O alta Timisoara (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

neatza, buna timineatza,
am intrat scurt ... sa va pove de ieri si de ce n-am mai intrat pe acilea.

Nu stiu daca v-am povestit cam ce fac eu la scarbiciul asta: proiectare pe calculator in constructii, instalatii.
Orice proiect incepe cu cateva planuri de structuri, scheme si apoi dupa ele se proiecteaza 3D.
Ei bine ... noi suntem cu actualul proiect in prima faza. Din toata firma(nemteasca si romaneasca) stiu vre-o 8-9 persoane sa faca scheme .. printre care si eu. DAR - cel mai bine le face initiatoarea lor ... si eu. Asadar oamenii de calarie suntem noi doua. In 2004 cand am primit aceasta scolarizare ... mi-am dat seama de puterea de lucru a acestei fete ... de ritmul ei de lucru ... dar mi-am zis ca e totusi un ajutor in astfel de cazuri. Mie de atunci mi se spune TURBO-Maus.
Uneori nu e bine sa arati cat poti sa duci ... dar eu ... fraiera de mine ... am facut impresie (m-au si rasplatit cum se cuvine ... cert e ca nu-mi pare rau).
GATA cu introducerea.
De saptamana trecuta de cand a inceput acest proiect am f... buha cum s-ar spune. Luni, marti miercuri.
De joi am inceput sa avem de lucru si lucram lejer. Vineri s-a schimbat brusc termenul limita si am intrat in priza:
vineri 10 ore, sambata 10 ore, duminica 6 ... luni ... dupa 9 ore de munca am explodat.
Eram vorbite ca facem jumi-juma. Nu ma asteptam sa fie chiar asa ... dar nici unde s-a ajuns. Sunt 7 medii: aerisire, incalzire, sanitare, electro, ... , etc.
Eu am ajuns sa fac 6. Nu ma intrebam ce face ea ... ca mai este mult si de tras la imprimanta si de indosariat si pe pus sub nasul sefului la corectat ... etc.
Dar aseara la ora 6 ... deci dupa 9 ore de lucru ... vrea sa-mi trimita si ultimul mediu ... deci ea nu facuse nici unul ... doar corecturi la ale mele ... si trasul la imprimanta si plimbatul prin firma. Atunci am explodat.
I-am spus ca nu mai pot, stie situatia ... dar se pare ca nu-i pasa ... ma exploateaza la fel ca toti ceilalti ... si am ajuns la concluzia ... ca daca nu ma ajut eu pe mine ... nu ma ajuta nimeni.
Tipa ma asculta ... si incearca sa ma opreasca ... eu ii dau mai tare cu NU MAI POT.
ok. stai putin ... canu pot eu sa decid asta.
In nici 2 minute suna omul de legatura intre firme, cel care ne da de lucru: na cum stati? cat mai aveti?
Mai aveam doar corecturi de facut ... dar seful nu avea timp ... deci din acel moment trebuia sa stam sa frecam menta pana se apuca ala de lucru pentru a avea noi dupa aceea de lucru.
I-am explicat ca mi-e imi ajunge ... 10 ore pe zi in ultimul timp .. nici w/e ... la care el spune ... pai si mie.
Nu m-am last si i-am spus:
Da, dar dvs nu sunteti gravid. hi hi hi
Desi stia ca sunt ... (daca nu eram gravi ... in acest moment as fi fost in Germania - pentru acest proiect - ca si alti 3 colegi) s-a facut ca nu stie si o tot dadea la intors.
A incercat de 2 ori ... eu m-am tinut tare si apoi a cedat si a recunoscut ca altfel vorbim de acum in colo. Ca el nu stia ... bla bla bla.
BRAVOS mai ... daca stiam .. facem scandal de vineri. Si am tras fetelor doua reprize de somn ... dar tot as mai vrea.

Nu m-a deranjat lucrul ... o fac cu placere ... si ma las exploatata cu placere daca-mi place ce fac ... dar asta chiar abuza deja.
In fine ... chiar am primit telefon de la ea ... si acum imi mai trimite un mediu la corectat ... ea a mai ramas dupa mine... pana la 10 fara un sfert ... dar cert e ca tot nu a terminat ... si deci mai continuam si azi.
Asa ca bine ca am dormit barem mi-am mai incarcat bateriile.
Va pup si trec la treaba.


P.S. Azi implinim 3 luni. YUPIIIIIII!!!!!!


Miro15+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Of, of draga mea . bine ai facuit ca ai pus piciorul in prag. nu stiu cum se face, dar mai la toate firmele exploateaza femeile , sau ni se pare noua ca suntem mai sensibile in perioada asta.

Marco iar nu a dormit bine, ajung la concluzia ca o fi prea cald pt. sacul de dormit. asa ca... de azi trecem la paturica subtire. dar mi-e frica sa nu si-o traga pe fata.

Azi vad ca e frumos, afara, cu toate ca husa mea de carucior nu e uscata, tot iesim pana la postya sa ridicam fabuloasa alocatie de 720.000 lei pe 3 luni.

Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea
Botez Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Salutare!
Miro...bine ai facut...asa te vreau mama
Ioana...eu aveam un sac de dormit dar subtire..din panza..tare fain a dormit Dejan in el..ca paturica era numa in cap la el...din pacate l-am trimis la tara la cumnatamea ..si imi pare rau...mai bine ti-l dadeam tie...ca aia e o proasta..inca dorme cu copilul..la 7 luni...cica nu are loc aia mica in patutul ei...care patut a fost al meu si Dejan a dormit panaa la 1 an jumate si mai incapea lejer..daramite Denisa care are cam cat avea Dejan la 3 luni..cred de fapt sunt sigura ca la 7 luni e mai mica ca Marco...in fine...
Plimbare placuta!
Corinadana...sa iti zic despre ochelarii de soare o faza..a venit prietena mea din Franta care are un baiat de varsta lui dejna adica 2 ani...si cum am vazut-o cu ochelari de soare la bb i-am zis teoria..ca nu sunt buni, etc...ea imi zice ca ii are dati de medic ca asa recomanda in Franta la copii cu ochii deschisi la culoare...deci..cate capete atatea pareri...
Cat despre pui...e de vina gripa aviara...bine ca noi manacam numa de la soacra-mea din curte pasari...asa ca sunt sigure...


ma duc sa fac ceva de papa si sa pun rufe la spalat....
Pupici!

Simina si Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Lasa Simina, nu-i bai. cred ca-i voi pune paturica, dar ii bag marginile sub saltea. el doarme foarte frumos, si ziua, doar cu ea acoperit, nu si-o baga in gura sau pe ochi. dar vezi tu, ca noaptea nu-l pot pazi.
Spor la treaba Simina.

Cu ochelarii habar n-am, sunt atatea pareri ca si cu decalotarea, crema solara si altele.
Marco ii va purta, putin pe zi, caci in rest il tin fara, ca doar nu e soare asa puternic inca. la vara va fi musai, dar atunci va fi si mai maricel.

Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea
Botez Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Ma scuzatz ca ma bag asa peste voi, da as avea nevoie de niste sugestii, cum poti sa vinzi repede si avantajos un apartament in Tm (in afara de anunturile din Publitim). Orice idee imi este folositoare, eventual daca stiti si preturi...
Mersi mult

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Flavia,,bine-ai venit,ramai cu noi pe topic,ca esti Timisoreanca.
Nu stiu sa-ti spun,ar mai fi ziarele locale(cotidiene).firmele de imobiliare,sau asa la noroc din gura-n gura.
Preturi,hm,depinde cu cate camere,zona,etajul,amenajarile,da-ne si tu mai multe amanunte,nu toate;) dar macar sa stim la ce fel de apartament te referi.

Fetelor,va pup,tot nu mi-e bine si nu mai stau pe forum,pregatesc pe dimi,apoi ma pun in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ai dreptate Mitzuka, cate capete atatea pareri.
Astazi fetele este lunch la scoala facut in aprecierea profesorilor si ptr ei . Merg sa ajut.
Apoi duminica e targ organizat in curtea scolii, care tin sa zic ca i cat Botanicul, si toti copiii abia asteapta sa mearga. O parte din incasari de la targ merg in bugetul scolii.
Si apoi sapt viitoare mergem sa intalnim profesorii de clasa a 2 a.Noi acum suntem inca boboci de a 1a. Ce repede a trecut clasa 1a.
Va pup!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mama cate activitati misto aveti mai Corinadana. Spor la ajutata si distractie faina.
Impreuna, si eu zic exact ce a zis Alina, nu are rost sa ma mai repet.
Bafta la vanzarea apartamentului.
Alina sa te faci bine cat mai repede. Ai luat vre-un calmant???

Noi am fost in oras, la bulanele goale, adica l-am purtat numai in body.

acum merg sa fac niste dovlecel pane, pe cand vine Clau.

Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea
Botez Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salut gagici,
AM GATAT PROIECTUL - cel putin prima faza.
Flavia - acelasi text .. da-ne mai multe detalii sa te putem ajuta.
Alina - cum te simti? Mai bine?
Cosmina - iar lipsesti prea mult de langa noi.
Fetele - mai tragem o tura duminica? Am ramas restante la poze, plus ca nu au venit nici ingerasha, nici albinutza ... poate vine si Ingrid cu fetitza, Simina ... ce ziceti?

Simina - am o mare rugaminte.
Sambata ne apucam sa renovam camera unde va fi bebelul. Intai o vom da in alb ... apoi as vrea ceva frumos ... ai ceva idei?
Vreau tavanul albastru sa pot sa-i pun stelutze fosforescente. Dar peretii? Ori ii fac de diferite culori ... ori chem pe cineva sa-mi tot picteze faze din desene animate.
mai ar fi o modalitate - am ploter la lucru A0, am dat jos cateva jpg-uri de pe net si sa le pun asa pe pereti ... dar mi-ar placea si ceva pictat ... nu o camera cu postere.
ia zi-mi si mie ceva idei, plizzzz.
Hai ca ma duc sa fac ceva de papa ... ca burtocu isi cere drepturile. Azi papam peste - asa ca fugiti fetelor ... ca iar manca Mio mujdei. hi hi hi


Miro15+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Miro eu fac cam asa camera lui bebe:pana la jumate bleu , ceva gen stuco venetian. pe urma pun banda cu desene, am cumparat-o de la baby expo si in sus bleu deschis deschis.
pe urma ii voi lipi pe pereti, pe rand ca-s scumpe, personajele cu Winnie the pooh, ca asa e si banda.
abia astept sa vedem cum iasa.

in ce priveste duminica asta, nu cred ca venim.
vrem sa iesim la iarba verde, dar nu stim unde.
ceva idei???????


Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea
Botez Marco

Mergi la inceput