Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Eu nu mai fumez de pe 15 oct... uite asa, pur si simplu...
Fumam de la 16 ani... mult, f mult timp... am facut pauza cand am aflat ca sunt insarcinata si de atunci nu am mai fumat 3 ani... dar acum 2 ani si ceva m-am reapucat. De ce? Aiurea...
Acum sunt decisa... Pe 15 oct am terminat pachetul de tigari si am zis ca a fost ultimul... si asa e pana acum. Gata!!! Ma simt mai bine, am scapat de gustul ala groaznic din gura...
A! Nu e adevarat ca daca fumezi slabesti sau ca daca nu fumezi te ingrasi... Cica dinpotriva, fumatul blocheaza buna desfasurare a lucrurilor in organismul tau si e posibil sa nu poti slabi cum trebuie... deci...

Acum mai greu e cu cei din jurul meu care fumeaza... acasa otul nu a fumat niciodata in casa, doar in bucatarie cu usa inchisa si geamul deschis sau pe balcon... La birou e mai greu si nu mai suport mirosul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millaf spune:



Buna la toata lumea!Sunt noua pe forum,cautam o astfel de discutie despre cum sa ne lasam de fumat si am dat de voi.Eu mi-am propussa ma las de ieri,adica de pe 1 decembrie,dar,pentru ca mai aveam cateva tigari in pachet,nu m-am putu abtine si le-am fumat pe toate,iar astazi am fumat 2...Sunt un pic dezamagita,dar nu am de gand sa ma las batuta.Daca nu ma las acum,atunci cand?Intotdeauna va fi greu,ce sens are sa mai amanam?

Noutati de la voi?
Care mai e situatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

ma intreb ce se intampla cu fetele care cer disperate "cartea" si care apoi nu mai dau nici un semn? voi ce credeti? credeti ca au citit-o dar nu au putut renunta si nu ne scriu ca sa nu ne distruga speranta ca in aceasta carte ar exista o metoda in a renunta la fumat?
nu, eu nu cred. eu cred ca nu o citesc niciodata din lipsa de timp, comoditate sau nu mai vor sa renunte la fumat pe moment. Faptul ca au o metoda cum ca ar putea renunta la fumat, e suficient pe moment si o vor folosi-o mai tarziu, nu acum, nu, acum nu e momentul potrivit, poate de la 1 ianuarie ???? dar care an? poate 2009 sau 2010...
timpul insa trece si uite asa ne distrugem sanatatea, frumusetea, viata...
am citit chiar ieri un articol cum ca cancerul e considerat Killer nr1 in lume la ora actuala, mai mare decat SIDA sau alte boli grave iar nr celor bolnavi va creste alarmant. Se estimeaza ca in 2030 nr celor bolnavi sa fie in jur de 75 milioane, acest nr mare se datoreaza in primul rand nr mare de fumatori precum si a cresterii demografice. 1 din 6 vor fi afectati de cancer pana in 2030 daca nu se va face ceva impotriva fumatului. imi pare rau ca vin cu asemenea vesti triste dar trebuie sa privim relalitatea si nu sa avem in fata doar bunicul care a fumat pana la 95 de ani si a murit de batranete. vremurile alea sunt apuse. hai sa fim realisti.
daca mai gasesc articolul o sa va atasez link.
Va doresc un an nou fara tigari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

offf..mai fetelor...si eu de maine ma las de fumat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:


ma confezez acum in fata voastra, ca de cand m-am lasat de fumat februarie 2008 am mai tras de doua ori dintr-o tigara cu prietenele. (ce mai ti-e si cu prietenele astea!) In fine, nu am simtit nevoia sa fumez dupa aia si nici nu vreau sa fac un obicei din asta. Dar stiti cum e la taclale cu prietene fumatoare. E fain insa sa constati ca nu-ti mai plac si ca esti vindecat de fumat, ca nu esti ca un alcolic care daca pune gura pe bautura o ia de la capat.
Nici macar nu mi-e frica ca o sa ma reapuc, pt ca stiu ce e mai importat pt mine pe lumea asta, intre asa zisa placere de a fuma si sanatatea mea.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Vin si io cu laudatu, m-am lasat dupa 2 noiembrie. Nu e de multa vreme dar pentru mine inseamna ceva. Am pus ceva de atunci dar n-as da vina numai pe tigari, am si papat ciucalata la greu. Ei, una peste alta, ma simt bine si desi stau linga o colega care fumeaza, n-am deloc chef sa ma apuc de tigari. Da Doamne sa ma tina in continuare

"...mama prostilor e mereu gravida!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Eu m-am lasat dupa 10 ani de fumat. In clipa in care mi-am dat seama ca sunt gravida; nici nu iesise testul pozitiv inca
Acum am doi copii frumosi si 8 ani de cand nu am mai pus tigara in gura.
Am ajuns sa nu mai suport fumul de tigara
Mult succes celor care vor sa se lase de fumat. Nu este atat de greu, e nevoie de un tel, o motivatie suficient de puternica care sa va dea vointa necesara sa o faceti. Si cel mai bun motiv sa te lasi de fumat este chiar sanatatea copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Eu cand am fost gravida, acum 4 ani si jumatate nu am reusit sa ma las de tigari. Le-am redus la sub 5 si atat. Nu am reusit si pace.
Dar acum fac imediat 4 luni si ce bine e. Si vreau s ava spun ca sotul a fumat in continuare bine mersi. Ca nu a reusit deloc sa se lase. Acum tot incearca sa se lase si se lasa cate 5 zile si iar fumeaza si tot asa. Dar am sperante ca pana la urma o sa reuseasca si el sa se lase de tot. Si sa stiti ca eu m-am lasat cu un pachet si ceva de tigari in casa. Deci faptul ca mai ai tigari in casa si trebuie sa le fumezi nu e o scuza pt a nu te lasa de fumat. Se poate si cu tigari in casa daca vrei cu adevarat. Eu m-am lasat doar dupa ce am citit cartea respectiva. Nu am avut nici un tel nimic. Nici macar santatea. Daor am constatat ca nu am nevoie de tigari. Si am constientizat asta. Si ce bine e sa nu mai miros tot timpul a tigari. nu zic ca nu mie pofta sa mia fumez o tigara, dar ma gandesc ac nu am nevoie de tigara aia si ca ar fi o prostie sa fumez o tigara ca nu se stie ce va fi dupa... Asa ca mai bine fara. Hai fetele care vor sa se lase, curaj ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:


Am inceput sa fumez inca de prin clasa a 8-a,dar foarte putin,mai mult ma prosteam.La sfarsitul clasei a 9-a,in liceu fiind eram deja experta.De ce?Pentru ca toti fumau in clasa,pentru ca asa ne-am cunoscut mai bine,afara in curtea liceului la "pufait lulele".Am fumat(si ohooo,fumat nu gluma )pana in clasa a 12-a.Dupa liceu,stand acasa anul ala fumam mai rar.Uitai sa specific si mustrarile ce le luam de la parinti(ei fiind nefumatori,mai ales tata,inversunat nevoie mare de fiecare data cand ma mirosea ca fumasem).Asa ca pe data de 13.01.2002 am zis gata,renunt la fumat.Greu a fost,tare greu.Insa am procedat cam asa:
Aveam prieten care fuma,toata gasca fuma,mergeam numai in baruri unde se fuma,i-am anuntat pe toti si le-am spus sa imi interzica clar daca vreau vreodata sa bag o lulea.Nu am avut intentia,pot spune ca am avut o vointa de fier si numaram zilele(la inceput)apoi lunile si tot asa.Tare mandra mai eram de mine.A fost greu,insa nu imposibil.Pot spune ca nu mai obosesc cum oboseam inainte,ba chiar parca totul are alt gust,intr-un cuvant imi place mai mult decat inainte.

Ma lupt cu fumatul pasiv de la surori,ca ele fumeaza si nu reusesc sa le fac sa renunte.

Luptati ca se poate!Greu este,insa nu imposibil.Multa bafta si "succesuri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Am uitat sa specific ca nu m-am ingrasat deloc,nu am mancat mai mult,ba chiar pot spune ca am slabit,insa din ziua in care am zis stop,pai stop a fost.Acu nu stiu daca fusei si extrem de nervoasa-pana la criminala.Pe vremea aceea nu consumam cafea dar fumam,acum beau cafea dar nu fumez.

Mergi la inceput