Augmentin in primul trimestru?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Catalina, stai linistita, si eu am luat Augumentin tot de 1 g, dar 2 saptamani si tot cam in perioada in care esti tu acum. Eu l-am luat din alt motiv decat al tau, si anume fusesem depistata cu listeria. Spre sfarsitul celor 2 sapt tin minte ca incepuse sa-mi fie rau si greata de la el, dar copilul e bine, are 9 ani aproape .
Deci stai linistita, totul va fi bine.

Roxana16+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Catalina cum esti acum? Ti-a trecut infectia. Si eu iau augumentin pentru infectie urinara (tot 7 zile)si astazi fac 9 saptamani de sarcina. M-am speriat si eu de efectele lui dar am hotarat sa-l iau pentru ca medicul stie ce face. Oricum, citind mesajele vostre m-am mai linistit si sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

catalina, acum ti-am vazut mesajul, dar vad ca ti-a raspuns roxanaz care a zis foarte clar si complet tot de era de zis...ia-l linistita!

vine bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamioana spune:


Eu nu mai inteleg nimic.Voi vorbiti aici de Augmentin in primul trimestru de sarcina, iar pe mine ma chinuie o raceala de mai bine de o saptamana, iar dr.nu-mi da voie sa ma tratez decat cu ceaiuri si vitamina C.Si bineinteles ca trece greu si simt un disconfort in plus.Oare ce afecteaza mai mult copilul, o raceala netratata sau administrarea de medicamente? Si la prima sarcina am racit dar eram in luna a 5-a si deja nu mai era asa riscant sa iau un paracetamol.

Oana si Sebastian(06.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danymamic spune:

salut
Din cate am citit pe net infectia urinara este una din cele mai des intalnite la gravide si trebuie tratata alfel poate afecta fatul. Eu am luat in saptamana a10a de sarcina augmentin de 1g (2/zi) timp de o saptamana si pot sa sun ca nu am avut nici o stare de rau. Mi-a fost putin teama cand mi-a spus doctorul ca tr sa iau antibiotic dar am mers pe mana lui. Acum am repetat analiza si sper ca totul sa fie bine
pupicei pe burtici
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Fetelor,

Urmati sfatul medicului asa cum spune;
sunt un exemplu rebel;
nu am luat tratamentul inprimul trimestru de sarcina de teama sa nu afectez bebe,acum sunt in al treilea trim. bebe e bine dar eu am o cistita hemoragica si sunt speriata de moarte.

AVETI INCREDERE IN DOCTORUL VOSTRU

+31SOPHIA =Muza filozofilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Antibioticele pe baza de penicilina sunt folosite si in Finlanda la tratamentul infectiilor urinare din perioada sarcinii.
Exista mai multe care sunt indicate in sarcina si lactatie.
Netratata,infectia cailor urinare produce infectii de vezica,si in urmatorul stadiu se poate ajunge la infectii renale (pielonefrita) si rar chiar infectii ale canalului cervical care pot afecta negativ sarcina.Uneori infectiile renale netratate cauzeaza disfunctionalitati renale ireparabile.
Ionica, nu te panica dar nu mai lasa sa treaca timpul, fuguta la spital.(cred ca deja te-ai prezentat acolo?)

Sabina 12+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myckaeela spune:

myckaeela
sunt insarcinata in 8 sapt si am infectie urinara.dr mi-a recomandat si mie augmentin.am stat 2 zile pe ganduri dar durerile au invins teama.sper sa nu regret decizia de a lua antibioticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Mykaeela ce doza de augmentin ti a recomandat doctorul?si ptr cate zile?
o zi buna

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Mergi la inceput