doar pt tatici: Ce cred tatii despre ...a fi tata?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Cand iti vei tine printesa in brate, vei intelege ca asteptarea a meritat.



Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

Eiii - e super sa fii tata! Mi se intampla de 6 ani si jumatate - am o super printesa! Plus inca una pe drum. Din pacate serviciul imi lasa putin timp de petrecut cu familia - seara, pe fuga, in w/e. Uneori mi-as dori sa imi iau un an liber si sa stau doar cu familia. Clipele pe care le petrecem impreuna - sunt de neegalat. Abia astept bebe nr. 2 (tot fetita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Felicitari tatici si viitori tatici! Sa va dea Dumnezeu sanatate sa va puteti creste odraslele!Ma bucur ca inca mai exista tatici care se implica in cresterea si educatia unui copil, asa cum este si sotul meu, un tatic de nota 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

felicitari taticilor ptr tot ce ati scris!am plis, e tare frumos. imi permit sa zic ca sotul meu e un tatic minunat, dar el nu e pe nici un forum, ca sa-si exprime parerea, mie imi place numa! dar in fiecare zi imi zice cit e de fericit ca-l are pe Dominic, un copil dorit din suflet, nu conta ce e! se ocupa de el, se implica, desi lucreaza si are si servici, copilul il adora!acuma, asteptam inca un baietel, e ff fericit, nu am cuvinte sa descriu!si ne dorim si al treilea copil! ptr fetele care au griji ca oare cum va fi dupa ce nasc, ca sotii nu par sa se implice, stati linistite totul incepe cu prima clipa cind ii tin in brate!atunci incepe sa se faca o legatura, sa realizele, ca ei nu vad, si nu simt nimic inainte fizic,iar la eco nu vad ei mare lucru, cel putin la noi asa a fost, ii tot reprosam inainte ca nu se implica, dar rolul lui a inceput cind a aparut copilul!

sper sa fiti cit mai multi tatici care sa scrieti aici, felicitari la toti!

Flavia 24+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Baieti m-ati impresionat foarte tare cu povestile voastre,sunte-ti niste tatici adevarati sa va traiasca puiutii,sa creasca mari si sanatosi.
Eu am nascut in noiembrie 2006 si sotul meu era un barbat care nu iubea copii,spunea ca daca nu sunt ai lui.......dar cand am nascut-o pe Maya asa a plans...si s-a bucurat....Maya la schimbat intrutot,nu mai e cel dinainte si asta ma bucura foarte tare.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre

Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercur spune:

hmmm...ce cred tatii despre a fi tati?
Schimbarile(marea majoritate īn bine) aparute īn vietile noastre, au fost descrise anterior. Nu ma prea pricep la cuvinte, nu cred ca pot sa redau ce am avut binecuvīntarea sa simt alaturi de copilul meu, cum, cīt m-a facut sa simt.
Ma refer la momentele cīnd fiind pe strada īmpreuna, mi-a dat drumul la mīna si a mers īnaintea mea, asigurīndu-se din cīnd īn cīnd ca tata E ACOLO. La momentele cīnd īmi propuneam sa gasesc un raspuns plauzibil si inteligibil pentru fiecare "de ce?", devenind tinta cea mai frecventa a de ce-urilor. La momentul cīnd am descoperit ca singurul lucru de care am nevoie pentru a-mi face copilul fericit, e un pic de rabdare...
Cum e sa fii tata?... ancora pe timpul furtunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elsa17 spune:

felicitari taticilor care sunt alaturi de copii lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florianmg spune:

Hmm...sa fi tata...
Cind a nascut sotia mea, la citeva zile colegii m-au intrebat: "Cum te simti ca prospat tatic?" si sincer, nu am stiut sa raspund. Nu-mi prea placeau copii mici dar ei avea o "atractie" la mine, veneau si stateau la mine in brate. Dupa ce am mi-am vazut fetita la maternitate ceva s-a schimbat la mine (si cred ca si alti tati). Am devenit mai sensibil, saream la fiecare scincet al ei, mi se parea ca tot ce facem nu facem bine. Dupa citeva luni le-am raspuns colegilor: "e ceva ce nu se poate descrie. Nu exista cuvinte in vocabular care sa poata descrie ceea ce simti cind esti tata. Numai cine are copii poate intelege asta". Ce sa spun... mi-a schimbat viata complet. Nu ma mai gindesc la mine ci la copii (ca acum mai am si un baiat de 2 saptamini). Tot ce fac, fac gindindu-ma la ei, pentru ei. Cum este sa fi tata? Este sublim. Toate greutatile care le ai zi de zi dispar cind ajungi acasa si copilul/copii iti sar in brate si-ti povestesc ce-au facut in ziua respectiva. In momentul in care copilul tau spune "lasa ca-l intreb pe tati, ca el stie mai bine"... te simti de parca toata lumea este a ta, e ceva dumnezeiesc, e... fara cuvinte.
Marius, care e "expert" in vorbe, a atins esenta "meseriei" de tata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Am plans...
Sper ca si sotul meu sa se schimbe, as vrea sa se implice in viata viitorului nostru copil. Dar mi-e frica, mi-e tare frica.
El e un pic mai retras, nu e antisocial, dar mijlocul lui de relaxare preferat e sa se joace pe calculator. Eu m-am obisnuit, nu ma mai deranjeaza chiar asa de tare, dar mi-e teama ca o sa-si ignore pruncul...
Ne-am dorit mult copilul asta si vreau sa-i oferim tot ce n-am avut noi (amandoi avem parinti divortati), adica o familie fericita si unita!
Acum...om vedea ce o sa fie...

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianast_79 spune:

Citind cele scrise de alti tatici, mai aveam putin si plangeam in hohote. Mi-am dat seama ca eu nu sunt nici pe departe taticul ideal, cel putin la partea de exprimare a sentimentelor fata de copil prin jucatul cu el. Avem un baiat de 3 ani si aproape 2 luni (Gemeni ca si mine), frumos si destept foc si asteptam (o fetita, speram noi) prin februarie, anul viitor.
Eu, fiind mai sever, sa zicem, am devenit "balaurul" casei ... cand copilu' nu e cuminte, maica-sa ii zice : stai cuminte ca-l chem pe taica-tu.
Imi iubesc foarte mult copilul (si nevasta, apropos, daca citeste :-) ) si o sa incerc sa-i dau mai multa atentie, sa ma joc mai mult cu el, sa nu mai stau toata ziua cu gura pe el si sa-l las sa faca mai multe prostii si nazbatii (chiar daca nu le consider normale). Poate ar trebui sa fiu si eu mai tolerant si mai intelegator, ca totusi e un copil, nu ?

Numai bine la toti.

Mergi la inceput