Problema sensibila cu nasii

Problema sensibila cu nasii | Autor: mitzura

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema spinoasa, pe care nu prea stiu cum sa o rezolv.
Am un baietel care a fost botezat de nasii nostri de cununie. Acum sunt insarcinata din nou, e fetita, iar nasii deja ne-au spus ca vor sa o boteze si pe ea. Problema este ca sotul meu nu ii mai vrea tot pe ei ca nasi, desi nu are alta varianta, dar zice ca gaseste el un nas. Ei sunt de varsta noastra, au si ei doi baieti, dintre care ultimul are doar trei zile. Eu ma inteleg bine cu ea, am fost colege de facultate, de fapt eu am insistat sa-i alegem ca nasi de cununie. Numai ca in acesti ani nu s-a produs si o aporpiere prea mare intre sotul meu si ei. Recunosc ca suntem firi diferite, si ca suntem doua cupluri cu preocupari destul de diferite. Ideea e ca sotul meu nu se omoara dupa ei. El insista si la primul copil sa ii aleaga alt nas, dar atunci am reusit sa-l conving sa fie ei. Acum insa e de neclintit.
Iar ei,nasii, se comporta ca si cum e de la sine inteles ca ei vor fi nasii din nou, cand se refera la fetita ce va veni ii spun "finuta". Asa ca asta face totul si mai dificil.

Avem un prieten necasatorit, foarte bun, pe care daca l-am ruga, probabil ar fi de acord sa fie el nasul copilului. Problema mea este insa ca nu stiu cum sa le spun ca noi vrem alti nasi, nu pe ei. Cum sa o fac fara sa se supere, ca sunt si destul de suparaciosi si sensibili (asta e una din chestiile care ne deranjeaza la ei).

dati-mi niste idei, voi ce ati face in locul meu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

uite si alta parere, de la cineva care a dat cu batu in balta camd a ales nasii primului copil.
Deci...daca nasii primului copil, in afara de faptul ca sunt un pic cam sensibil si suparaciosi iar sotul nu a reusit sa se apopie de ei, nu mai au alte pacate, eu as zice sa va mai ganditzi.
E mult mai nasol sa ai de-a face cu persoane care dupa ce ti-au botezat copilul au pretentia sa le fii recunoscator o viatza intreaga, isi vad funul sau finutza numai prin eforturile si in urma insistentelor parintilor, nu binevoiesc sa-l onoreze pe micutz nici macar cu o ciocolata atunci cand da nas in nas cu copilul, samd.
Pana la urma mai importanta e disponibilitatea sufleteasca si apopierea fata de copil decat compatibilitatea cu tatal copilului.
Sper ca m-am facut inteleasa.

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

S-ar putea sa vin cu raspunsul prea tarziu, dar poate foloseste cuiva. Daca nasii vor sa boteze, este bine sa-i lasati sa boteze. In fond suntem datori fata de nasi, mai ales daca sunt si de cununie. Daca exista certuri sau divergente mari este bine sa se intrebe preotul, nu rebuie nimeni fortat, nici parintele nici nasul.
Nu este totusi obligatoriu ca toti copiii care vin sa fie botezati de acelasi nas, ei pot avea nasi diferiti, dar trebuie evitata alterarea relatiei cu ceilalti nasi. Doamne ajuta!

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput