Ne lasam de fumat!

Ne lasam de fumat! | Autor: laura_dimitris

Link direct la acest mesaj

asa a inceput:

"stiu ca s-a mai postat astfel de subiect. Chiar si eu am facut-o acum vreo 3-4 luni. Am incercat, am fost extrem de nervoasa, m-am ingrasat... M-am apucat fericita si voioasa sa fumez din nou!
Acum putin timp am citit in postarea cuiva "hai sa ne lasam de fumat de la 1 iunie!!"
Nu stiu ce s-a intamplat cu acea postare...
Vreau si eu!
Hai sa ne lasam de fumat!
Eu simt ca am nevoie de ajutor, de indem reciproc, de descrierea "greutatilor" pe care le intampinam...
Cine se alatura???
HAI SA NE LASAM DE FUMAT DE LA 1 IUNIE!!!!!!
Laura mama lui Dimitrakis"

si metoda:
<<
am fumat 24 de ani. multi.
in decembrie un prieten mi-a zis "citesc o carte despre cum sa ma lasa de fumat".
ma rog, eu sunt un tip (apropos, eu care scriu sunt sotul lui "almo") mai greu de convins in special cu "vrajitorii" de-astea. am zis deci "citeste-o tu si daca te lasi o citesc si eu". fara sa cred ca e posibil, ca dupa ce mi-am folosit vointa si (dupa parerea mea) inteligenta sa ma las si nu am reusit ma va face sa ma las o carte... nah ...

a citit-o si s-a lasat pur si simplu fara sa aiba pofte si momente de chin si asa ceva. si tot n-am crezut ca e posibil.
asa ca am incput sa o citesc si eu. are 180 de pagini. cred ca la fiecare a doua pagina am vrut s-o las naibii pentru ca mi se parea o tampenie. da, stiam tot ce scria ala acolo. nimic nou. si ?
[...]
am terminat de citit cartea in tren intorcandu-ma intr-o marti de la serviciu cu convingerea ca mi-am pierdut vremea citind-o, dar ca, da, trebuie sa ma las odata si odata de fumat. marti seara am mers la sala si am jucat fotbal, am baut bere si am fumat (ca de obicei). miercuri dimineata in drum spre serviciu mi-am zis "azi la cafea voi fuma ultima tigare"
la 9:30 ca si in fiecare zi din ultimii 7 - 8 ani am iesit la o cafea, am fumat o tigare si cand am aruncat-o am zis "ok, asta a fost ultima".
din momentul ala nu am avut nici o clipa dorinta de a fuma. ma bucur ca m-am lasat de fumat si mi-e rusine de mine cand ma gandesc ca am fost atat de prost vreme de 24 de ani... incredibil de prost.
ulterior am dat cartea unei prietene care a citit-o si s-a lasat si ea de fumat. acuma cand vorbesc cu ioana (ca asa o cheama) ne salutam cu "jesus loves you brother" la misto ca ne dam seama ca vorbim despre fumat ca martorii lui iehova sau alti religiosi fanatici despre credinta.

cred cu convingere (fara sa ma fi prostit la cap) ca oricine se poate lasa de fumat FOARTE USOR.
cred cu convingere ca am fost prost ca am fumat 24 de ani.
cred cu convingere ca fara sa imi spuna nimic nou, cartea asta m-a facut sa inteleg foarte bine ca nu am nici un motiv sa fumez si ca nevoia de tigare e doar inmintea mea si ca in realitate nu am nevoie. e doar o iluzie.
ca sa fiu sincer pana la capat, de vreo doua trei ori am avut asa senzatia "asta e un moment bun de-o tigare" dar mi-am zambit imediat "hai nu zau :) ???" . atat.
[...]
a, mai ceva : in fiecare dimineata beau cafea la 9:30 in acelasi loc fara sa vreau si tigare. stau cu fumatori care fumeaza si nu vreau sa fumez si eu. am fost si la chef si am baut si tot n-am simtit nevoia de tigare.
>>

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Uite numai citeva din subiectele pe aceasta tema:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69681&SearchTerms=lasat,fumat

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58190&SearchTerms=lasat,fumat

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53185&SearchTerms=lasat,fumat

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69834&SearchTerms=lasat,fumat

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63527&SearchTerms=lasat,fumat


Si sigur mai sint.

Dar raspunzind la subiectul tau. Si eu voiam sa ma las de fumat la 1 iunie. Dar e cam curind. Mi-as mai face putin de cap. Daca mai sint simpatizante sau ma mobilizez poate sa-ti fiu alaturi.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

hai mai bine din toamna...veti?
vine vara si oricum yo fumez mai putin...si o terasa un juice cu gheata, o bericica...parca nu intra fara o tigara fir-ar!
stau si ma intreb : unde o fi vointa de alta data???


Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by ina78


.....Mi-as mai face putin de cap. Daca mai sint simpatizante sau ma mobilizez poate sa-ti fiu alaturi.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."




Sa nu-ti mai faci. De cap. Eu ma las de la 1 iunie si daca ai nevoie sa te "frece cineva la melodie" cu lasatul de fumat, da-mi adresa de mail sa-ti scriu 7000 de indemnuri.
Fumatul chiar dauneaza grav sanatatii ( pe termen lung/scurt) insa marea "descoperire" este ca fumatul dauneaza grav tonusului zilnic.
Scoate tigara din gura! Spune un NU hotarit fumatului care strica dintii, uritzeste tenul, te lesina de tot, te impiedica sa fii roza si proaspata, te tine departe de gustul adevarat al alimentelor si al sarutului-lacrima de izvor de munte!

Edit: fiecare zi in care nu ai renuntat la fumat este o zi in defavoarea sanatatii tale. Eu sint o actuala fumatoare ce m-am lasat pentru 5 ani de fumat. Fumez IAR, de doi ani si ceva. Planuiesc sa ma las din nou. De fapt, nu ca planuiesc...chiar ma las...asadar cine vrea cu adevarat, poate! Iar eu chiar vreau. Cine e cu mine? Cine e impotriva? Cine se abtine?
Pentru ce bagam fumurile in noi? Pentru ce?


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

eu ma las de fumat in toamna, cand sper sa ajung la 50 de kg, acum am 64..asa ca mai am de lucru....greutatea mea ideala ar fi undeva la 54 de kg, dar sunt sigura ca ma voi ingrasa daca renunt la tigari..asa ca imi iau o marja de siguranta si sper sa scad pana la 50 de kg si apoi sa renunt la 'iarba dracului'

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

felicitari pentru hotararefetelor.
Vreau neaparat sa va scriu din experienta mea de fumatoare inraita. Am fumat 13 ani cate un pachet pe zi si m-am lasat acum 3 ani cu intentia clara de a avea un bebe. Bebe a venit pe lume acum un an. Sunt fericita ca am avut puterea si hotararea de a ma lasa si ca am facut-o pentru puiul meu drag. Tineam neaparat sa ma las inainte ca sa se purifice organismul, apoi cat am fost insarcinata, cat am alaptat.
Nu va fi usor dar copiii nostri merita totul. M-am ingrasat initial vreo 3 kg care au zburat cu sport si mancat sanatos, asa ca ingrasatul nu e un motiv de ingrijorare. Cand am ramas insarcinata am lasat si cafeaua, nu de alta dar doamne bine se acompaniau. Asa ca sfatul meu e sa lasati si ceea ce insoteste de obicei fumatul, sa evitati vizitele la prieteni care fumeaza, si sa va ganditi ca de fapt cu fiecare tigara ratata ati salvat ceva riduri, si ca o sa ajungeti in faza in care organismul vostru va functiona perfect fara stimuli de genul asta. Eu m-am refulat alergand, incercand sa-mi umplu timpul la secunda in asa fel incat uitam sa fumez. Si apoi asta a fost cadoul meu pentru ziua sotului....

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Care o fi legatura intre lasat de fumat si ingrasat nu o prea vad! Mestecati guma! Nu trebuie sa mancati. Sau si mai bine beti apa!

SI lasati va de fumat de azi nu de 1 Iunie, de inceputul verii sau mai stiu eu. Asta i un fel de amagire. De AZI sau mai bine de IERI.
Spor la treaba!!!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Doamne, cand am citit primele postari se dusese si bruma de vointa pe care o aveam.... Vorba giuliei si a miei... vine vara, terase, suc, bere si, bineinteles - tigari !!! Si, nasol mi se pare faptul ca tare-tare ce-mi place sa fumez !!!! Ca sa nu mai vorbesc de cat de nervoasa sant cand nu fumez! Aveti dreptate. Mi-ar placea sa nu-mi refuz placerea asta. Sa mai pierd niste kilograme inainte de a ma lasa...
Apoi, am citit postarea danielei.... Si.... Ai dreptate daniela !!!!!
Sunt cu tine ! Vreau sa renunt . Nu de azi - - iarta-ma corina ! - de maine- de la 1 iunie!
Daniela, cum cred ca o sa "moara" si subiectul acesta.... imi poti da adresa ta de mail sa-ti pot scrie? A mea este cuclita2000@yahoo.com. Multumesc mult!!!!
Mai sunt doritoare ???
Haideti !!!! Unde's multi puterea creste.....

Laura mama lui Dimitrakis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

31 mai e "No Tobacco Day".
Incercati de astazi fetelor.
Si eu am fumat incepand din liceu. Apoi am fumat si in facultate, dar m-am lasat pentru ca prietenul meu (actualul meu sot), a zis ca nu suporta persoanele care fumeaza. Si asta a fost cel mai bun motiv sa ma las de fumat. Dupa cateva zile s-a si simtit diferenta. Nu mai aveam dimineatza gustul ala nashpa in gura. Dupa ceva vreme am observat ca racesc mai rar.
A....eu nu m-am ingrasat dupa ce m-am lasat de fumat.
Acum am alt obicei prost (beau cate o cafea in fiecare dimineata). Dar o sa ma las eu candva si de asta....sper.
Va tin pumnii fetelor ca sa reusiti sa va lasati de fumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu vreau sa ma lassssssss!
Of, zic nu pana cand vad tigarea si dupa asta ma gandesc numai la ea!
Sotul fumeaza, prietenii fumeaza!
Dar tot voi reusi!
Habar nu am cum, dar stiu ca de ceva vreme nu ma simt bine din cauza ei, asa ca trebuie sa renunt!

Poate imi mai dati niste sfaturi sau metode!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Si eu sunt o fosta fumatoare...am fumat 10 ani,m-am lasat acum tri ani.Motivul meu a fost sotul care este nefumator,a fost o perioada plecat ,atunci am simtit ca as face orice pt el,mi-am dat seama cat de mult inseamna pt mine si cat indura el mirosul meu doar pt ca ma iubeste...asa ca am gasit forta necesara de dragul iubirii.In primul rand trebuie sa iti gasesti un motiv foarte puternic,in general aceste motive sunt pt alte persoane...cand e vorba sa te lasi pt tine,pt un rid sau pt tonus...slabe sperante,eu una nu m-as fi lasat in veci pt mine,sau daca as fi facut=-o ,cu siguranta acum as fi fost iar cu tigarea in gura.Astazi,vointa mea este intarita si de superba mea bebelina,care stiu ca merita orice e mai bun pe lumea asta ,in special o mama nefumatoare care sa ii fie un bun exemplu de urmat.
Saftaul meu este sa nu va lasati niciodata de fumat ,din ziua in care nu sunteti pregatite in totalitate,daca simtiti nevoia sa mai aasteptati o perioada pana va lasati,facet-o .Trebuie sa plecati la drum intrutotul hotarate ,intemeiate,trebuie sa iti formezi in minte un gand,o fraza care sa o repeti de nspe mii de ori pe zi ...trebuie sa sti ca in permanenta te inconjoara binele care este puterea,vointa si scopul tau si raul care te incearca la orice pas,care nici o secunda nu iti lasa mitea libera,care te acapareaza din toate partile si o sa iti spuna..."hai ,doar un fum,ce mare scofala","hai azi o tigara si gata","ehhh uite doar la cafeaua asta mai fumez","ehhh uite nu am fumat de 5 zile,deci pot...lasa ca mai fumez azi o tigara"...mereu o sa aveti astfel de fraze in cap...in momentl ala trebuie sa te uiti la tine si sa spui "NU,eu sunt mult mai puternica decat atat".
Eu si acum dupa 3 ani de zile as fuma,sunt o fier foarte slaba,niciodata nu am trait pt mine,dar am trait pt cei din jurul meu...deci pt a nu ceda ,iti trebuie MOTIVUL cu care sa ramai si dupa ani de zile.
Fixativa o zi cand vreti sa nu mai puneti tigara in gura si pana atunci fumati cat vreti pt ca are sa fie pt ultioma oara...inecracti sa va ganditi zilnic la ziua in care nu o sa mai fumati ,pt a va obijnui cu aceasta idee,psihicul trebuie sa informat si obijnuit din timp,altfel veti ceda daca el nu este pregatit.
Bafta si o vara placuta

Mergi la inceput