Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Eu nu mai fumez de o saptamana, de cand am aflat ca sunt graviduta.
In schimb am o neliniste... nu sunt sigura ca nu voi mai fuma dupa nastere si alaptat. Ar fi frumos sa nu.

Ii admir cu adevarat pe toti cei care au reusit sa renunte definitiv la acest viciu!

6+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Buna!
Va rog din suflet daca se poate sa imi trimiteti si mie cartea pe adresa laura22vs@yahoo.com
Am reusit sa ma las de cafea si tigari dat fiind faptul ca sunt insarcinata dar daca merg la o petrecere tot parca as trage macar un fum!!!!!
Fumam mult inainte de a ramane insarcinata!!!Acasa, la servici, in masina, peste tot!!!!Un pachet si ceva...
Va multumesc

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

V-as ruga mult sa mi-o trimiteti si mie ioana.ioana@gmail.com

Va multumesc anticipat

7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Buna fetelor,
Va rog sa-mi trimiteti #351;i mie cartea la myriam_henna@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

am trimis cartea.
Sper ca a ajuns si ca va v-a fi de folos.
Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

WOW !!! Nu-mi vine sa cred ca mai exista acest topic deschis de mine.... Dar ma bucur tare !!!!
Eu sunt la fel de fumatoare cum eram si acum 2 ani...
Ma bate gandul sa incerc din nou sa ma las.
Am reusit si nu am fumat aproape 6 luni . Mi-a fost tare tare greu sa o fac si extrem de usor si placut sa ma apuc din nou de fumat
Nu am reusit sa ma las de tigari atunci cand am aflat ca sunt gravida... Am fumat putin, dar am fumat pana in luna a 4-a
Cand nu am mai avut lapte sa alaptez, cand am vazut ca fetita mea la aproape 1 luna de viata cantarea mai putin decat cu greutatea care o nascusem.... am fugit la farmacie si i-am luat formula sa-i dau dar si un pachet de tigari pentru mine...

Va rog frumos, puteti sa-mi trimiteti si mie acea carte ?!!
Multumesc anticipat !!!!
adresa mea de mail este:
cuclita2000@yahoo.com

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minoki spune:

buna seara!Ma numesc Minoki si am un an de cand m-am lasat de fumat.Pt mine,am mai spus aici a fost o minune.Cred ca deja ma imbolnavisem de tirotoxicoza(pe care am descoperit-o mai tarziu) si eu voiam sa fumez si nu mai puteam.Imi era rau,foarte rau.Asa ca m-am lasat de nevoie.Pot spune ca a fost cea mai ciudata experienta din viata mea,mai ales ca stiti multe dintre voi ca cel mai greu e ca nu stii ce sa faci cu mainile.Dependenta psihica.Recunosc ca foarte rar si numai cand sunt intr-o stare de f buna dispozitie mai pufai cate una,dar nuami o pufai si dupa aceea am mustrari de constiinta.Oricum in ultimul an mai mult de 5 tigari nu am mai pufait.Dar mai nou am inceput sa trag din narghilea.E o alta experienta.Si rog pe cine a fumat narghila sa-mi impartaseasca din experienta ei.Mi-e frica sa nu-mi dea dependenta desi am inteles ca tutunul de narghila este total inofensiv.
Pentru fetele care vor sa se lase:cu plasturi nu ati incercat?stiu pe cineva care s-a lasat cu cel mult 3 plasturi.si mai aveti in vedere si centrele de consiliere gratuita.Am inteles ca ofera cei de acolo si medicamnet gratuite.Penrtu Iasi va pot recomanda cabinet de consiliere in ambulatoriul spitalului de urgenta din Tatarasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:



Eu nu reusesc sa ma las......

AM avut nenumarate intentii, insa dupa o zi maxim doua o iau de la capat. Nu stiu de ce nu am nici un fel de vointa la capitolul asta.

Imi tot propun, arunc tigarile, cumpar plasturi...da ce nu fac...NIMIC !!!



Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


www.flickr.com/photos/9344489@N02/" target="_blank">POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

Buna fetelor,

Eu m-am lasat de fumat acum doi ani si jumatate, fara carti, plasturi sau alte medicamente. E foarte adevarat ca inainte de asta am incercat de nenumarate ori sa ma las de fumat, dar "de luni". Apoi a fost perioada cand am zis ca ma las de fumat de la 1 ianuarie, dar sa fim seriosi, cine se lasa de fumat in noaptea de revelion? Eu nu. Asa ca am zis ca eu nu pot si ma las de fumat candva, cine stie cand. Fumam mult, un pachet pe zi si daca era cu terase, vorba fetelor, sucuri si berici, dovedeam si al doilea pachet si chiar cateodata il incepeam si pe al treilea. La sfarsitul lui aprilie, fara nici o legatura, am zis gata, de maine ma las de fumat. Dar venea 1 mai si normal, am fumat, dar a fost un an in care nimic nu a mers cum trebuia si am ajuns sa nu mai plec nicaieri. Motiv pentru care am coborat la magazin, m-am alimentat cu tigari si suc si m-am postat in fata tv-ului. Am fumat o singura tigara si am zis ca trebuie sa ma las, dar apoi am fumat-o si pe a doua, dar atat. Asadar, m-am lasat de fumat pe 2 mai si nu am vrut sa arunc pachetul de tigari din care fumasem doar doua tigari, din dorinta de a-mi testa limitele. Eram fumatoare de 15 ani aproape. Primele doua saptamani au fost de cosmar. Toata lumea in jurul meu fuma, numai eu ma lasasem. Nu am renuntat nici la terase si suculete sau berici si cafea asa ca lucrurile nu au fost tocmai usoare. A treia saptamana a fost mai bine. Nu mai cautam tigarile peste tot si nu mai aveam senzatia ca nu am ce sa fac cu mainile cand stau la terasa si restul lumii fumeaza. Ati observat ca la o masa, atunci cand cineva isi aprinde o tigara toata lumea fumatoare are tendinta sa faca acelasi gest? Eu da. Si vroiam si eu..... Dar m-am abtinut. A patra saptamana a fost si mai usor, apoi nu am mai simtit nevoia sa fumez dimineata la cafea. Din momentul ala lucrurile au mers de la sine. Concluzia: primele trei saptamani sunt grele, apoi e ok. Totul e vointa. Dependenta de nicotina nu este atat de mult una fizica, pentru ca e un drog usor, este mai mult psihica, de obisnuinta. Aprinsul tigarii, scuturatul, joaca cu pachetul sau cu bricheta, sunt doar ticuri capatate in timp. Se poate renunta cu putina vointa si cu gandul ca dupa o luna mai grea, totul devine mult mai usor. Si important este sa deconditionezi ticul de a fuma.

Va doresc succes si va asigur ca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Minoki, fumul de narghilea nu e chiar inofensiv, caci poate nu are in componenta gudron, dar monoxid de carbon tot cred ca are! Si nicotina, evident!
Mai bine fara! Daca te-ai lasat de tigara, de narghilea e mai simplu sa te lasi!

Mergi la inceput