Scoala la 6 sau 7 ani si 9 luni?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Stie cineva ce se va intimpla anul viitor daca va "trece" noua Lege a invatamintului?
Vor merge in clasa I copii de 7 ani si ... cu cei de 5 ani si...?
ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ina, cei de 5 ani vor incepe grupa pregatitoare pe care vor s-o mute la scoala, apoi la 6 ani clasa I.
Si Adi a inceput grupa pregatitoare la 5 ani si 9 luni, iar la 6 ani si 9 luni va incepe clasa I.
Oricum legea este un proiect deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

pai am inteles ca pot merge in cl I si cei care implinesc 6 ani pina la sfirsitul anului (posibil 5 ani si 9 luni), daca doresc.
Ma gindeam doar la anul scolar care incepe in 2008, teoretic e posibila situatia expusa de mine,nu?
ina C

Cookie - Alma - Ina - Claudelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

quote:
Originally posted by ina C

noi, adica parinti, copil, educatoare ne-am hotarit pentru 7 ani si 9 luni.
ina C



Bravo, ina C, ai facut cel mai bine pentru copilul tau! Si eu am un baietel nascut in ianuarie pe care-l voi inscrie in clasa I la 7 ani si 8 luni in anul scolar 2008-2009.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Plincssita spune:

Ma bag si eu pe aici:D
Eu am 15 ani:D..si m'a dat mama mai tarziu pe la scoala...adik..pe la 8 ani..am stat mai mult la gradinita..si vreau sa spun ca acum imi este foarte bina la scoala...clasele 1-4 am luat numai premiul 1..iar restul..clasa mea fiind o selectie dintre ce mai buni copii din scoala care erau atunci acel an..am luat premiul 3 si mentiuni...Eu zic ca este bine mai tarziu:D..stiu pe pielea mea:))+ ca invatatorii si profesorii se bazeaza mai mult pe copil..si au mai multa incredere..si asta conteaza si la note:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Buna!
V-am citit cu interes.Ai mei au numai 4 ani si 5 luni la momentul acesta dar m-am gindit de multe ori la aspectul acesta-6 ani si 8 luni ori 7 ani si 8 luni?
Initial nu acceptam sub nici o forma 7 ani si...,eu insami fiind data la scoala la 6 ani si 4 luni.Ce imi amintesc despre mine e...nu ca mi-a fost greu sa invat,ma pierdeam repede,eram mult mai emotiva decit colegii mai mari.
Am tot intrebat cunostinte,cadre didactice,respectiv doamne invatatoare de virste diferite-26,33 respectiv 50 de ani.Iar toate m-au sfatuit acelasi luicru-Daca ai posibilitatea adu-i la scoala la 7 ani si 8 luni.E mult,mult mai bine pentru copil.Are rezistenta incomparabil mai mare la efort,putere de adaptare mai mare,mai multa disponibilitate,mai multa atentie,putere de intelegere,de asimilare corecta a notiunilor...Se lucreaza mai usor,mai lejer cu un copil mai mare.E mai placut si pentru cadru si pentru copil.
Acum...ce sa zic?
Ma gindesc ca poate merita sa mai cintarim aspectul.Sa mai intrebam...Eu stiu?!
Va pup pe toate,
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Incognito, cel mai bine vorbesti cu educatoarea, poate si cu un psiholog si cu invatatoarea.
Eu am avut ocazia sa vorbesc si cu un psiholog si a ne-a spus ca este la momentul oportun sa dam copilul la scoala la 6 ani si 9 luni.
Educatoarea ne-a spus la fel, iar pe invatatoare am intrebat-o cam ce ar trebui sa stie cand intra la scoala. Ma speriase faptul ca majoritatea copiilor stiu sa scrie si sa citeasca, iar Adi stie doar literele mari, cateva cuvinte, scrie si de mana cateva cuvinte. In schimb este foarte bun la matematica. Invatatoarea ne-a spus ca este chiar indicat sa nu stie sa scrie cand intra la scoala pentru ca ei ii este mult mai greu sa indrepte niste deprinderi grasite.
In plus Adi de vreo doua luni srie incontinuu, are un carnetel si stilou si srie toate alea, copiaza de prin carti, fara sa-l pun eu. Asa ca mi-am spus ca nu pot pierde entuziasmul asta care l-a apucat.
Adi este genul de copil care se plictiseste atunci cand nu are ceva nou de facut si nu risc sa se plictiseasca la scoala.
Apoi am vizionat niste casete inregistrate in martie si am constat cat de mult s-a schimbat de atunci!
Mie imi este clar ca Adi este pregatit de scoala, dar fiecare parinte isi cunoaste copilul. Apoi am vorbit si cu el, l-am intrebat daca vrea sa inceapa scoala si la ce scoala ar dori sa mearga, daca vrea la scoala de muzica (face pian si canto de 2 ani). AM mers la ambele scoli avute in vedere si a ales scoala din cartier, care este foarte aproape si o scoala renumita in oras.
Succes tuturor, indiferent la ce varsta alegeti sa va dati copii la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Multumesc frumos,Filofteia!Multumesc pentru atentia ta.
Va pup pe toate!
Sa avem copii buni si sanatosi!
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Of, Filofteia! O sa vedeti cand va incepe scoala. Si al meu copil e nascut cam pe la sfarsitul lunii decembrie. Noi am vorbit si cu pediatrul si cu psihologul si cu educatoarea si toti ne-au dat aviz favorabil: copilul e destept, trebuie dat la scoala, se va plictisi daca mai ramane la gradi si altele pe aceeasi tema. Si frumusetea stii care a fost? Ca e printre cei mai mici din clasa. Vreo 6 copii au implinit 7 ani in clasa I, restul implineau 8 ani. Deci erau copii mai mari decat el cu 6 luni, 9 luni...1 an si si 1 an si ceva. Daca dpdv al intelectului nu am avut absolut nici o problema, am avut probleme din alt punct de vedere: al atentiei, al rabdarii, al timpului de concentrare. Un exemplu: se plictisea atunci cand alti copii erau intrebati si nu raspundeau si pana la urma dadea el raspunsul, neintrebat. Ii explicam mereu ca si ceilalti trebuie sa raspunda, sa vada doamna ce stiu, iar el incerca sa se abtina si pana la urma tot raspundea. Si mai e ceva: statul in banca pentru 50 de minute. Cu totul altfel rezista un copil de 7 ani si ceva! Unui copil de 6 ani si ceva ii este mult mai greu. Diferentele se vad! Ma uit acum la copilul meu si diferenta intre cum a fost in clasa I si cum a fost in clasa a II-a e mare! Si stau si ma intreb, cu mintea cea din urma, la ce m-oi fi gandit eu cand mi-am dat copilul la 6 ani si ceva la scoala? Ce atata graba? Pentru ce? Sa apuce un an in plus in campul muncii??? Mai bine mai copilarea un an, ca de griji are tot timpul!!!
Am discutat si cu invatatoare. Toate, dar absolut toate, mi-au spus ca este bine ca sa aiba copilul 7 ani impliniti, atunci cand incepe scoala.
Voi procedati cum vreti. Eu v-am spus doar cum a fost la noi. In caz de va hotarati pentru 6 ani si ceva, macar aveti grija ca, in clasa lui, al vostru copil sa aiba colegi apropiati varstei lui.
Bafta multa!


edit, ca am uitat...
O sa va mai luptati cu ceva. Trezitul de dimineata! Daca aveti un copil matinal, nu va faceti iluzii, o sa vedeti cat o sa va luptati cu puiul dimineata, pe jumatate adormit...
Si inca ceva. Am ezitat, sa va spun, sa nu va spun. Ar trebui sa va mai ganditi la ceva. Copiii mai mari (unii, evident!) mai au prostul obicei sa-i necajeasca pe cei mai mici, sa-i mai si pocneasca. Nu va ganditi la invatatoare, ca nu sta cu ei non stop, in pauze nu are cum sa-i urmareasca pe toti. Cu totul altfel va reusi sa faca fata acestor situatii conflictuale un copil mai marisor. Nu vreau sa va sperii, doar va atentionez ca vor fi si conflicte, din pacate.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Noi ne vom intoarce in Ro si ma gandeam sa-l inscriu pe Cristi la scoala la 6 ani si 9 luni. Eu am mers la scoala la 6 ani si 4 luni si a fost ok. Este drept ca cel mai "varstnic" coleg (o colega, de fapt) implinise 7 ani chiar pe 15 sept. Faptul ca el ar putea sa aiba colegi mai mari cu un an sau chiar mai mult ma cam pune pe ganduri...
Pana atunci insa, peste doua saptamani termina un an de gradinita aici si pe 3 septembrie va merge la...scoala. De fapt sunt doi ani de grupe pregatitoare (Junior Infant si Senior Infant), dupa care se incepe cu clasa intai, dar si astea sunt in cadrul scolii. Se incepe de la 4 ani (Cristi va avea 4 ani si 8 luni), deci si aici clasa intai ar incepe de pe la 6 ani. Am fost acum cateva zile la o intalnire cu directoarea scolii, mai multe invatatoare, parintii viitorilor colegi si ne-au spus ce va fi, am vizitat clasa si sunt chiar incantata. Vor avea si uniforme.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput