IN BANAT LA NOI ACASA (7)

IN BANAT LA NOI ACASA (7) | Autor: angy11

Link direct la acest mesaj

Poftiti la capitolul sapte:

Banatencele:

Angy11 : Timisoara(Chisoda-jud. Timis)
Corina : Caransebes(Carpa,Golet-jud. Caras Severin)
Deya : Resita
dia bi :Timisoara, Dubova(jud. Caras Severin,Clisura Dunarii)
dia codat : Oravita,Timisoara
Himmelsduft : Timisoara
ingerash : Timisoara
impreuna : Timisoara
Silvana : Timisoara,Soca(jud. Timis),Moldova Noua(jud.Caras Severin)
Toria : Lugoj
Valenka : Resita
Viorella Hoff : Timisoara
Yasmine : Lugoj


cap.1
cap.2
cap.3
cap.4
cap.5
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74662" target="_blank">cap.6

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Ciao fetelor.
Scuze ca nu am deschis aseara capitlo nou,am avut musafiri,apoi m-am apucat sa scriu aici,cand am observat ca,cu mana mea am ajuns pe pagina 11,asa ca am sters mesajul,dar ca sa deschid capitol nou deja era prea tarziu,nu ca ar dura mult,ci ca eram franta de oboseala.
Acum ma duc sa controlez temele lui Dany,iar la 17 am repetitie,apoi merg la un concert,de data asta spectator.
Va pup,spor la scris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Prima dupa sefa
Distractie placuta la concert.
Si eu m-as duce, desi am toata ziua "concert" acasa cu Sara:)

ingerash sper ca ai trecut cu bine de atestat, sa ne spui cum a fost. Sigur ai luat 10, am curaj sa pun si pariu:)

Vio fetele astea radeau de mine sa-mi fac pensiune daca tot am multi musafiri
Cu CM si metoda de care zici tu, in momentul de fata nu ma avantajeaza Mai 1 imi tre casa mea, apoi inca un copil:) Da nu se stie niciodata...

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Hallo fetelor!

azi ma simt bine, la lucru a fost tot ok, cu toate ca am f mult de recuperat. La Leo ii merge ceva mai bine. A venit ieri dr si la operat la picior ca era punga cu puroi si a primit saracul 4 injectii, printre care si penicilina. Ieri seara tarziu am mers iar la el si era saracul pleostit si parca suparici, am sa pun o poza sa vedeti cum era suparici. Acum speram ca tot e ok si ca dr a scos tot afara, maine mai vine in control dr sa vada cum arata piciorul.
La noi e vremea f nasoala, e de fapt cald dar ba ploua ba e soare. O sa pun poze si cu Passau.
Vio, intradevar e f frumos Passau, seamana cu Salzburg f mult.
Ingerash, cum a fost azi? Speram ca tot ok, ca doar am tinut pumnii.
Flavia, eu tot astept cm, dar nu ma mai stresez, ca in rest ma simt bine. Sper sa gasesti alta modalitate in afara cea scrisa de Dia, la care m-am distrat copios. Si tie distractie placuta cu Sara, ca si mie mi-ar placea sa am o fetita.
Dia, noi (eu si Flavia) mai scriem pe la nurori si optimiste si probabil de asta nu ai gasit unde am scris.
Angy, sper ca te simti mai bine si ca te-ai distrat la concert. ptr noul cap.
Deya, distractie placuta in Belgia.
Toria, te asteptam la scris.
Va pupicesc pe toate si ne auzim maine,
Him



Ich bin eine Frau. Daraus ergibt sich das Geburtsrecht, bei Bedarf meine Meinung zu ändern.


photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Him mersi ca esti draguta
Ma bucur ca va simtiti mai bine (tu si Leo) si asteptam pozele. Si musai alea cu peisajul unde traiti, poate imi faci pofta

Pupici, vaz ca nu aveti chef de povesti

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Impreuna ai castigat!
10

scuze ca nu va zic mai multe detalii acum dar is franta
& va multumesc muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult ca mi-ati tinut pumnii!









Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Mey fetelor,sa ne-ntelegem,pe acest totpic nu exista sefi,faptul ca am creeat acest subiect,ca cunosc zona,ca mai stiu cateva obiceiuri specifice zonei,nu ma face sefa.Am creat subiectul pentru ca imi plac banatenii,pe topicele celelate nu gasesti in exclusivitate banateni,mi-e drag Banatul cu bune si rele,iar acesta nu era reprezentat in mod organizat pe forum,ma simt datoare sa spun lumii ce inseamna Banat,sa afle copiii mei si poate copiiii copiiiilor mei,una alta despre Banat,in acestetimpuri in care toate se amesteca,iar rezultatul inseamna pierderea indentitatii specifice a unei zone,etc.
Dar sa va fie clar ca fara voi n-as fi reusit nimic in ceea ce priveste acest subiect.Asa ca n-avem sef,banatenii n-au stiut sa fie sefi niciodata,eventul capi de familie.
Apropos sa ma laud ca cunosc un sef banatean.
Nu cunosc un banatean mai banatean ca asta,poate cateodata sovin,dar,nu pot sa nu-i dau dreptate,de fiecare data,provine dintr-o familie simpla de tarani din Criciova,a studiat,a devenit medic veterinar,dar nu si-a uitat obarsia,vorbeste in dialect,dupa muuulti ani de scoala,stie tot Eminescu PDR(cum zice Dany),talentat in meseria lui,dar talentat si muzical,artistic,student fiind s-a inscris la dansuri la Doina Timisului,ansamblu studentesc,danseaza mirific,cu toate ca cantarea la un moment dat peste suta,parca era balerin pe sarma,a profesat meseria lui fara conpromisuri de la etica,a venit si vremea lui,acum e director la directia sanitara veterinara judeteana,sta zi lmina la servici,e devotat,putin nebun in ceea ce priveste adevarul in toate,dar cu folos pentru noi toti.
Chiar mi-e drag ca avem asemenea oameni printre noi,
Astia-s banatenii mei!cum zicea un cantec.
Of si cate exemple am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Somn usor fetelor, eu merg la nani, maine scriu raspunsuri,
Him



Ich bin eine Frau. Daraus ergibt sich das Geburtsrecht, bei Bedarf meine Meinung zu ändern.


photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Gata, am inteles "sefa" (imi place mie sa te tachinez, daca te superi nu mai zic:)
Asa-mi place cum povestesti, ma faci sa-mi placa de oamenii respectivi chiar daca nu-i cunosc.
Din Criciova zici? Poate suntem neamuri, bunicul meu e de acolo

ingerash felicitari multe, multe Sa ne povestesti cum a fost dupa ce faci nani:)

Him pupici si somn usor

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Flavia,nu ma supar,dar nu vreau sa fiti voi "minimalizate" ca subalterni.

Daca ma supara ceva este ca nu au venit banateni din Banatul sarbesc,sunt mirifici,ei stiu "limba banateana"(cum zice Angy),ca nimeni altul,de fapt majoritatea doar pe aia o stiu.
Si alta suparare,Banatenii din zona Szeghed,pe aia nu-i cunosc si sunt curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Felicitari ingerash






Dia mami de Caroline Iulia (14 iulie 2002) si Stephanie Daria (9 martie 2004)

... noi ...

Mergi la inceput