HELP! Placenta gr.3 de maturitate la 32 sapt

HELP! Placenta gr.3 de maturitate la 32 sapt | Autor: lucians

Link direct la acest mesaj

Proaspetele mamici sau gravidutele care au aceeasi problema,cat de grav este sa ai o placenta "varza"(caci asa s-a exprimat medicul,dupa ce ,la 28 sapt.,dr. Iosup mi-a spus ca am placenta-mbatranita )?Ce trebuie sa facem sau sa nu facem?Acum am ajuns in sapt.33.Va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

O mamica de la noi, de la Mamici de noiembrie-decembrie 2005, a avut aceasta problema.
Din cate stiu, a reusit sa duca sarcina pana pe la 36-37 sapt si bb e ok.
Scrie te rog la Clubul scutecelor, la subiectul Mamici de noiembrie-decembrie 2005 si eu cred ca vei primi raspuns.
Nu sunt sigura ca Mirela-Anca (graviduta in cauza) are timp sa intre si aici, e posibil sa nu vada mesajul tau.
Bafta!


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Iti multumesc ffff mult,Raluca!Ora de ora ma uitam sa vad daca-mi raspunde si mie cineva.Incerc sa vad despre cine este vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu sunt una din mamicile de noiembrie-decembrie 2005 cu placenta maturata.Aveam gradul I pe la 28 saptamani si apoi a ajuns la gradul II si II/III pe la 35 saptamani. Am nascut la 38 saptamani un bb de 3 kg. Succes si sper sa o duci cat mai mult spre cel putin 37 saptamani.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Da, erau doua gravidute cu placenta maturata.
Scuze, Mandy.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna Lucians.
Am primit un mesaj de la o mamica de Noiembrie -Decembrie si am aflat ca ma cauti .Sarcina usoara si relaxeaza-te,stresul nu face bine la bebeu .Acum am vazut despre ce este vorba.
Trebuie sa gasesti cauza .Sint multe de spus ,poate vorbim la telefon . Pentru linistea ta o sa-ti spun pe scurt cum a fost la mine.
la eco la 18 saptamini la Dr. Iosup mi-a descoperit placenta gradul 2 spre 3 .la 21 de saptamini era deja gradul trei .Am facut analize peste analize si in final mi-au descoperit sindrom antifosfolipidic.am facut tratament cu Clexan (injectabil-zilnic).Am nascut prin cezariana la 39 de saptamini si 2 zile .Baietelul meu este sanatos si a avut 3 kg la nastere .In ultimul trimestru de sarcina am facut saptaminal eco 3D ,trebuia urmarit permanent bb-ul sa vedem daca placenta mai poate sa-si faca treaba.Am fost programata initial sa fac cezariana la 38 de saptamini dar pentru ca la eco s-a constatat ca placenta mea varza isi face treaba ,am mers cu sarcina pina la 39 +.
asta pe scurt .Poti sa ma suni .

Mirela , Cosmin - 3 ani si 8 luni si Cristian -6 lunisi jumatate
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze Cristian Andrei + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Draga mea, eu am avut la prima sarcina asemenea probleme cu placenta si am nascut la 38 de saptamani o fetitza de 3 kg fix.

Nu ne spui nimic despre IR-uri..ele cum au iesit?

Dr ti-ar putea prescrie Clexane de exemplu care este un antitrombotic ce ajuta la vascularizarea placentei. Trebuie sa o verifici ecografic mai des decat normal catre sfarsitul sarcinii ca sa vezi tot timpul cum creste bebe. Asta e riscul ce mare ca bebe ar putea la un moment dat sa nu primeasca suficienti nutrienti. Ceea ce nu e o problema catre sfarsit daca el e bine dezvoltat pana atunci. Nu conteaza cat e de "baba", conteaza sa te tina cat mai mult.Vorba medicului unei prietene "mai merge lumea si cu Trabant, n-au toti Ferrari" sau asa ceva. Deci..ideea e sa isi faca treaba si sa va duca la destinatie!

Eu ti-as recomanda pana mai discuti cu dr, sa iei si vitamina C , 500mg/zi macar (inseamna o jumatate de pastila efervescenta de Upsavit - asa se asimileaza cel mai bine) pentru ca ajuta mult la mentinerea bunei vascularizari a placentei.Nu iti fie teama de exces penttru ca vit c se elimina prin urina, excesul nu se depune in organism. eu am luat acum asa si n-am mai avut probleme cu placenta, nu stiu daca o fi fost chiar de la asta dar efect oricum a avut. Si pana la urma rau in nici un caz nu-ti face...

Iti urez sarcina usoara in continuare, bebe perfect si..te asteptam cu vesti!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

MANDY,MIRELA SI IOANA,va multumesc mult.Surprinsa am ramas cand am obs ca toate ati nascut bebei la fix 3 kg.Ce coincidenta!

Sincer,n-am avut probleme mari cu IR-urile.Iata care-s valorile lor:la eco 14 sapt-IR dr:0,56-0,62 IR-stg:0,47-0,50 (placenta gr 1,2 de maturitate)
La eco 18 sapt-IR dr:0,59 stg o,56(placenta gr 1,2 de maturitate)
La ultima eco-IR dr:0,32-0,34 IR stg:0,38-0,40(placenta gr 3 de maturitate).Eu zic ca sunt bune IR-urile.Nu sunt mari.


Pe 29Mai,cand am fost la control,si cand dr mi-a confirmat ce vazuse dr.Iosup la eco,l-am intrebat ce se poate face-n cazul acesta,mi-a raspuns:"nimic".A zis ca ma asteapta la consultatia de la 36 sapt cu analizele de rigoare(HLG,glicemie,uree,creatinina,ac.uric,transaminaze,bilirubina,CA ,MG,FE,sumar urina si culturi col(streptococ gr B)Atat.Ce analize as putea sa mai cer in plus,pt a obs ce nu-i in regula cu placenta?
De ce oare nu mi-a prescris CLEXAN?CA medic,e super,nu ma-ndoiesc de lucrul acesta.Dar de ce m-a lasat asa?N-o fi asa grav?
Ce risc exista daca nu fac tratament?Ce se poate-ntampla cu bb-ul meu?Stiu ca tb sa fiu ff atenta la miscarile lui,dar ma gandesc,pana ma voi duce din nou la control,peste 3 sapt,sa nu fie prea tarziu.Am ajuns sa fiu paranoia.In cazul acestei placente,e obligatoriu sa nasc prin cezariana?Sau se poate si normal?Si cum,daca ceva nu va fi in regula pana-n final,imi provoaca nasterea,pe cale naturala,sau se declanseaza singura,cand bb vrea sa iasa?Ati spus ca ati nascut mai devreme cu 1,2 sapt:asa a decis dr sau s-a declansat de la sine?
Astept sa-mi raspundeti.Sunt in pom.Va pupic
Gabitza33 saptDaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Am uitat sa va dau si greutatea bebelinei de la ultimele eco.La 28 sapt avea 1386g iar la 32sapt si 5 zile avea 2074g.Cum credeti,e bine?Se dezvolta normal,in ciuda acestei pacatoase placente?

Am inteles ca tb sa fac m multe eco de-acum incolo.La ce interval de timp?Va pup!
Gabitza33 saptDaria,Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Draga mea, eu am avut foarte mari pb. cu placenta, Iosup mi-a spus ca n-a mai vazut asa ceva, avea gr. de maturizare IV/V in saptamana 34. La 28 de sapt. avea gr.II. Dr. meu m-a trimis sa mai fac o data eco pentru ca, zicea el, nu exista gr. V, sigur e o greseala. Acelasi rezultat. In concluzie, am avut o placenta mai varza decat a ta. Intr-adevar, riscurile erau f. mari, placenta putea sa nu mai functioneze in orice clipa, motiv pt. care in ultimele doua sapt. mergeam din doua in doua zile la monitorizari, sa vedem daca bebe sufera. Am nascut la 37 de sapt. o fetita de 2.600 (nu mai luase deloc in greutate de la 34 de sapt), iar dupa nastere dr. meu mi-a spus ca daca nu nasteam atunci, imi facea cezariana de urgenta in zilele urmatoare ca sa fie sigur ca nu se intampla ceva rau. Atat de rau m-a stresat placenta asta, incat cand am nascut i-am zis sa mi-o arate. Dr. a inceput sa rada si mi-a zis ca mamicile vor sa vada copilul, nu placenta.
Oricum, cu o monitorizare atenta, lucrurile sunt tinute sub control. fetita mea a avut scor Apgar 9, si e ok. iti doresc multa sanatate! Am scris lucrurile astea ca sa vezi ca nu e foarte mult deocamdata gr.III.

Diana, 28 ani, gemeni/rac

Ianca Printesica si Super Mamica

http://community.webshots.com/user/ianca14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu am fost in timpul sarcinii la o doctorita in Cluj, si sa stii ca in provincie nu se fac atatea analize ca in Bucuresti. Mie nu mi s-a prescris nici un tratament pt. placenta maturata. Poate ca n-o fi fost atat de grava situatia? Nu stiu. Un lucru f. important e sa nu te stresezi, fii optimista si gandeste pozitiv. Ai incredere in medicul tau, trebuie el sa stie de ce nu ti-a recomandat tratament.

Referitor la eco. Eu am facut eco in fiecare luna iar in ultima luna de sarcina trebuia sa merg saptamanal la monitorizare (eco+monitorizarea bb). Am apucat sa merg la doua monitorizari. La cea de a doua monitorizare, dupa eco mi-a spus doctorita ca data viitoare (asta era intr-o miercuri) sa merg pregatita cu bagaje pt. ca se pare ca bb vrea afara. Ei, n-am apucat a treia monitorizare pt. ca duminica m-au apucat durerile (acuma sincera sa fiu nu prea m-a durut ), mi-am luat bagajele si am plecat la Cluj. Cand m-au verificat acolo eram deja dilatata de 2/3 cm iar dupa vreo juma' de ora eram dilatat de 4 cm. Durerile aproape ca nu le simteam, pur si simplu nu simteam contractiile si asistentele se uitau cand la mine , cand la monitor si nu le venea sa creada ca nu prea simt durerile. . Eu am nascut insa cu cezariana pt. ca am probleme cu ochii si medicul oftalmolog nu m-a lasat sa nasc natural. Cezariana s-a dovedit a fi salvatoare pt. bb care avea dubla circulara de cordon si nu se vazuse la ultimul eco. Doctorita i-a spus sotului meu dupa operatie ca nu il puteam naste pe bb pe cale vaginala. Ar fi avut probleme serioase, sau poate si mai rau...Dar, ca si concluzie, eu cred ca nu exista impedimente pt. nastere naturala in caz de placenta maturata.

Legat de greutatea lui bb la eco, au fost destule cazuri si aici pe DC, ca pana la urma greutatea lui bb de la eco a diferit mult fata de greutatea reala.

Iti doresc sarcina usoara si fii calma. Si un bb sanatos.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput