Pentru cei mai maricei nu stiu cum se procedeaza la voi dar aici in partile noastre anestezia e locala. Cred ca se tem sa nu se innece in somn cu sange cei mici. Daca e treaz, au si doctorii mai mult control cred. Oricum nu e mare lucru o astfel de operatie. Multa sanatate!


cgaby
buna. ieri a fost operat si stef de polipi la budimex. cu anestezie totala. acolo asa se face la toti copii. si-a revenit destul de repede, doar ca era cam lenevos si a vomitat de 2 ori dupa. azi deja nu mai are nimik.
bafta si multa sanatate!


korinna
Saptamana viitoare o sa operez si eu baietelul de polipi.la noi,la Galati se face anestezie locala.


Roxana_G
Aceeasi dilema o am si eu acum, desi sincer eu ma intreb daca e cazul sau nu sa ii fac operatia acum la 2 ani si 4 luni, daca trebuie doar toamna sau primavara, etc. Printre altele este problema anesteziei. Eu stiam ca se evita anestezia generala la copiii mici pentru ca nu se cunosc efectele asupra sistemului nervos care nu este complet dezvoltat.

Insa anestezia locala mi se pare tare traumatizanta, nici nu m-ar lasa sa stau cu ea. Nici nu imi imaginez cum ar putea sa o imobilizeze si sa o opereze cand plange. Mi se pare tare infricosator. In plus daca fac operatia asa pe graba, nu risca sa nu curete bine? Cica dureaza doar 30 de secunde cat chiureteaza.

Offf, nu stiu. va rog povestiti-mi experiente si cu una si cu alta din anestezii.

Mergi la inceput