Copii nascuti in 2000 (05)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns damitea spune:

Si Tea va merge in toamna la scoala. Avand in vedere ca in decembrie face 7 ani,consider ca ar fi pierdere de timp sa o mai tin un an in gradi. Din pacate am avut surprize la inscriere. Aceleasi secretare comuniste si acre care fac legea in scoli!
Ajung la scoala si mi se spune:
- Inscrierile se fac in martie
- ok, suntem in martie
-da, dar deja avem 170 de inscrisi si sunt 150 de locuri, deci va trebui sa gasim o metoda de departajare.
- atunci nu vad de ce nu puteti inscrie si copilul meu...si vedem ce se intampla dupa departajare
- PENTRU CA NU SE POATE!
Am ramas meduzata. Ma simteam penibila (mai aveam si un buchet de flori in mana)
Mi-am luat florile si am plecat.
Daca nu v-ati inscris copii inca, ar fi bine sa o faceti pentru ca s-ar putea vrand-nevrand, sa-i mai tineti un an acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Fetelor ajutati-ma si pe mine cu niste pareri....
La sf lui mai la gradinita Anei se face o excursie la Gura Diham de o zi, ea n-a mai fost pana acum, dar parca m-ar tenta s-o las ca stiu ce mult imi placeau si mie excursiile in copilarie (era sentimentul ala de independenta.....). Tati zice ca nu. (da' cred ca l-as putea convinge!) Noi parintii o sa fim plecati in aceea perioada, dar as putea vb cu bunicii s-o duca la gradi.... Nu stiu ce sa fac, s-o las? Oare pt prima data daca merge singura o fi OK? Atatea intrebari.....



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Damitea noi l-am inscris de prin octombrie, sper sa mai fie valabila inscrierea. Trebuie sa ma duc si eu pana la scoala. Ce faci in cazul acesta? N-o dai la scoala anul acesta?

Anuska... eu l-as lasa pe Adi, mai cu strangere de inima, dar l-as lasa. Acum depinde si de copil daca asculta de educatoare si mai ales daca vrea sa mearga singur.
Din pacate decizia nu o poti lua decat tu. Dar ai vazut, alias (prin pag 18-19) a trimis baietelul in tabara de cateva ori deja. Sa ne spui cum ai hotarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by filofteia
Anuska... eu l-as lasa pe Adi, mai cu strangere de inima, dar l-as lasa. Acum depinde si de copil daca asculta de educatoare si mai ales daca vrea sa mearga singur.
Din pacate decizia nu o poti lua decat tu. Dar ai vazut, alias (prin pag 18-19) a trimis baietelul in tabara de cateva ori deja. Sa ne spui cum ai hotarat.



E cuminte, asculta de educatoare, nu-mi fac problema din asta, insa at cand se ia cu ceilalti copii mai "surzeste" ... Si ei i-ar surade sa mearga... Pb e ca o sa aiba mancarica cu ea si nu stiu daca papa ea cat trebuie ca e cam certata cu domeniul asta..... .
Probabil ca o s-o las pana la urma..... Inceputul e greu, nu???
Pana pe 6 apr trebuie sa dam banii, asa ca mai am timp de gandire!
Mersic pentru opinia ta!



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Pb e ca o sa aiba mancarica cu ea si nu stiu daca papa ea cat trebuie ca e cam certata cu domeniul asta..... .


Anuska... nu moare o zi, ca am inteles ca atat este excursia. Ceva biscuiti macar si tot manaca ea...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damitea spune:

Anuska, daca e cuminte nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.In vara Tea a fost intr-o tabara de doua saptamani. Cand am inscris-o ma gandeam ca dupa o saptamana(cel mult) ma vor chema sa o iau. Ne-am dus dupa o saptamana si chiar ea m-a rugat sa o las sa mai stea. Parerea mea e ca sunt la o varsta la care trebuie sa le acordam incredere si sa ii responsabilizam. Tea a fost fericita si in vara va merge iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damitea spune:

Filofteia, am reusit in final sa o inscriu la o alta scoala. Oricum Tea e la gradinita germana si ar vrea sa mearga la scoala germana, dar acolo e testare in luna iunie. Avand in vedere ca exista aceasta testare, prefer sa o stiu inscrisa si la o scoala in limba romana....pentru orice eventualitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Buna fetele!
Damitea, mult succes la scoala germana! Am auzit ca e o mare batalie pe locuri.

quote:
A facut si amigdalita pultacee, apoi sambata a zacut de la o indigestie... A avut o saptamana grea... Insa acum am revenit la gradinita si sper sa nu ne mai imbolnavim curand

filofteia, multa sanatate va urez!

Si noi ne-am inscris la scoala saptamina asta.Sper din toata inima sa fie o alegere buna.

O primavara fumoasa tuturor!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

quote:
Originally posted by Anuska


Esti tare!
Asa-i! Ca nu moare! Ceva tot o baga la ghiozdan.....



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004





Noi am trimis-o pe Maria in toamna trecuta in excursie de 1 zi, la Targoviste si s-a descurcat de minune.

In alta ordine noi am avut varicela, acum stam acasa pina dupa Pasti.

Ce spuneti, nu sunt valabile inscrierile in clasa I? Noi am scris-o in luna februarie si ne-a spus sa ne ducem in mai sa comndam uniforma. Sper sa nu avem probleme, a scris-o in registrul unde se fac inscrierile, am dus acte, rechizite.

Mergi la inceput