HELP! Placenta gr.3 de maturitate la 32 sapt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

DIANA,MANDY va multumesc!

Diana,tie ti s-a provocat nasterea sau a venit de la sine,ca-n cazul lui Mandy?
Mai recent,am aflat ca dr meu are ceva probleme cu mama dansului.Este bolnavioara si este-n spital.Oare acesta sa fie motivul pt care i-a scapat sa-mi dea un tratament?Sa-l mai sun?Dar ce-o sa zica,ca ma-ndoiesc de el...?Nu stiu ce sa fac.
Gabitza33 sapt cuDaria si Andrei de 9 anisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

MIRELA,iti multumesc mult!Tarziu am obs mail-ul tau.Am sa te sun!

Gabitza33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Draga mea, nu e obligatoriu sa iti dea tratament, nu prea are ce sa iti dea intr-adevar. Clexanul se da pentru IR-uri marite mai degraba, chestie care se asocieaza de cele mai multe ori cu maturarea placentei. Dar IR-urile tale sunt foarte bune asa ca...eu zic ca totul va fi in regula.
Eu am nascut-o Pe Katja la 38 de saptmanai si 2 zile prin cezariana din cauza de "risc de insuficienta placentara", Iosup imi spusese ca placenta mai "tine" maximum o saptamana asa ca ..ne-am programat. Dar dr meu de atunci este vestit (am aflat si eu mai nou) pentru recomandarea exagerata de cezariene asa ca...nu stiu sigur daca a fost realmente cazul.
Bebele tau se dezvolta excelent, eu nu mi-as face probleme date fiind si IR-urile bune (ca asa se hraneste bb) si greutatea.
Asa ca...bucura-te de sarcina in continuare ca nu mai e mult si o sa-ti fie dor de ea si fii convinsa ca totul va fi perfect!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Lucians, sa stii ca nu exista tratament care sa incetineasca imbatranirea placentei. Practic, este normal ca ea sa se maturizeze pe parcursul sarcinii, si din cate stiu eu, la final ajunge cam in stadiul III/IV. Problema e cand imbatraneste prea repede.
Mie nu mi s-a provocat nasterea, pur si simplu Dumnezeu a avut grija de bebe. Placenta mea oricum nu mai facea fata, avea numai calcifieri pe ea. Se pare ca si fumatul si poluarea au o influenta in chestia asta. Dr. meu mi-a zis la final, cand totul a fost ok, ca a avut emotii pt. mine si ca se gandea serios la cezariana desi mai aveam trei saptamani.

Diana, 28 ani, gemeni/rac

Ianca Printesica si Super Mamica

http://community.webshots.com/user/ianca14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns csim spune:

La 30 de saptamani am facut ultima ecografie si totul era bine. Acum am 33 de saptamani. Va rog sa-mi spuneti cam cand ar trebui s-o fac pe urmatoarea sau in lunile 8, 9 la ce interval se fac ecografiile? Ma ingrijoreaza si faptul ca nu prea am mai luat in greutate in ultimul timp si as vrea sa stiu daca are legatura cu functionarea corecta a placentei.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Evaluarea gradului de maturitate al placentei depinde si de doctor, este un pic subiectiva. Mie mi-a zis Iosup la 32 de saptamani ca e gradul III, iar alta doctorita la 34 de saptamani ca e gradul II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

fetelor,la eco de 28 sapt, la dr Iosup,cand placenta avea gr 3 de maturizare,nu prea am dat mare importanta.DE ce?Pt ca dr meu mi-a zis ca nu-i mare lucru,si ca nu voi naste,neaparat, m devreme.Am stat linistita o perioada de 5 sapt,dupa care am mers din nou la control(la care mi s-a facut si eco) si primul lucrul de rau pe care l-am auzit a fost ca am placenta "varza".Ma gandesc ca,intre timp,s-o fi-mbatranit si mai mult.In 5 sapt,e posibil...Asa ca de aceea imi fac probleme.CA tot imi ziceati ca, la 33 sapt nu e batrana placenta de gradul 3.Deci e posibil sa fie 4.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Lucians, uite-te pe foaie de la Iosup, sigur scrie si gradul placentei!

Csim, nu are legatura greutatea ta cu placenta. E bine sa faci inca o eco dupa saptaman35 ca sa mai vezi ce si cum, daca vrei!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Lucians, pentru linistea ta, mai mergi la eco din cand in cand, nu trebuieneaparat se te trimita dr. Eu am fost la Iosup de trei ori, desi nu m-a trimis dr. meu. E posibil sa fie deja gr, IV.
Parerea mea e ca uneori trebuie sa ai tu mai multa grija decat dr. Eu era sa raman fara vaccinul anti rh, care se face in spital in max 72 de ore (pt. cele cu rh neg.), cred ca i-am zis dr. de vreo trei ori pana mi-a trimis o asistenta sa mi-l faca. Asta dupa ce mi l-am cumparat singura si l-am tinut la gheata doua zile. Daca nu ma stresam [b]eu[/b, puteam sa risc sa nu mai pot avea alt copil in viitor. Au mai fost cazuri...De aia iti spun, daca tu simti ca ceva nu e ok, agita-te, suna-l pe dr., du-te si la monitorizari, fa tot ce poti, nu te lasa doar in grija lor, din pacate sunt suprasolicitati cu totii si le mai scapa una, alta. Te pup!

Diana, 28 ani, gemeni/rac
Ianca Printesica si Super Mamica


Poze strumfesti

Poze mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Ioana,pe eco de la 28 sapt scrie,in dreptul placentei:anterolaterala stg,grupa a-2-a,grosime maxima 39,5mm ,structura-grad 3 de maturitate.L.A.cantitate si aspect normal(ce e de bine,ca altfel...)ca n-am mai intrat aici.Era datoria mea...

Va
Gabitza 34 fix cuDaria siAndrei

Mergi la inceput