doar pt tatici: Ce cred tatii despre ...a fi tata?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manusha spune:

Tatici dar si mamici am si eu o nedumerire: vreau sa stiu daca sunt exagerata sau nu.
In iunie, cam pe 26 iunie urmeaza sa nasc. Pe data de 28 iunie avem o nunta(in provincie - la 250Km) prieten foarte bun cu sotul meu.
Am discutat aseara cu sotul meu si i-am spus ca daca nasc mai devreme(2 sapt) si eu si copilu suntem ok - facem un efort si mergem.
Dar i-am spus ca sunt sanse mici sa ajungem.
El mi-a dat replica : " Ca daca totul este ok cu mine - lui i se pare normal sa se duca, chiar si singur(fiind prietenul lui) si eu sa raman acasa."

In momentul ala m-am simtit foarte singura si putin dezamagita.

Exagerez? Voi v-ati lovit de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxandra spune:

Buna MANUSHA, eu am o fetita de 7 luni si din proprie experienta iti recomand sa il lasi pe sotul tau sa se duca singur la nunta si sa stai cu bebe mic acasa. Este exagerat de cald si nu cred ca nunta respectiva merita sa il chinui pe bebelus. Oricum vei vedea ca prima luna va fi destul de grea, pana va veti adapta cu noul membru al familiei si va veti face un program.
Sa ai o nastere usoara si sa-ti traiasca bebelusul!

Ruxandra si Eva (25.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

[quote]citat din mesajul lui vladis

Am citit undeva aceasta scrisoare si m-am gandit sa o postez aici unde citesc taticii:

"Dragul meu,
In ziua in care o sa ti se para ca am ajuns batran si eu poate nici nu o sa-mi dau seama, te rog sa ai rabdare cu mine si sa incerci sa ma intelegi. Daca am sa vars in timp ce mananc supa si daca nu o sa ma mai pot imbraca singur, ai rabdare cu mine si gandeste-te la cat timp mi-am petrecut eu cu tine pentru a te invata sa mananci si sa te imbraci singur.
Daca atunci cand vorbesc cu tine iti voi repeta mereu aceleasi lucruri te rog nu ma intrerupe...cand tu ai fost mic a trebuit sa-ti spun aceeasi poveste de o mie de ori pana adormeai seara in pat.
Daca o sa ma trimiti sa ma spal si eu nu vreau, nu te supara pe mine si nu ma repezi. Aminteste-ti cum fugeam dupa tine si cate motive am inventat pentru a te convinge sa faci baie.
Cand o sa vezi ca nu ma pricep la tehnologia moderna...da-mi timp sa invat si sa ma obisnuiesc si nu te uita la mine cu dispret. Aminteste-ti ca eu te-am invatat atatea lucruri cu care te-ai confruntat in viata.
Cand voi ajunge sa-mi pierd memoria sau sa uit ce-am vrut sa spun da-mi timp sa-mi reamintesc si daca nu-mi voi putea aminti nu te supara pe mine. Cel mai important lucru pentru mine nu este conversatia ci sa petrec timp cu tine si sa ma asculti.
Daca vreodata o sa refuz mancarea, nu ma forta sa mananc. Stiu eu bine cand mi-e foame si cand nu. Cand picioarele mele slabe si obosite nu o sa ma mai ajute sa merg tine-ma de mana asa cum si eu te-am tinut de mana cand tu ai invatat sa umbli.
Si intr-o buna zi cand iti voi spune ca nu mai vreau sa traiesc, ca vreau sa plec la Domnul, nu te supara pe mine...va veni o zi in care ma vei intelege. Incearca sa intelegi ca batranetea nu este traita ci supravietuita.
Intr-o zi vei descoperi ca, in ciuda greselilor mele, intotdeauna am vrut ce e mai bine pentru tine si am facut totul pentru tine sa-ti mearga mai bine decat mi-a mers mie. Cand ma vezi in preajma ta, sa nu fii trist, manios...te rog doar sa stai langa mine, sa ma intelegi si sa ma ajuti asa cum si eu am facut cand tu erai copil. Ajuta-ma sa umblu...ajuta-ma sa-mi inchei umblarea pe acest pamant cu dragoste si rabdare.
Te voi rasplati doar cu un zambet si cu dragostea imensa ce am avut-o intotdeauna pentru tine.
Te iubesc fiul meu
Cu dragoste, al tau tata

Am citit aceasta scrisoare si am plans.... tatal meu nu mai este printre noi de 2 ani ,mereu ma gandesc la el....avea o rabdare k noi fiind 4 copii ,mi-amintesc cand eram mici ne facea topogan in casa k usa de la sifonier...fiind bunik a rasfatat-o pe fiica mea asa cum ma rasfata si pe mine....si seara se trezea si-i facea pe plac cand striga ca vrea ceva....eu lucram si veneam tarziu acasa,dar el ma astepta k mancare calda si dimineata se trezea inaintea mea si facea focul si ma striga-cri vino sa bei cafea cu mine!-el ma mangaia cand eram trista si ma sfatuia (deoarece nu am avut o casnicie fericita)
Fetita mea m-a vazut ca plang si m-a intrebat de ce plang si i-am spus motivul...sti ce mi-a spus sa nu mai plang(stergandu-mi lacrimile)ca bunicul se odihneste in pace langa ingeri!

FELICITARI PT TATII CARE SUNT TATI CU ADEVARAT!

crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asfalt spune:

e super mishto, alergi pe strazi sa ajungi acasa la odrasla cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui joxy

Acum ii inteleg pe cei care isi apara fetele cu ciomagul la usa atunci cand vin petzitorii si drept urmare imi ascut de pe acum sabiile si iataganele.




Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!


Chiar m-ai facut sa rad. Felicitari taticule!






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Mamici, tatici, va felicit nu ca va iubiti copii, asta trebuie sa fie implicit, ci pentru ca ne impartasiti din sentimentele voastre si poate suntem mai uniti ca oameni. Va imbratisez parinti dragi si poate mai scriu taticii ca doar e subiectul lor, nu?

Mihaela 35+ Miruna Cosmina
Gargarita lui mami
Pozele mele

AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scostin80 spune:

Este o super experienta! Imi amintesc ce speriat eram cand vedeam cu creste burtica sotiei mele... Dar momentul in care am facut cunostinta cu baietelul meu a fost unul extraordinar, magic....!!!! Este cel mai frumos baietel din lume!!! Si ma implic in crestrea lui, in aceasi masura ca mamica lui! La inceput a fost mai greu, desi nici acum, dupa 2 ani, nu pot spune ca este foarte usor. Dar cu dragoste....treci mai usor peste greutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Ia te uita! Credeam ca al meu baiat e cel mai frumos din lume!

Este evident ca si taticii sunt marcati de venirea pe lume a copiilor. Centrul atentiei familiei se muta semnificativ spre cel mic, iar taticii trebuie sa se adapteze noii situatii, asa cum i se cere si fratelui cel mare sa il accepte si sa-si imparta jucariile cu noul venit. Ca doar si tatii sunt niste copii mai mari, nu-i asa?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meghitz spune:

yeap
si stiti cum mi-am dat seama?.... mi-am dat seama pt ca vroiam sa imi cumpar masinute cu radiocomanda cot la cot cu fii-miu sub pretextul ca le cumpar pt el... masinutele fiind de amatori - nu de copii mici, ce sunt recomandate la 10+ ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Ce cred eu despre a fi tata ... hmmmm ... Am invatat si invat sa fiu tata. Asta e o certitudine. Cred ca temelia actiunilor mele este o iubire fara de margini pentru el. L-am iubit inainte de a fi conceput, l-am iubit inainte de a se naste, l-am iubit cand era un bot, l-am iubit cand a facut 5,6, ... 10 ... 30 de kilograme, l-am iubit cand plangea ca era ud sau ii era foame, l-am iubit cand radea nestiutor, l-am iubit cand cadea in fund incercand sa faca primii pasi, l-am iubit corectandu-l la vorbire, l-am iubit in prima zi de gradinita, prima zi de scoala. Il iubesc azi mai mult ca ieri si il voi iubi intotdeauna.
Sunt farul calauzitor al fiului meu, sunt cel care ii arata drumul pe care trebuie sa mearga, ce e bine si ce e gresit, sunt meditatorul la lectii, sunt colegul de joaca, sunt cel care ii este alaturi cand rade sau plange, sunt ajutorul pe care il cere cand vrea ceva sau nu stie ceva, sunt confidentul lui, sunt persoana care a fost alaturi de el la toate evenimentele importante pentru el, sunt suplinitor de mama, sunt ... prietenul lui cel mai bun. Este o mare responsabilitate dar care aduce cu ea cele mai mari satisfactii pe care le-am avut in viata mea. Am invatat sa fiu tata din diferite surse si continuu sa invat. Pentru ca exista informatii generale dupa care te poti ghida dar fiecare copil e unicat nu ? :)
Ce doresc pentru fiul meu ? In primul rand sa fie sanatos. Apoi doresc sa creasca intr-o familie sanatoasa si normala cu mama si tata. Apoi ... celelalte vor veni de la sine :)
Aveti grija de voi si de EI ! :)
Adi

Mergi la inceput