eritem fesier

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

laura draga ma bucur ca bb e mai bine , Doamne ajuta si ai grija sa nu-i mai dai rosii , intr-adevar asta e f rau ptr scaunul bb-ilor , marul la fel , daca nu-i copt , si sa stii ca eu ii dadeam copilului meu cand era bb , dar il amestecam cu un biscuite uscat si o banana si tare bine-l digera , nu mi-a facut niciodata kk (diaree) si orice fruct il amestecam cu cele de mai sus ! Numai bine si -ici dulci , tie si bb-ului tau mic si drag , ai grija de el !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Iritatie fundulet
Tia
de cateva zile puiul nostru s-a iritat la fundultez. nimic nou pana acum, i-am dat cu talc si spre deosebire de alte dati, acum tacul nu i-a mers. am dat cu crema cu Zn, si a inceput sa se mai dreaga. intre timp am vorbit si cu dr. care mi-a recomandat nidoflor. maaare greseala, acum e la fel de rau ca la inceput. am revenit la crema cu Zn si parca e iarasi mai bine, dar as vrea sa incerc ceva naturist. ce sfaturi imi dati?

Alexa Ioana

incearca si crema cu galbenele. eu mai folosesc si pasta petrini, preparata in farmacie (inca de pe "vremea noastra"...), si in cazul nostru face minuni intotdeauna.

daniella4
Din pacate cand e iritat la funduc nu-i trece decat cu Bepanthene sau Reviken (unguentul cu Zn). La noi unguentul cu galbenele nu functioneaza deloc. Si avem unul din gama Dr. Soleil cu ulei de catina si galbenele, special pt iritatiile de scutec. Dar degeaba.


miria_cristina
Eu folosesc de cand am nascut-o Bepanthen si sunt tare multumita!


LUIZAM

Puiuta mea nu a facut iritatie nicioadata de la nastere (acum are 10 luni), pana de curand cand am facut cea mai mare greseala: am schimbat Pampersul cu Huggies. O mare teapa. Nu am reusit sa scapam de iritatie cu nici un fel de crema, ci doar prin revenirea la Pampers.

kiss
si puiul meu a tot facut iritatii, de-a lungul timpului! de ffff mare folos ne-a fost Penaten creme! insa la un moment dat, a inceput sa ma preocupe cauza acestora, intrucit de citeva ori mi s-a intimplat sa nici nu scap bine de-o iritatie, ca incepea alta! si-am intrebat si eu, tot ca tine, pe forum, si asa am aflat ca fiecare poate fi mai sensibil la cite ceva! acel "ceva" la noi a fost portocala, prea acida pt el! asa ca de cind am scos-o din alimentatie, am scapat si de iritatii!!! deci incearca sa afli si tu, cam ce-ar putea sa-i provoace ranile: caldura, sapun nepotrivit, vreun aliment, detergent, etc! si lasa-l cit mai mult sa se aeriseasca la fundulet. eu am scos din dulap toti pantalonii din dotare, l-am lasat fara pampersi citeva ore (deci doar in pantalonasi), si de cite ori "facea", il spalam la baie si iar pantaloni fara pampers! vezi si tu ce metoda ti se va potrivi mai bine, dupa ce vei primi toate raspunsurile de la fete! numai bine va dorim si

daniella4
Ai dreptate cu alimentatia, Kiss.
Si noi ne iritam doar cand avem diaree acida..si p-asta o facem de la portocale si kiwi.

cgaby
la stef a functionat bepanthen-ul foarte bine.
multa sanatate si fundulet curat!


Gabbriela
la julian nu a mers cu absolut nici o grema adusa din ro sau germania sau cele de aici din magazine, asa ca am ascultat de bunica si am fiert ulei de floarea soarelui, l-am lasat la racit si de fiecare data cand ii schimbam pampersul il spalam cu apa calduta, il stergeam, il lasam sa se usuce bine si dupaia cu o vata puneam ulei. Pt ca acuma 99.99% din mamici folosesc pampers nu mai se pateaza hainele cum se patau pe vremuri.
E tratament naturist habar nu am, dar la al meu pici a functionat cel mai bine
Darria
Bepanthen e bun. Folosesc de la primul scutecel(e drept ca avem doar 1 luna si jumatate) si are funduletul curat, catifelat fara iritatii.
Pudra nu este indicata, in contact cu urina provoaca iritatii.
Crema de galbenele e slabuta, nidoflorul la fel, in maternitate mi-au spus sa nu le folosesc pt. bebe.

aime
Bephantenul e f bun si Panthenolul spray care face minuni si nu numai la iritatii, ci si la julituri, arsuri si alte boacane.


Claudiatony
buna!
si Tony al meu se irita rau la fundulet din luna a doua iar eu folosesc Dermocare o crema care la noi a dat mereu rezultate.
Daca nu dispare iritatia incercati cu ulei de masline fiert.
Va pup si sa auzim de bine


alexmom
Tia, daca crema cu zinc e singura care functioneaza foloseste-o in continuare cu incredere. Si la noi cand am fost iritati la fundulet dintre toate cremele pe care le-am incercat tot o crema pe baza de zinc ne-a vindecat. Alex cand era mic (pana in 2 luni) se irita mai tot timpul pentru ca facea foarte des kk. Avea pur si simplu rani, desi il spalam dupa fiecare kk, il schimbam de cel putin 10 ori pe zi si il mai si lasam cu fundul gol cam doua ore pe zi.
Crema cu zinc continea ca ingretiente active oxid se zinc in jur de 30% si ulei de ficat de peste si se numeste Desitin. Am incercat desigur si creme naturiste, pe baza de extracte de plante (musetel, galbenele) cu ulei de migdale dulci sau ulei de masline, dar nu ameliora cu nimic situatia, cel mult hidrata pielea iritata.
Pudra de talc din cate stiu eu nu prea mai e recomandata ptr. ca poate inrautati situatia.
Numai bine la puiut si sa auzim ca are din nou un fundic frumos.


merry_p_s
Incearca si unguentul de sunatoare alternativ cu cel de galbenele+propolis.Amandoua le gasesti la plafar si costa in jur de 60000 lei.Sanatate si pupici


lauraspeedy
Sal'tare!
Pt iritatiile de scutec ale fii-mi, foloseam Bepanthen. Dar am observat ca unele iritatii nu trec deloc cu Bepanthen, ba din contra parca 'infloresc' mai tare. Am incercat tot felul de creme fara nici un rezultat si pana la urma am descoperit solutia 'minune': BETADINA.
O stergeam seara cu un tampon de vata cu Betadina, iar dimineata iritatia disparea. Asa am patit si acum o saptamana cand a fost canicula afara.


laura72

si noi ne confruntam cu problema ast.am descoperit ca de la mar face,apoi de la rosie.vad ca nu a spus nimeni de albastrul de metil,banal dar f. eficient.in decembrie a facut eritem eroziv,adica o bubita care supura si a fost singurul cu care s-a vindecat.dai locul inrosit de 2 ori pr zi cu albastru,speli funduletul dupa fiecare scaun si usuci bine.acum ca e cald ,dupa ce face kk il las cate 1-2 ore cu fundul gol nici pantalonas,nimic,doar sosetein mai multe reprize cam 4 ore in total.cand era mai frig cam 15-20 min, dupa spalat si il usuc cu feonul,sa fiu sigura ca e perfect uscat,cu aer rece.cu tot felul de creme nu a prea dat rezultate,acum am una de la mustela care previne iritatia si sunt multumita.cat dai cu albastru nu fol. altceva uleios.


MaryP
Bepanthen e super bun pt asa ceva! Talcul usuca, nu vindeca...


bits
noi am folosit cu succes o crema naturista recomandata de o doamna dermatolog:CICATRIZIN.pt prevenire ni s-a recomandat spray PANTHENOL.


aurastanciu
la noi a mers foarte bine crema cu ulei de catina de Baby 4 You. noi o cumparam de la farmacie naturista si nu era scumpa deloc. spala-l cu solutie de bicarbonat de sodiu dupa fiecare kk si unge-l bine cu crema pe funduletul uscat. eu stiu ca pudra de talc nu e buna. lasa-l cat mai mult in funduletul gol si o sa fie bine.


roxana1974
din experienta proprie...Bephantene e cel mai tare...la mine Petrini nu a mai facut fatza...am mai incercat si altele cu rezultate modeste...B rulz!


Claudiatony
am aflat si eu acum cateva zile ca cel mai bun remediu ar fi sa-ti lasi bb cat mai mult timp fara pampers,


silvi_2005

Si noi am avut aceasta problema cand am inceput diersificarea, dupa ce am incercat o groaza de creme am scapat cu Cutaden, inainte foloseam Pasta Petrini, spalat bine si dat cu Cutaden in strat subtire. Fiecare bebe reactioneaza la altceva mai bine, speram sa-ti fie de folos sfatul nostru, pupici


ina_nz
In primul rand renunta definitiv la pudra de talc. E cea mai proasta inventie si mai rau face decat ajuta.
Apoi incearca sa afli ce crema ii prieste puiului tau. Si la noi tot Bepanthen a functionat cu mare succes dar e posibil ca la voi sa mearga o alta.
Pana se vindeca incearca sa il lasi cat mai mult cu funduletul aerisit sau daca nu poti schimba scutecul cat mai des.
Uneori iritatia se face si pt ca nu-i fac bine scutecele, incearca sa schimbi marca. La noi nu au mers decat Huggies dar cat am stat in Romania a facut iritatie de la cele romanesti si s-a adaptat bine la Pampers.


roxana1974
no, uite cu chestia asta eu nu sunt de acord, asa ceva e total aiurea sa afirmi cu toti dintzii...nu merg pana intr-acolo incat sa deschid un topic: "pudra de talc, avantaje si dezavantaje" sau "cei care folosim cu succes pudra de talc, uniti-va".

marturisesc ca la iritatii usoare am folosit cu succes pudra, plus ca mai are si alte intrebuintari, dar nu are rost sa le precizez aici...vorbim de funduri iritate...


sirimie
Eu folosesc Sanosan cu zinc si e foarte bine. De ce nu e "naturista"?

eduard2005
Noi folosim Klorane si in cateva ore nu mai are absolut nimic.

adrianafedorca
si noi am avut de curand problema asta si dintre toate cremele si unguentele cel mai bun a fost panthenol spray
si multa sanatate

ancutzathree
eu am descoperit ca de la servetzele umede mi se irita rau de tot ... cum am facut intrerupere i-a trecut iritatzia ...pe urma am reluat iar servetzelele si din nou iritatzie urata de tot,cum am renuntzat din nou i-a si trecut,asa ca eu zic sa vezi daca nu cumva asta e cauza,se pare ca unii bebei nu le tolereaza...vreau sa zic ca si eu am incercat tot felu' de creme si nu i-a trecut pana nu am eliminat cauza...acuma si daca il dau numai odata pe zi cu crema nu se irita deloc indiferent ce mananca...


tunitza
Incearca cu albastru de metil.


sunt_mamica
eu i-am dat cu violet de gentiana ...si i-a trecut mereu!singura pb e ca funduletu e mov


sirimie

Ai grija sa fie funduletul uscat inainte de a pune pampersul. Daca e sters cu servetel umed, usuca-l cu servetel uscat sau lasa-l sa se usuce. Intinde crema si asteapta sa intre in piele, altfel se irita si de la crema.

hermelina
Poti folosi Reviken(cutaden), bephanten sau baneocin pudra, vezi cu ce ii merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Help - opareala mare la fundic
Noki_Lara
Buna! Am o bebelina de 8 luni jumate, care acuma mi-a facut o minunatie de opareala la fundic.
Nu prea am avut probleme cu asa ceva inainte - foloseam Bepanthen, ceva creme cu oxid de zinc.A cuma insa pare ca nu vrea sa-i treaca.
Cu ce sa-i dau?
Neopreolul e bun? Nu are cotizon?


spic de grau
Eozina - e o solutie rosie. Atentie pateaza!

Edit: si funduletzul la aer cat de mult posibil!

roxanaz
mai poti incerca cutaden. si medicul iti poate recomanda o crema preparata in farmacie. neopreol-ul contine prednisolon (corticosteroid) si neomicina (antibiotic) si cred ca tot medicul ar trebui sa iti spuna daca il poti da sau nu, observand daca iritatia este suprainfectata sau nu. sanatate multa!


bebe2004
De curand am patit-o si noi. Avea la fundulet bubite mici rosii si cu varful galben-alb, ca de puroi, dar nu se spargeau. L-am dat la recomandarea dr cu rivanol si Neopreol apoi. I-a trecut in 2 zile.


teodraghici
Ce ti-au spus fetele + funduletul gol golut cat mai multa vreme...de preferat toata yiua....asta e cel mai important....degeaba dam cremele cele mai bune daca apoi punem plastic peste ele...aerul vindeca...
sanatate


romana_74
Eu am dat la bb-le meu cu violet de gentiana. I-am facut funduletul mov, dar a trecut foarte bine! Am folosit inainte si Petrini, Bepanthen, Nivea cu oxid de zinc, Elocom, Nidolflor, toate la recomandarea medicului, dar fara efect! Sanatate la bb!


aime
Panthenol spray - face minuni, incearca-l si vei vedea ce rapid si usor se vindeca.Noua nu ne lipseste din casa si cui i-am dat ideea mi-a multumit.
Sanatate!


Noki_Lara
Fetelor dragi, va multumesc din suflet.
A venit si doctorul s-o vada si mi-a recomandat s-o tin cu fundul gol tot timpul, NU pampersi, ci chiloti de bumbacel sau scutec de finet - asta n-o s-o aplic ca e muuuult prea complicat. Plus pudra Saprosan sau Blaneocin extrem de des si violet de gentiana.
Io o sa-i iau si Neopreol si o s-o dau alternativ. Plus ca o sa schimb Libero-ul la fiecare pisu.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri! Sunteti niste comori la casa omului!


simodina
La noi face minuni o lingura cu bicarbonat intr-un litru de apa cu care sterg funduletul la fiecare schimbare de scutec, chiar inainte de a aplica crema+ schimbat scutec din 2 in 2 ore+funduletul gol 10-15 minute la fiecare schimbare de scutec. Eu il mai tin in fundul gol cand se joaca in tarc, pe un scutec din acela mare de unica folosinta. In 2 zile ne trece.


laura72
cu violet nu ia trecut insa cu albastru de metil + aer da.


tunitza
Incearca cu albastru de metil.


cristinamh
de ce nu-i pui in patut paturica absorbanta, de la haapy, parca is singurii care au (nu sunt sigura, parca si huggies ar avea), si s-o lasi complet dezbracata!? adica fara scutec...

Hildegard
Noki, de ce nu incerci crema care am scris-o pe forum. Ii trece repede.


bb_alinus
Noki, sper sa dea rezultate tratamentul dr-ului! Noi aveam recomandari sa ii dam cu Eosine - dar atentie ca pateaza foarte tare dupa cum zicea si Spic de grau - insa pana acuma nu am experimentat ca nu a fost cazul!

De fapt vroiam sa Sararica si tin pumnii sa treaca pana plecati in vacanta...


mirelaispir
am patit-o si noi si tot de la cutece libero! i-am dat cu ulei alimentar fiert sau dalin (este mai consistent)si cu crema nidofor si cat mai mult funduletul gol!!! si multa sanatate.


emaaimee
sper sa-i fi trecut buba.
eu am dat dra cu rivanol si la aer mult.si cu spray Avene,e f bun pt f multe kestii printre care si eritem fesier.iar crema: Biazol.am incercat si Neopreolul la rec dr,dar fata mea cu Biazol s-a facut bine.


adynelus
am o fetitza de 11 luni iar la 2 luni mi s-a oparit foarte tare de la scutece...de atunci am trecut pe pampars fara probleme.
daka se inroseste putin o dau cu unguent de galbenele sau tataneasa.
problemele trebuie observate din timp. datorita faptului ca sunt si produse naturiste nu prezinta nici un risc. la probleme GRAVE doctorul gaseste solutii(asta daka e in stare-ca al meu nu e).
sanatate la bebica

anda141
Si eu am stat si m-am gandit ce o fi vrut sa insemne titlul, cand am citit subiectul mi-am dat seama ca e voba de "opareala mare" citeste fara despartituri adica e oparit rau, deci nu e vorba de mare sau munte .


kiss
am patit-o si noi intr-o vreme, cam tot pe la virsta puiutzei tale! ii apareau bubitele, il tratam cu Penaten Creme (crema cu oxid de zinc) + aer (la funduletzu gol)...insa dupa o vreme ii apareau din nou, pina au inceput sa se indeseasca, ca nici nu apucam sa scapam de unele, ca apareau altele! asa ca a trebuit sa caut cauza, iar la sfatul fetelor de aici, de pe forum, am eliminat portocala din alimentatie...de-atunci se mai inroseste f rar, si ii trece f repede...poate ar fi bine sa cauti si tu in alimentatia ei, acel "ceva" care poate fi cauza, ceva acid, care nu-i mai prieste! trebuie sa-ti spun ca puiul meu a mincat mult si bine portocale pina sa se agraveze situatia!...va doresc numai bine... la toata lumea

try

Nu stiu de ce anume, dar si alex al meu a inceput sa se irite mai des dupa ce-a facut 1 an, pana atunci nu stiu daca a facut-o de 3-4 ori. Si uneori, cand face kk mai nu stiu cum, ma trezesc ca se opareste si doar dupa 10 minute dupa ce-a facut kk si nu a fost schimbat. Inca nu anunta intotdeauna cnad face kk pe el si posibil sa faca si fara sa observam noi.
Dar la noi cu Penaten trece (Bephanten, echivalentul din Ro). Uneori cand se irita mai puternic trebuie sa dau cu crema 2-3 zile la rand la fiecare spalat si schimbat de pamper. Alteori trece doar dupa o prima aplicare.


hermelina

Sa ai toata increderea in Baneocin- la mine a facut minuni, dar sa il folosesti totusi cu prudenta ca poate da surditate - citeste prospectul.Pa


sirimie
vezi si aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79781


inafrunza
UNGUENT CU GALBENELE , nimic altceva.
dupa ce strergi bb cu servetele umede, unge-l cu alifie si in 3 zile e pielea vindecata.
Amalia a avut rana de oparita ce a fost, am fost internate in spital la 3 luni, eram neexperimentata. Am invatat de la alte mamici de acolo. Crema de galbenele face minuni!

elenabianca
NEOPREOL e foarte bun. Am patit-o si noi o data rau de tot de se facuse carne vie si intr-o zi s-a vindecat dupa ce am aplicat la fiecare schimbat un start subtire de neopreol.


arghirmonica
Crema Petrini aia banala care a fost in functiune de cand eram noi mici.Cu aia ii da pe bebe si la maternitate.Face minuni.....


kores
Nemaipomenit este Spray Aloe First de la Forever Living Products. Fetita mea avea 2 luni si nimic nu dadaea rezultate de 2 saptamani, tot felul de creme si preparate.
Dupa numai 2 zile de la aplicatii locale cu lichidul mentionat, rezultatele au fost surprinzatoare!


cosmi1975
draga mea incearca asa ; pui ulei intr o sticla o oui intr o cratita fierbe 10 minute apoi da i copilului si o as mi multumesti. iNCEARCA CA AI IN CASA ULEI DE FLOAREA SOARELUI....nu da gres astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Bepanthen si incerc sa o las cit mai mult in funduletzul gol, invelita intr-un prosopel ceva.
Ii place, ca se poate misca in voie.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Luca nu prea a fost iritat la popou.Dar atunci am folosit apa,sapun si in funducul gol cat mai mult posibil.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Si noi am avut probleme pe la 2 luni.
Am folosit cutaden si ne-a trecut.
Pana a descoperi cutadenul am blindat frigiderul cu multe creme, dar niciuna nu avea efect.
Sanatate!

VARSTA DARIUS-THEODOR

POZE


Mary de Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Salut,

In Timisoara exista la farmacii crema preparata pentru eitem fesier, foarte buna!!! Aceeasi crema si-a cumparat si cumnata-mea din Italia. E foarte buna, nu e scumpa. Pana la aceasta crema am folosit tot flul, dar fara nici un efect. Tot timpul imi cumpar sa am in caz de nevoie!

Daca nu se gaseste la tine in oras, iti pot cumpara si trimite. O data aveam si reteta scrisa, dar cred ca am aruncat-o.



mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: madalina0603
Subiect: buna
Trimis la: 03/04/2007 00:40:22
Mesaj:


Ce unguent pentru iritatia de la pampers este mai eficient?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 03/04/2007 01:28:11
Mesaj:

Bepanthen.

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
POZE MARA SI MATEI
POZE PARINTI



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mirachi
Raspuns la: 03/04/2007 01:30:34
Mesaj:

mie cel mai bine mi-a folosit o crema preparata in farmacie in care am mai pus eu un pic de ulei de corp si nu am dat decat 2 ron...alte creme nu aveau nici un efect indiferent cat de scumpa a fost

Mamica de alexuta mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Crema preparata in farmacie speciala pentru eritem fesier!!!
Efect garantat!!!!

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Fiica mea a avut eritem fesier 7 saptamani,din a treiia zi dupa naster.Am folosit bepanthen, nidoflor, unguen cu galbenele,albastru de metil, iar d-na dr. mi-a spus sa o spal cu apa cu bicarbonat, ca are urina acida(eu n-am avut lapte si a mancat formula).Intamplarea a facut ca facuse bronsiolita si-am mers la Timisoara, unde dl. dr. mi-a recomandat mercurocrom(o solutie rosie foarte ieftina)A cat rezultate, dar nu-i trecuse de tot. Am venit acasa, unde n-am gasit in nici o farmacie pt ca nu aveau mercur cu ce s-o prepare. O doamna farmacista foarte draguta, l-a intrebat pe sotul meu daca am folosit neopreol.Nu folosisem, asa ca dupa atatea am zis sa incercam. Vreau sa va spun ca in 5 zile a fost ca noua si de atunci n-am mai avut treaba.La fiecare schimbat de scutec o spalam si o ungeam cu unguent cu galbenele.

SA LE TREACA CAT MAI REPEDE!!!

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Mergi la inceput