Sezatoarea canadiana (48)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Multumesc Corina, e chiar jobul de care am discutat cu tine acum cateva saptamani!Te sun diseara, ok?
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Banuiam eu. Bravo, ti-ai luat de-o grija. Ok, astept sa ma suni.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Mona_B sincere felicitari, si mult succes.
Ei vezi ca nu suntem chiar asa nebune cum paream unele dintre noi?:)
Doar cu ceva mai multa experienta, si nu numai din aceea roza.
Vreau sa intreb si eu ceva. Cum va faceti copii sa vorbeasca in romana?
Al meu are 3 ani si pana mai acu o luna nu vorbea prea mult. de cand merge la gradinita a inceput sa mai vorbeasca dar aproape numai in engleza. Unde nu zice nici macar o propozitie in romana, in engleza deja zice fraze. Si il tot pun sa repete cuvantul in romana si el zice da. Adica eu ii zic, zi te rog, iar el da.
Parca vad ca trebuie sa caut o scoala in romana:)

Numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by parpalak

Caroline, tocmai am vazut reclama la un detergent lichid dual, d-ala unde are sticla/bidonul doua capace si se amesteca numai cind se foloseste si ma pregateam sa ti-l recomand in caz ca nu l-ai incercat deja. Numai vezi sa nu arunci casa in aer cu el. Ce-ti mai face maseaua?



Parpalak multumesc pentru intrebare, maseaua mi-a trecut, am redevenit un om normal. Ma simt excelent. Am avut un weekend linistit si m-am pus cu burta pe niste DVDuri. Le-am luat de la bibliteca si .... le-am terminat , ca aveam termen.

Ce-i cu detergentul ala? N-am vazut vreunul cu doua capace. Cum ii zice? Intre timp am incercat cu toate tipurile de clor. N-am reusit sa le albesc dar am reusit sa le gauresc (pe alea de test). Ma gandeam chiar sa incerc sa le fierb cu sapun de casa ras. Sa vedem ce iese.
Apropo, am vazut Persil la magazinul romanesc. Costa o caruta de bani, vreo $50 un cutioi mare cat un cuptor cu microunde O fi bun?


Almy bine ai venit printre noi. Eu n-am sfaturi de dat ca am venit mai de mult (cum 5 ani) si cu copii de liceu la vremea aia. Pentru noi nu era alternativa. Fiica mea studenta fiind in Toronto, nu putea avea sanse mai bune de internship in alta parte.
Asa ca eu zic ca fiecare familie are "ipoteza" ei si solutiile sunt personalizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu ma pot lauda cu un copil care vorbeste perfect romaneste. Vorbeste atat de bine ca sambata m-a intrebat cineva cand am venit din Romania si cum s-a acomodat copilul. Secretul e ca nu prea a mers la gradinita full-time (a mai mers dar cu pauze), a fost in programe part-time si atunci influenta limbii engleze nu-i foarte puternica. De cand merge la scoala (JK) o mai scapa pe engleza, dar eu vorbesc numai in romana cu el, asa incat revine si el la romana in conversatie. Din iulie va merge la gradinita full-time, asa ca abia atunci o sa vad ce dibace sunt in pastrarea limbii romane. Stiu ca multora li se pare o tampenie insistatul asta pe romana, dar pentru mine e important sa comunic cu copilul in romana si mi s-ar rupe sufletul sa fiu nevoita sa-i vorbesc in engleza la un moment dat pentru ca nu mai pricepe romaneste.

Caroline, imi place ca esti perseverenta. Maica-mea incearca tot felul de solutii de pete si sapunuri de casa. A gasit solutia perfecta pentru sosetele lu' fi-miu - o combinatie inmuiat in ariel sapun de casa si shout, dar acum pleaca si eu am o solutie mult mai buna: il trec pe sosete bleumarin. Eu mi-am luat Persil (sau Ariel, ca nu mai stiu) si mai pun la inmuiat cu el. Mi se pare foarte bun, chiar si mama zice ca-i bun.

Almy, bine ai venit, eu nu stiu ce sfat sa-ti dau, depinde de sansa, de meserie (ce fel de inginerie),oricum cam greu sa tii in Toronto o familie de 3 dintr-un job de office fie el si bilingv (job-ul vreau sa spun).

Corina
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Salutare canadience!
N-am mai scris pe aici de multisor din motiv de ingretosare cronica, cauza fiind mogaldeata care-si face de cap prin burta mea! Pe langa greata asta infioratoare am mai fost si putin ... anxioasa, sa zic, din cauza sistemului de pe la noi care nu te trimite la ecograf pana la 12 saptamani. Ieri am vazut in fine si bebele, pare a avea cam tot ce-i trebuie, dar bineinteles ca n-am aflat prea multe, ci trebuie sa astept programarea de luna viitoare de la medicul de familie pentru a sti daca totul e in regula!
Ma rog, mergem inainte cu Dumnezeu si speram ca totul e bine. De m-ar mai slabi greturile, doar!
Mona, am vrut sa te felicit si eu pentru primul post in Canada! Spor la treaba si sper sa fie ceva care sa iti placa. Daca nu, de acum ca ai spart gheata va fi ceva mai usor sa te orientezi catre altceva.
Almy, bine ne-ai gasit! Cum scriau si fetele, e greu sa dai sfaturi, fiecare familie are propria reteta. Si noi am aterizat in Quebec cu gandul sa ramanem acolo, desi sotul meu deja avea o oferta de servici pentru Ontario. Si in Ontario am si plecat la o saptamana de la aterizare, dupa ce sotul meu a luat legatura cu fosti colegi care erau in Montreal si care i-au spus ca sansele de a-si gasi servici acolo (pe specialitatea lor, tot ingineri) sunt cam slabe!
Asta e povestea noastra, acum suntem aici de 2 ani si jumatate si nu regretam. In plus eu in Ontario pot sa lucrez pe meseria mea, dupa ce am dat examen si am fost admisa in Ordin, pe cand in Quebec ar fi trebuit sa fac toata scoala de la capat.
Daiopri, copilul tau e nascut in Canada? Noi am venit aici cand fetita mea avea putin peste 2 ani si jumate, asa ca avea o oarecare baza in limba romana. Dar am observat ca de cand a invatat engleza, aceasta are tot mai multa trecere pe buzele ei. Ba si gandeste in engleza, imi dau seama ca traduce din engleza in romana. Dar ca si Cricor, si eu tin sa pot vorbi in romana cu copilul meu, asa ca nu cedez. I-am mai spus ca nu ii raspund daca nu imi vorbeste in romana (suna cam dur... dar asa-i la razboi ). Ii citesc carti in romaneste, o invat cantecele, ii citesc poezii, o invat cuvinte noi si o pun sa le pronunte clar si sa repete de 2-3 ori, o pun si pe ea sa citeasca in romaneste, am invatat-o sa scrie in romaneste. Nu merge la fel de usor ca si cu engleza, dar nu renuntam. Noi mai avem si sansa sa o ducem pe Roxana la o scoala romaneasca din Kitchener, merge cate doua ore si jumatate in fiecare sambata. Si a ajutat si asta, a invatat cu placere cantece romanesti, poezii, e mai motivata vazand si alti copii care fac acelasi lucru. Ba chiar ma distra ca a invatat despre antonime... ea nici nu stia sa pronunte corect cuvantul ... zicea antomime... dar tot a prins ideea, ce sunt antonimele si cam care sunt ele.
Cuvantul cheie e perseverenta, zic eu.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mona_B, nici nu stiam ca-i primul, caz in care Felicitari cu F mare Sa-ti fie pe pofta inimii, si ce nu-i, sa devina.. . Eu una am fost in culmea entuziasmului de cite ori am inceput un job nou, ca sa devin tot mai circotasa pe masura ce trecea timpul, si sa ajunga sa nu-mi mai placa ba una, ba alta, ceea ce nu doresc la nimeni! Ce-i drept, inca nu-mi dau seama ce soi de job ar fi ala care sa ma multumeasca pe timp mai indelungat . Daca-i prea lejer, ma plictisesc, daca-i cu challenge-uri, ma oboseste pina la urma, si uite-asa, nici cum nu-i bine..

Donia, bebel sanatos si sarcina cit mai usoara in continuare. Vezi ca daca-l convingi pe doctor ca esti paranoica de-a binelea, te trimite mai des la controale si alte alea.. De fapt, eu m-am "inscris" cum ar veni, la un obstetrician, doctorul de familie se pensionase si nu-mi gasisem altul intre timp, asa ca saracul, ca sa scape de gura mea, imi facea si-mi dregea - si mergeam mereu cu carnetelul si pixul, sa-mi notez, ca stateam rau de tot cu memoria..

Caroline, nu mai tin minte cum se cheama, pe raft nu l-am vazut, dar nici nu m-am uitat dupa el, am solutia lui Cricor - haine colorate . L-am vazut numai la televizor. Asta-i singurul detaliu pe care pot sa tin dau, ca bidonul are doua capace, ca crema aia duala, juma de sticla e crema de zi si jumate ailalta e crema de noapte.. (am uitat si crema de la ce firma e.. ). Bine ca te-a lasat pacatosenia de masea, ca stiu cum e sa ai aventuri pe la dentist..

Daiopri, eu mai am meciuri din astea cu Paul din cind in cind (nasture - button) si el cistiga de obicei.. Adica da, e mai incapatinat ca mine. Si cel mai grav e ca ma uit la noi si bag de seama ca incepem si noi sa vorbim cu el pe engleza, in special frazele noi cu care vine de la gradi. Adevarul e ca sintem asa de fericiti ca-l auzim ca zice ceva pe gura, ca nu ne mai legam de amanunte din astea, cum ar fi limba. Tati a trecut de la "daca nu vorbeste romaneste, nu vorbesc cu el" la "si la ce-i trebuie romana, in definitiv?", puncte de vedere ambele valabile din punctul meu de vedere . De inteles nu-mi fac nici un fel de probleme ca n-ar intelege, doar ca refuza cu indirjire sa se exprime. Stie foarte clar care-i limba de la gradi si de la televizor, si ca-i alta decit aia a lu mama si-a lu tata. Dar razboiul cu limba e cel secundar. Cel principal in momentul de fata e cu mincarea, sint psihopata ca nu maninca sanatos si ce trebuie si daca nu vreau sa-l las nemincat, ii dau ce maninca si la gradi. Noroc ca ma pling des la gradi, si-l indeasa aia cu fructe si ocazional si cu legume.

almy, morala, mergi in provincia unde gasesti primul job! Daca aveti prieteni unde sa stati citeva luni, nu mai conteaza unde-i asistenta sociala. (Sau in Quebec primesti vreun soi de asistenta daca e un salariu in casa?)



Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Donia,
Bine ca ai dat un semn de viata ca intrasem la idei...eu tocmai ma gandeam sa te sun, dar sunt taaare ocupata, toata ziua am lectii de condus sau diferite programari, de ajung seara tarziu acasa...asta daca nu bantui sa vad de case si ajung pe la 9 seara...multumesc de foto, erau asa draguti toti la petrecere !

Mona, felicitari pt slujba e bine daca ti-ai gasit ce-ti place . Eu dupa 10 ani in campul muncii am ajuns la concluzia amara, ca nu-s facuta pt munca de birou, simt ca ma plafonez si ca sunt nefericita...baga-ma in fabrica ( de lapte eventual, ca sunt meseriasa ) sau in laborator, da-mi o gramada de chestii de facut si mi-e bine...dar sunt stresata ca nu sunt si eu o doamna, eleganta si la birou...cine ne mai intelege ?

Almy, eu sunt galateanca prin adoptie, am facut facultatea acolo si sotul e galatean...bine ai venit printre noi !
Daca era Ira pe aici, te convingea sa mergi in Montreal cat ai zice peste , dar e disparuta de ceva timp .
Bine e acolo unde-ti gasesti serviciu si ai conditii bune pt familia ta...poate e mai bine sa mergeti mai intai pe partea franceza si daca aveti nemultumiri sa incercati Ontario, Alberta, etc .E greu de sfatuit pe cineva ce parte sa aleaga, de fapt e cea mai grea decizie pe care trebuie sa o iei cand vii aici . Norocul joaca un rol important, asa ca va urez mult noroc !!!!

Parpalak, nu fii amarata, persevereaza cu romana, fii-tu cu engleza si in cativa ani veti gasi calea spre armistitiu .Fii-mea are doar 1 an de Canada, parleste binisor engleza dar in casa numai romana .Dar ma astept si eu la astfel de lupte verbale !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura 15 sapt si Ioana Nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Merci mult fetelor de felicitari!intr-adevar e un sentiment grozav sa te vezi scapat de stressul cautarilor,ma simt usoara ca un fulg.Ei, pozitia asta nu-i chiar ideala, dar e bilingva si program flexibil care-mi permite sa ma misc liber spre telul meu pe termen lung: sa obtin certificarea de predare franceza in Ontario.Si voi avea beneficiile in vigoare din prima zi plus trei saptamani concediu pe an, plus apropierea de casa...suna bine, nu?
Oricat mi-am dorit sa ajung la un job, am un regret dupa viata de casnica alaturi de fiu-meu, insa am incredere deplina in bunicul lui care-l iubeste la nebunie, are o rabdare infinita cu el si mai si gateste excelent.
Noapte buna tuturor!
Daiopri...fii pe pace, am uitat demult disputa noastra.incet incet ajung sa cunosc tot mai bine viata in Canada si multi oameni nu sunt deloc norocosi. Chiar foarte multi.Mergeam intr-o dimineata la un interview si autobuzele erau pline ochi,intocmai ca sardinele in cutie, mi-am amintit de inghesuiala din autobuzele din Romania, cu deosebirea ca aici nu se agita nimeni nervos de situatie, toti pareau linistiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Almy...si noi am facut medicale pe 12 mai...acum asteptam invitatia la pasapoarte...din 16 august speram sa fim in Montreal...noi am ales deja ... cu toate ca as fi dorit sa merg in Ontario!Din cauza banilor am ales Montreal...
Eu acum stau in Bacau , in Galati am stat 25 de ani pana am terminat facultatea!

Voi cand plecati si unde?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput