Probleme mari sarcina gemelara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Eu am avut sarcina supravegheata de doc. Irina Dumitrascu de la Cuza Voda. Este un doctor f. bun si ca ginecolog si ca ecografist. Si la mine a fost o sarcina complicata, dar m-a ajutat enorm. Sanatate multa surorii tale si incercati sa va linistiti, nu cred ca e asa de grava situatia incat sa renunte la sarcina.

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

IIuli sper totusi sa fie o alarma falsa. nu s-a gandit sora ta sa mai consulte un alt medic? am vazut ca fetele ti-au mai dat niste numere de telefon si cel mai bine ar fi sa apeleze si la alti medici. tot ce pot e sa-i tin pumnii sa fie totul bine. am inteles ca gemenii sunt in saci separati, nu? te rog mult sa ne tii la curent cu starea ei, si incurajeaz-o. e important!

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Iuli,ce mai face sora ta?
sanatate!


Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

la 8 saptamani de sarcina am aflat cu surprindere ca am sarcina gemelara biamniotica. erau in saci separati dar aveau aceeasi placenta. la ecografie mi s-a spus sa revin la 10 saptamani pentru ca este posibil ca unul dintre ei sa se absoarba. diferenta dintre ei era de o saptamana ecografic(nu stiu ce inseamna asta, asa mi s-a spus). pe mine si doctorul ginecolog m-a sfatuit sa renunt la sarcina, dar era prima sarcina si nu am vrut. a fost o sarcina minunata, fara problmene, am nascut la 37 saptamani prin cezariana, iar acum Medeea si Matei au un an si aproape 8 luni.
sarcina usoara surorii tale si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitcary spune:

quote:
Originally posted by capsunica.

Am inceput sa scriu cu un mare avant, apoi am sters tot. Chiar daca am gemeni, nu pot sa dau sfaturi in situatia asta.

Am auzit ca este un doctor excelent pentru ecograf pe nume ILIEV. Am inteles ca e cel mai bun din zona moldovei. Dar de medic ginecolog nu stiu. Sa mearga sora ta la el(pentru a doua parere), si sa ii recomande el pe cineva eventual. Daca doresti, incerc sa fac rost de nr de tel si o adresa a cabinetului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna dragelor ! Si eu am avut o experienta...cand am aflat ca sunt insarcinata am fost la control la 5 saptamani, cand mi s-a spus ca sunt probleme., ca am un hematom, ceea ce inseamna ca sarcina nu s-a prins bine, am facut 2 saptamani tratament cu Utrogestan si Duphaston, dupa care am revenit la medic cand mi s-a spus ca hematomul nu mai este, dar inca un bebe a aparut. Lucru care m-a devastat, pt ca in cele 2 saptamani de tratament am fost terminata, plangeam, nu vroiam sa vad pe nimeni, imi era groaznic de frica ca voi pierde sarcina. Deci...mi-am facut sange rau degeaba, hematomul era de fapt celalat puiut.
Apoi pe la 15 saptamani, mi s-a spus ca este diferenta cam mare intre ele (sunt doua fetite), lucru din nou neadevarat. Saptamana trecuta a, fost la ecografia 3D-4D si totul este foarte bine. Alexia si Daria au 203 si respectiv 183g, ceea ce este bine, totul decurge normal, iar ieri am implinit 18 saptamani, sunt in casute separate.

Fruntea sus tuturor care au probleme, rugati-va mult la Dumnezeu si va va ajuta...Noi va dorim multa sanatate voua si BB-ilor vostri.


F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

flavia bine ai venit si ma bucur mult pentru vestea de la tine. si eu am luat utrogestan pana pe la 3 luni jumate pt. ca pierdusem o sarcina cu 1 an inainte si exista un pericol. pana la urma bebeii au fost sanatosi si nu am avut probleme cu ei. o sa te trec in listuta noastra si te mai asteptam daca ai nevoie de vre-un sfat. ai ales nume frumoase , esti sigura ca sunt fetite deci?

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Adriana, esti o dragutza, multumesc din suflet pt urari si sa iti traiasca copilasii, sa fie sanatosi si voi pe langa ei...

Eu sunt sigura ca sunt fetite, am vazut clar la ecograful 4D, sotul mai spera la un baietel macar...
Stii...chiar am nevoie de un sfat, desi iau fier de vreo 3 saptamani, la analize mi-a iesit o usoara anemie, am auzit ca se intampla des in sarcina gemelara, dar eu sunt tare panicara de felul meu...si ma mai lupt cu o infectie urinara destul de dura, astept acum sa imi fac antibiograma ca sa vedem cu ce o tratez...sper sa fie bine in final.
Tie la cate saptamani ti-au miscat ?! Eu am 18 si jumatate si nu prea stiu ce sa zic...este prima sarcina si de aceea nu imi dau seama, uneori simt ceva asa de puternic incat nu imi vine sa cred, au numai 200g, mi se pare ca primesc cate una in coaste si ma doare rau, sa fie oare fetele mele ? Chiar sunt in dubii...vreau sa stiu daca misca sau nu...



Va pup dulce fetelor si multumesc ca ma ascultati !


F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

de anemie nu trebuie sa te sperii flavia, e normal intr-o sarcina iar medicul stie care sunt limitele. si eu am fost anemica, am luat de la 3 luni parca materna, sunt niste vitamine pt. gravidutze pe care le poti lua chiar si compensat, sau gratuit? nu mai tin minte exact. mananca multe fructem eu mancam foarte putin pt. ca mi-a fost foarte rau aproape pe toata perioada sarcinii si numai la gandul ca trebuie sa mananc ma cutremuram, in schimb mancam multe fructe si produse lactate. si pot sa-ti spun ca am luat doar 14 kg, copii au avut la nastere 2.800 si 2.700 kg ceea ce la gemeni e ok, iar eu am revenit usor la forma de dinainte de nastere. ca am stat cam mult la terapie intensiva dupa nastere, si a fost nevoie si de transfuzie de sange la mine din cauza anemiei...asta e ceva care nu mai conta la momentul acela si oricum eu deja am si uitat
chiar nu mai stiu la ce varsta au inceput sa miste dar crede-ma ca nu am facut un motiv de stres din asta. imi doream si eu sa-i simt miscand dar ... stii ce ai sa vezi dupa ce inainteaza sarcina ca se vor petrece adevarate "meciuri" la tine in burtica si atunci sa te tii . sa ai un moral bun si sa te alimentezi sanatos, asta e cel mai important si totul va fi ok ai sa vezi. cat despre infectia urinara...medicul tau va stii ce si cum trebuie sa procedezi. sa nu iei nici un medicament fara acordul ginecologului si sanatate multa la...toti trei

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Adriana, multumesc inca o data pt sfaturile tale bune, acum iau antibiotic, dar dupa sfatul medicului de familie, dar am mare incredere in doctorita aceasta si nu cred ca este o problema, mai ales ca am mai intalnit mamici care au luat la fel si a fost ok, de asemenea prospectul medicamentului spune ca nu reprezinta riscuri pt sarcina, deci va fi bine, nu ?!

Of...mai am o problema, de cateva zile ma umflu foarte tare, mai ales picioarele, si am cam 74kg, ajung in stadiul in care nu imi mai pot misca degetele de la picioare, si sunt cxam speriata pt ca este cam devreme, nu ? Oricum medicul mi-a zis ca va trebui sa imi iau concediu mai repede de 7 luni, eu lucrez la birou, stau 8 ore numai pe scaun, nu prea fac miscare, dar am o stare de disconfort din cauza picioarelor, ma simt ca un elefant...

Va puop fetelor !

F.Meleaca

Mergi la inceput