Probleme mari sarcina gemelara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Buna fetelor,sunt noua pe aici si tare stresata...Sunt insarcinata in aproape 5 saptamani(de la ovulatie)iar la ecografie dr mi-au spus ca e ceva in neregula...adica se mai vede ceva...poate un hematom...sau inca unul...nici ei nu stiu sigur,iar incertitudinea asta ma omoara...As avea si eu o intrebare:cam de la ce varsta a sarcinii se vede ca ar fi 2?Ei spun ca sunt in sapt a5-a dar dupa calculele mele am max 4 sapt de la ovulatie.Mentionez ca am beta HCG 5008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dell mie mi-a spus in saptamana a 7-a, calculat din prima zi a ultimei menstruatii. Normal, dupa 6 saptamani (calculate astfel), un ecograf bun ar trebui sa iti spuna daca sunt 2 si sa li se auda inimioarele. Sanatate multa si sa fie cati vrei tu, sanatosi si la termen toti. Te rugam sa revii cu vesti.

Editez,ca dupa ce am scris am vazut ca esti din Piatra. La ce doctor ai fost? Eu am fost la Iasi, la doctorita Dumitrascu de la Cuza Voda, dupa ce am avut doua experiente f. neplacute cu doctorii din Piatra. Am auzit ca ecografe performante in oras ar fi la Poparlan si la inca o tipa,am un lapsus ... Tataru, Turcu ... nu imi amintesc exact. Daca vrei, da un PM sa mai discutam.
Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadaniela spune:

IMI PARE SINCER RAU SA AUD CE A PATIT SORA TE.sI eu am nascut pe cale naturala doi gemeni, doi baietei in urma cu cinci luni. Eu am nascut in Italia, unde am fost supravegheata cu atentie.Am nascut prematur,in orasul Pavia, la spitalul universitar San Mateo. Fiind un spital universitar,sunt foarte atenti.Mie mi-au spus ,ca exista riscul ca un copil sa se dezvolte mai mult iar celalat mai putin si ca unul poate muri pt ca mananca prea mult iar celalat pt ca nu mananca.Mi-au spus ca in aceasta situatie trebuie sa se mearga la Milano, unde se face o operatie in urma careia desparte placenta si fiecare copil va avea astfel hrana sa.Pe mine m-a ajutat Dumnezeu si am nascut cu bine,unul a avut la nastere2,2250kg, iar celalat 1,950.Pt ca am nascut prematur mi_au facut doua injectii cu cortizon pt dezvoltarea plamanilor celor mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina3 spune:

Buna IIuli. Cred ca e prea tirziu sa mai scriu ceva despre TTTS, dar oricum stiu exact ce e aceasta. E un syndrom ce apare la sarcini gemelare, la cei ce sunt intr-o placenta. E foarte periculos si se intilneste foarte rar: 1 caz din 1000. Eu am gemeni. Au 8 luni. In timpul graviditatii am avut acest sindrom TTTS. Am aceias poveste ca sora ta. La primul scan nu au vazut ca erau doi si tocmai cind au inceput sa se miste eu am simtit ca nu e ca la prima sarcina. Aveam dureri mari in spate si burta crestea vazind cu ochii.Pe la 4 luni am avut inregistrare la doctor si le-am spus eu ca mie mi se pare ca sunt doi in burta si nu unul.deci asa a fost , dar ca ceva nu e in regula cu unul din ei.Ei nu mi-au spus exact care e cauza, dar eu am vazut ca era scris TTTS, am mers acasa si ma-m uitat pe internet ce e aceasta. Am fost shocata...
Deci se lecueste, dar trebuie sa actionezi la timp.
Primul tratament a fost: amnioreduction
Si nu prea au fost schimbari spre bine. Oricum un baby nu se dezvolta. Ei sa-u oprit ,dar eu nu am cedat si am gasit ca cel mai eficace tratament este cu laser. Eu nu stiu daca in Romania se face , dar in Anglia te costa in jurul a € 3,000. Si acasta a ajutat. Am nascut prematur la 30 saptamini ,cesariana si ei au fost foarte mici. Am stat aproape 4 luni in spital cu cel mic. Acum sunt bine.Toate testele si analizele sunt ok.Am trecut printr-o perioada extrem de grea, dar s-a sfirsit cu bine. Cred ca va-m plictisit cu povestea mea.

TTTS este un sindrom foarte puternic, dar nu mai puternic decat dragostea mamei.[/i]



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Corect, Arina! Dragostea mamaei si Dumnezeu savarsesc miracole!
Te asteptam cu drag aici si aici!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glossa73 spune:

Buna IIuli,
iti scriu pentru ca si eu, ca si sora ta am aflat ca am sarcina gemelara..medicul a spus 9 saptamani...dar a mentionat ca un bebe este dezvoltat normal, i se vede si aude inima, iar alt bebe nu este dezvoltat normal si nici nu i se vede inima.....din cauza socului nu am apucat sa intreb prea multe pe doctor....
Vad ca tu ai postat prin 2006....ce a facut sora ta?
Am 35 de ani si de mai mult timp ma chinui sa raman insarcinata...este prima sarcina....
Stie cineva mai multe in legatura cu aceasta problema?
Va multeste o viitoare mamica speriata si disperata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia05 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lauraa

O prietena a avut sarcina gemelara, lucru constatat pe la 6-7 sapt. de sarcina. Pe la 3 luni, la control, dr. a zis ca unul din gemeni a murit. Celalalt s-a dezvoltat normal,e un baietel frumos si destept foc. LA prietena mea a fost si mai complicat pt. ca gemenii erau din acelasi ovul/in acelasi sac.SI totusi a fost bine,fara alte tratamente.

Mama de Lara Celine



Laura imi poti recomanda medicul la care a mers prietena ta? e in bucuresti? si eu am sarcina gemelara identica in acelasi sac si medicul la ecopgrafie (8 saptamani fara o zi) mi-a spus ca s-ar putea sa fie uniti si m-a chemat peste 2 saptamani... ma poti ajuta?

Mergi la inceput