Mai cunoasteti preoti cu har ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Ma bag si eu in vorba, cu o bila alba si una neagra:
Nu stiu exact ce inseamna atat de discutatul har, dar o bila alba si nu doar una am pt parintele Tanasache de la Biserica Sf.Ecaterina, biserica fac.de teologie, profesor, preot si OM deosebit! Spovedania la el este o placere, nu e genul care sa te blameze pt ceea ce-i spui, numai o privire de-a lui te incarca enorm cu energie pozitiva...ce mai, toata admiratia! Nu e de mirare ca duminica si la orice sarbatoare nu ai loc sa arunci un ac in aceasta biserica!
La polul opus conform "bilelor" acordate strict prin subiectivismul meu este preotul cel mai tanar(din pacate imi scapa numele) de la biserica Popa Soare, biserica in al carei parculet amenajat de primarie pt copii se joaca toti copiii cartierului, frustrati de un alt loc de joaca. Insa pe domnia sa preotul il deranjeaza galagia facuta de copii, de parca nu ar avea si el copil, il deranjeaza ca in timpul slujbei stau parinti cu copii prin curtea bisericii si ameninta ca va pune lacat la poarta bisericii. Nu mai vb ca piticul meu nu a vrut impartasaia(e la varsta la care nu papa de la altii) si el a fost super ofensat, nici gand sa accepte ca parintele Tanasache sa-l atinga doar putin pe buze cu linguritza....trebuia sa-i bea lui tot vinul...
In fine, asta e parerea mea si am tinut sa v-o spun si voua!


Andra si Dragos Alexandru - 31.05.2005

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Hmm...grea intrebare..si nu promit ca voi fi obiectiva deoarece tatal meu este preot si alaturi de el mi-a fost dat sa vad preoti de toate felurile. Lucru care m-a facut sa fiu mandra ca am asa un tata....un tata care exceptand toate lucrurile lumesti..este un preot bun..intelegator. Un preot care pana acum a construit 3 biserici (Teleorman, Joita Si Dr.Taberei) si care m-a invatat ca intr-adevar nu conteaza lucrurile materiale in viata asta! Mi-a aratat ca atunci cand sunt suparata sau cand ma doare ceva pot merge cu inima deschisa la o biserica..pot sa ma rog si deja jumatate din greutatea de pe pieptul meu se va inlatura.
Eu nu merg foarte des la biserica(niciodata nu m-a obligat ci m-a lasat sa aleg) dar la Paste si Craciun mereu merg sa ii spun Lui Dumnezeu, in casa lui, ca ii sunt recunoscatoare ca ma trezesc in fiecare zi, ca pot respira in fiecare zi si ca cei dragi imi sunt alaturi. Intru in biserica de fiecare data cand simt nevoia sa aprind o lumanare verisoarului meu, strabunicilor mei si celor din toata lumea!
E greu sa cunosti un preot in adevaratul sens al cuvantului. Unii preoti si-au transformat harul intr-o afacere! Preturi de neimaginat la nunti, botezuri pana si la inmormantari. Dar cred ca toti acestia vor da socoteala pentru faptele lor la momentul potrivit! Imi respect tatal si il admir pentru ca nu face parte din categoria asta! Dimpotriva! Il admir pentru ca incearca sa construiasca o cantina pentru saraci, il admir pentru ca mergem in fiecare Ajun la cei nevoiasi acasa sa le cantam o colinda, il admir ca mereu are o vorba buna pentru fiecare,il admir pentru ca incearca sa ajute copiii sarmani macar cu cateva dulciuri, il admir pentru ca mai presus de preot poate fi si om. Si cred ca asta e foarte important in a fi un preot bun!

V-am spus ca voi fi subiectiva...nici nu am cum altfel!!!

Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

quote:
Originally posted by ana_maria222

Hmm...grea intrebare..si nu promit ca voi fi obiectiva deoarece tatal meu este preot si alaturi de el mi-a fost dat sa vad preoti de toate felurile. ...
E greu sa cunosti un preot in adevaratul sens al cuvantului. Unii preoti si-au transformat harul intr-o afacere! ... Imi respect tatal si il admir pentru ca nu face parte din categoria asta! Dimpotriva! ...

V-am spus ca voi fi subiectiva...nici nu am cum altfel!!!





Sa sti ca apreciez "subiectivitatea" ta si o gasesc preferat altor feluri de opinii-convingeri, unele "obiective" pana la 'partizanat' total!
Slava Domnului! ca preotzi ca tatal tau au fost mereu,iata ca mai sunt inca shi nadajduim ca nici nu vor dispare cu totul vreodata!
Am totushi o intrebare pentru tine, daca tzi se pare ca ai putea fi atat de "subiectiva" cat sa incerci sa faci o apreciere: proprotzional, din catzi preotzi sau din catzi oameni ai Bisericii ai cunoscut tu, prin pozitzia ta aparte, clerici shi laici chiar, cam in ce proportzie ai estima ca sunt oamenii "cu har", fatza de cei care par a fi mai pe din afara... la partea cu harul?!

(daca suna rau intrebarea mea, iar raspunsul tau ar putea suna inca shi mai rau, mai bine sa nu-l dai ...zic io! dar am aceasta curiozitate )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

chiar vrei sa raspund la intrebarea asta? daca da, iti spun(din cati am vazut eu) ca doar 2-3 din 10(de exemplu) sunt oameni si preoti cu har!

Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManyHope spune:

quote:
Originally posted by ana_maria222

chiar vrei sa raspund la intrebarea asta? daca da, iti spun(din cati am vazut eu) ca doar 2-3 din 10(de exemplu) sunt oameni si preoti cu har!


Multzumesc ca mi-ai raspuns !
Mie imi pare chiar aducator de sperantza de-ar fi 20-30 la suta din oameni de "calitate cereasca" !
(pentru ca eu stiam de un procentaj ceva mai scazut... din nefericire, insa e posibil shi sa fie in ce spui tu "efectul atractziei", adica imprejurul tatalui tau sa se adune mai multe persoane asemeni lui, decat din celelalte categorii shi de aia ce-ai observat tu sa fie un caz particular de grupare peste media reala globala de oameni vrednici!)

Ai vorbit drept ! Merci Ana-Maria!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

In caz ca vreti sa cititi:
http://www.formula-as.ro/reviste_705199minunile-de-langa-noi.html


"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by copiloi

...Mi-am amintit acum de o discutie cu preotul de aici, de la biserica ortodoxa, care povestea, ca pe cand era el inca elev la Seminarul Teologic, unul din colegii lui (sa-l numim X), nu prea venea la ore, nu-si indeplinea din indatoriri, etc. La care, un preot de-acolo a spus: X va fi un bun gospodar!

Cu alte cuvinte, sunt preoti cu har, si preoti gospodari!
Poate preotul de care spuneai tu, era doar un bun gospodar! Sau poate nu!


Alina



io n-am sa intzeleg niciodata de ce este nevoie de o scoala pt. a fi preot; Harul il ai sau nu de la Dzeu, si nu se poate capata la scoala!
ce Dzeu faci acolo, la scoala aia?
invetzi cartzile sfinte?
eu nu cred in texte scrise de oameni; am fost la un botez al unui protestant; nene, nu-s protestant, da' sa vezi acolo Biserica Domnului:
nu tu kip pictat sau cioplit, nu tu cruci (unealta uciderii Mantuitorului, ma intreb, daca Iisus coboara din nou si-l kilarim iara- asta-i cert, tare mi-as dori sa vaz cum reactzioneaza boboru' cand apare unu' zicand ca-i Fiul Domnului!- reiau, daca iara-l kilarim, de data asta cu securea sa spunem, ce facem, ne facem semnul securii?), nu tu misoginism, slujba o tzinut-o o tanti- pastor sau cum le-o zice la popii lor-beee, io nu sunt prea emotzionabil, da' m-o spart cucoana aia, a vorbit liber, cu caldura, despre Dzeu, copii, familie, ce-a simtzit ea apropo de toate astea...., in fine, daca exista HAR, aia AVEA kklau!

ce-i aia sa citesti poezele dintr-o carte; esti atata de bou incat sa nu potzi zice cu gura ta mesaju' Domnului apropo de o situatzie data?

in toata Biblia citesti cu Iisus propavaduia cuvantul Domnului- nicaieri cu cartzi in mana, totdeauna vorbind liber, cu propiile pilde, nu cetite undeva...

si apoi ia uitatzi-va la Antihrist- teoctist, coborand din BMW, cu tzoale inzorzonate pe el; stau si ma gandesc cum ar fi sa se intalneasca cu Iisus, EL cu haina aia simpla, Exagerat de Fericitul si liota lui de popi cu draciile alea stralucitore pe ei...
crez ca s-ar repeta faza cu biciu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Ham, dar daca l-ar fi tras in tzeapa? Atunci chiar ca ar fi prins mai abitir la noi, romanii - semnul tzepei! Plus ca nici nu puteau satanistii sa intoarca tzeapa, ca are doua capete la fel.

Si da, ce contrast! Popii imbracati in fir si cu mitre stralucitoare pe tigve, pusi pe amenintat cu pedepse divine, si un Isus imbracat simplu, chiar saracacios, dar indemnand la iubire si iertare... hm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marusia spune:

Dragilor...ati pus punctul pe I.Preotii n-au nimic din modestia lui isus,care imbracat modest predica unde se nimerea.Bisericile seamana cu niste palate...luxul staielor preotilor aduce aminte de monarhii vechi,PREOTII SE CONSIDERA SINGURII CARE NE POT MIJLOCI RELATIA CU DUMNEZEU.Dar din fericire ,sunt destui oameni care au o relatie cu divinitatea fara sa aiba nevoie de preoti si biserica.PUTINI SUNT PREOTII CU HAR...MAJORITATEA VAD IN PREOTIE O MESERIE CARE LE ASIGURA UN TRAI INDESTULAT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Ei, vezi, asta ma seaca pe mine. Au pangarit credinta si au transformat-o in spoiala pe partafire aurite. Si in ipocrizia lor uriasa se uita la "mireni" de sus si mai au si tupeul sa le dea "canoane" sau sa le refuze iertarea!!! Si, cum zice ham, sunt exagerat si dubios de preafericiti.

Mergi la inceput