Scoala la 6 sau 7 ani si 9 luni?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Mie mi s-a parut O.K. varsta de 6 ani si noua luni. Fetita mea este nascuta pe 23.12.1999 si are deja in spate o experienta de 4 ani de gradinita. Dorinta a fost in primul rand a ei; ne-a zis ca se plictiseste daca o mai tinem un an la gradinita. Desi este destul de micuta( fizic) comparativ cu colegii ei de clasa, nu cred ca asta va fi un impediment. Atat eu cat si sotul meu am fost dati la scoala inainte de 7 ani si nu ne-am simtit frustrati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

quote:
Originally posted by april

mersi. m-am linistit....mai e pana la 15 sept.

www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om



dar trece repede timpul


O zi excelenta tuturor !
Lala.




AMR 15
sau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by april

quote:
Originally posted by Lala_D

quote:
Originally posted by april

mersi. m-am linistit....mai e pana la 15 sept.

www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om



dar trece repede timpul


O zi excelenta tuturor !
Lala.




AMR 15
sau ?



Deocamdata iti spun peste o luna daca e asa pe topicul potrivit

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Printul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeta spune:

Nu cred ca se pot da prea multe sfaturi pe aceastatema.Fiecare copil are personalitatea si ritmul lui.Daca parintele si eventual educatoarea de la gradinita nu cunoaste aceste limite intelectuale ale copilului atunci ....Sunt copii care sunt apti de a merge la scoala de la 5 ani, altii de la 8.Asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Noi o sa-l dam la scoala la 6 ani si 9 luni, pentru ca la doar 5 ani si 9 luni mi se pare mult prea devreme(teoretic l-ar putea admite inainte de 6 ani, in urma unui test, am inteles) iar la 7 ani si 9 luni - cam tarziu.
Eu am inceput scoala la 6 ani si 4 luni si n-am avut probleme de adaptare/acomodare.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Buna ziua, eu sint mai noua pe forum, dar pentru ca ma framinta aceleasi probleme, imi dau si eu cu parerea!
Anamaria mea e nascuta in martie 2001, are deja 3 ani de gradi la activ, incepe miine grupa pregatitoare, se descurca la citit si scris(cu litere de tipar), la adunare si mai putin la scadere.
Mi se pare ca daca ar mai face o data grupa pregatitoare (ca sa o dau la 7 ani si 6 luni la scoala) ar pierde timpul asa ca m-am hotarit sa o dau la 6 ani 1/2.
Cel mai greu acum este sa gasesc o scoala buna, o invatatoare tinara care sa stie sa o motiveze, sa gasesc o solutie pentru programul de dupa scoala (bona, semiinternat sau after-school privat)... si mai am, dar deja cred ca am abuzat de rabdarea voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

am readus subiectul pentru ca am mai vazut unul asemanator pe prima pagina.Poate ajuta!
Ati inscris copii la scoala?
ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

si eu il dau pe fiul meu la scoala in toamna!
va avea 7 ani si 4 luni si nu ocupa locul nimanui ca si daca ar repeta grupa pregatitoare(asta in cazul in care ar avea 6 ani si 4 luni!) ar ramane in grupa pregatitoare si nu ar lua-o de la cap cu grupa mica....adica grupa mijlocie ca cea mica nu se face.....

noi am decis sa-l dam la 7 ani pt. ca la fel,ca majoritatea baietilor, nu se concentreaza,nu e atent(care e tot aia) si e argintul viu...nu stiu cum va sta in banca o ora intrega!!!

si a facut la rand toate grupele,mijlocie,mare,pregatitoare.....sa,nu ia locul nimanui...si mai sunt copii care mai fac odata grupa pregatitoare pt ca parintii nu vor sa-i dea la scoala de la 6 ani si....

rezolvarea cred ca ar tb sa fie construirea de noi gradinite....desi copii nu prea sunt,paradoxal nu sunt locuri la gradi.....

si...noi inca nu l-am inscris la scoala,urmeaza.....si va spun!!!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

noi, adica parinti, copil, educatoare ne-am hotarit pentru 7 ani si 9 luni.
ina C

Mergi la inceput