Copii nascuti in 2000 (05)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Imi pare rau Hani ca fetita ta este bolnavioara... dar la alt medic nu te poti duce? La un cabinet particular?
Virozele de acum sunt foarte "rele" si eu una i-as da antibioticul care ii merge de obicei. La Adi ii merge Ceclor. La altii eritormicima, la altii augmentin... fetitei tale cu care i-a trecut cel mai repede?
Nici eu nu sunt pro antibiotice, anul asta Adi nu a luat deloc, desi a trecut prin trei viroze usoare. Dar eu am un doctor super la care ma duc si ii se potriveste copilului foarte bine, in plus este medic in spital si am observat ca stie cum evolueaza virozele din perioada respectiva. Dar niciodata nu ne-a dat tratament prin telefon!
La ce am auzit cu viroza asta incearca sa ajungi la un medic mai bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Duceti copiii la munte, faceti ceva sa le cresteti imunitatea!!!!!!!
Ce ne facem cu atatia virusi???.
O prietena de-a mea nu si-a mai dus fetita la gradi de frica sa nu se imbolnaveasca. Parca nici asa n-as face.
Foarte complicat.

Sanatate multa va urez!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

la multi ani! teodora si tudor matei sa cresteti mari si sanatosi.



vad ca mai sunteti si bolnaviori unii dintre voi,sanatate multa.
noi suntem bine acum am fost plekati la sanius la predeal,dar tot ii ies bube pe corp ies intr-omparte si ii dispar in alta parte si se scarpina rau.
azi ma duc la dr sa vad ce e .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Fata am dus-o la pediatru si are faringo-amigdalita, cu antibiotic Klacid, plus Sterimar si Vibrocil, plus Calpol si Decasept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Dar acum am alta intrebare in legatura cu fata:
De la 6 ani (aproximativ), miroase foarte tare la subrat, desi se spala temeinic cu sapun, si au aparut fire de par pubian ( nu e pu ci par in toata regula), plus la subrat parul a inceput sa se inchida la culoare. E normal?
Fata are 125 cm si 23 kg, a finalizat de schimbat dintii din fata (toti 8, inca de la 6 ani, cu incepere de la 5 ani).
Acuma, eu am mai citit de pubertate precoce, dar si de tumori craniene care duc la pubertate precoce.
Sa ma ingrijorez?
Se mai intampla si altor fetitze?
Acum ii va veni si ciclul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Buna!
Ne-am inscris si noi la scoala, deja stim ca va fi in clasa I A la scoala nr. 32 din sect. 2, si zic eu un lucru bun va fi in clasa cu nepotul directoarei. Au in programa si dansuri si karate, ceea ce ma bucura mult. Despre scoala nu am avut relatii dar m-am uitat la rezultatele la testele nationale si mi s-a parut ok., plus scoala este ingrijit si afara si inautru.
Pt imunitate luam zilnic tinctura de propolis, 12 pic/zi, pikovit, si sa stiti ca se simte, a trecut 1 luna fara febra, tuse si alte cele.
Hani, nu stiu ce sa zic, si Maria a schimbat dinti, dar nici vorba de miros sau par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

ne-am intors de la dr.si ne-a dat sa facem teste pentru alergie sa aflam mai multe.


hani nici eu nu stiu ce sa-ti spun poate ar trebui sa mergi la un endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Hani,

Si eu ti-as da acelasi sfat: mergi la endocrinologie cu fetita cit mai repede. Toate aceste semne sint in principu legate de pubertate precoce. Din pacate in ziua de azi din ce in ce mai multe fetite au o pubertate precoce. Vorbeam ziele trecute la servici cu colegii mei si 2 mi-au spus ca fetele lor au deja ciclu la 10 ani. La alti parinti am auzit chiar si de 8 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Multumesc tare mult.
Cred ca voi merge intai la pediatra noastra de suflet. Si eu am auzit de pubertate precoce de tot, dar m-a luat pe nepregatite. Si plus ca mi-e jena oarecum sa discut cu colegele. Sunt cam cu nasul pe sus si... mi-e jena. Desi multe au fete mai marisoare.
Mai scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ultimile noutati de la noi: azi am fost la dentist sa scoatem un dintisor recalcitrant, care nu vroia deloc sa cada si cel nou aparuse deja si crestea foarte in spate. Sint tare mindra de fetita mea, a fost f.cuminte (evident ca i-a amortit locul putin cu un spray) si nu a plins deloc.
Noi sintem abia la la doilea dinte cazut (scos). In rest am scapat onorabil pina acum cu bolile, din pacate iarna este lunga aici la Montreal. Doamne ajuta!

Sanatate la toti puisorii.


Mergi la inceput