Sezatoarea canadiana (48)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Ana, si Paul isi arata latura care necesita exorcizare in prezenta mea. Week-end-ul asta am avut program de sters mucii achizitionati in gerurile de saptamina trecuta si mincat floricele la filme. Cum dispaream din peisaj infantu se calma brusc. Cum apaream, se inviora la fel de brusc. Si program de "lasat" de floricele si trecut inapoi pe mincare. Pe care am reusit intr-un final s-o bagam pe git in jos, a la domnu' Goe, in timp ce uda florile cu apa din piscina, dupa care am intrat repede in casa sa schimbam hainele ude.. De epuizare si terminat filme, duminica dupa amiaza i-am pus Harry Potter, la care s-a uitat jumate dupa un zid construit din plapuma, ca era muzica prea scarry.. . Asteptam cu nerabdare week-enduri mai calduroase sau cu mai putin vint sau cu mai putini muci.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by DanaMario


Dana tot pe acolo am stat si eu

Eu m-am uitat la pozele tale nu te cunosc poate m-ai vazut prin piata :)
Sau poate ne-om fi intersecta in drumurile spre capatul lui 90, sau 68 (368) :)

Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh





pai cred ca m-am schimbat si eu cu virsta.... Unde stai in Toronto? Eu vin la sf lunii la prietena mea in Kitchener, esti pe aproape?


Noi in week-end am rupt magazinele si apoi la filme.

Ange , ce ai vrut sa spui cu pagina 3, ca nu m-am prins...

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ana, am vazut ca ati fost la Festivalul International de montgolfieres din Saint Jean,cum a fost?
Tocmai am verificat acum pe internet si este in august.Anul asta vrem sa ajungem si noi insa pentru doua - trei zile poate.Banuiesc ca sunt hoteluri/moteluri unde poti ramane, asa-i?Voi ati mers pentru o singura zi?Pozele de acolo sunt superbe.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Bebitzule,

S.J.sur Richelieu este la vreo ora de mers cu masina, ne-am dus dimineata dotati cu toate-cele de-a mincarii, sucuri, scaune pliante, si ne-am intors seara; se desfasoara pe parcurs a mai multe zile, poti alege ziua si in functie de spectacol, cind am fost noi era Ani Brocolli;
a fost frumos, juniorul a fost in extaz, sper sa ajungem si anul acesta, daca se termina cu ploile astea interminabile :-)

http://community.webshots.com/user/pozemontreal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Ana, saru mana mult de info.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Buna ziua!
Of, de cand caut pe forum mamici din canada...era in fata mea sub. "Calatoriile sufletului" si nu-mi dadea prin cap sa intru acolo.
Am citit capitolul asta, si-mi dau seama ca sunteti un grup dragut.
As avea si eu cateva intrebari, daca puteti sa ma ajutati ar fi minunat. Dar sper sa si intru in grupul vostru.
Noi am trecut de interviu (pe partea franceza) si de analize, acum asteptam sa ne dea viza. Deci probabil ca in curand ne vom apuca de impachetat. Avem prieteni si in Montreal si in Toronto care ne-au propus sa mergem la ei, dar sotul meu tinde mai mult catre Toronto. Avem o fetita de 8 luni jumate, care va avea cam un an cand vom veni. Eu inca nu sunt 100% convinsa ca vreau Toronto, fiindca am auzit ca in Montreal sunt mai multe programe sociale pt imigranti cu copii, gradinite subventionate, etc, plus ca programele de primire a imigrantilor in general sunt mai bune. Dar salarii mai mici, de aceea sotul meu vrea "dincolo". Cam asta ar fi prima mea dilema.

Apoi stau si ma intreb daca e bine sa plece unul din noi mai intai, sau e acelasi lucru daca plecam toti 3 deodata. Eu am terminat Engleaza-franceza, deci pt mine nu e o problema limba, asa ca eu ar trebui sa plec mai intai, daca e sa ne gandim cine s-ar descurca mai bine. Dar nici nu pot sa ma gandesc sa fiu departe de puiul meu.

Probabil ca la inceput, pana ne organizam, unul din noi va sta acasa cu copilul, iar celelalt va munci, daca ne ajuta Dumnezeu sa gasim job. (sotul meu e inginer) dar ma gandesc ca e important si pt copil sa mearga la gradinita, sa se obisnuiasca repede cu copii care vorbesc alta limba, sa socializeze. De la ce varsta sunt primiti copiii la gradinite?

Cam atat am avut de intrebat deocamdata, va doresc o zi buna si sper sa ne primiti in "gasca" voastra. Pe mandra mea o puteti vedea in albumul de la semnatura, o smecheruta!


Alma & Eleni Maria (26.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

almy, bine-ai venit ! Ai auzit bine, asa e. In general. Dar poti sa vii in Toronto si sa gasesti numai joburi prost platite in perioada aia. Poti sa mergi in Montreal si sa prinzi un job super din prima. Iar cu salariile, impresia mea era ca in Montreal e si viata oleaca mai ieftina decit in Toronto - montrealezele, daca gresesc, veniti voi cu corecturi. Dar pe gradinitele subventionate nu te baza prea tare, ca am inteles ca-s liste de asteptare lungi de tot. Cu venitul pe rind sau deodata, numai voi stiti cum e mai bine pentru voi. E discutabil daca e mai ieftin sa veniti pe rind sau deodata. Depinde cit de mult ati vorbi la telefon daca n-ati veni deodata. Si cit de mult rezistati voi, ca familie, departe unul de altul. Cu mersul la gradi al copilei nu-ti fa griji - o sa se obisnuiasca asa de repede ca o sa te apuce ameteala.

Caroline, tocmai am vazut reclama la un detergent lichid dual, d-ala unde are sticla/bidonul doua capace si se amesteca numai cind se foloseste si ma pregateam sa ti-l recomand in caz ca nu l-ai incercat deja. Numai vezi sa nu arunci casa in aer cu el. Ce-ti mai face maseaua?

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna dimineata!
Almy, bine ai venit!Parpalak are perfecta dreptate, mai bine aterizati in partea franceza la inceput unde e mai usor pentru o familie cu copii, viata in Toronto pare mai tentanta, dar mai ganditi-va, iar la capitolul joburi situatia nu-i asa roz nici aici. Costul vietii e mai ridicat decat in partea franceza si subventiile lipsesc aproape cu desavarsire.
Noi am ajuns anul trecut aici cu bebicul nostru de opt luni pe-atunci din fericire sotul meu si-a gasit job bun in primele trei saptamani,dar eu a trebuit sa astept sosirea socrului meu in februarie anul acesta ca sa incep cautarea de job, deloc placuta si stressanta,dar inveti o multime despre tehnicile de job search aici si descoperi si fateta neagra a lumii de-aici,ceea ce e perfect normal anyway, nu vreau sa te sperii, dar e bine sa te pun in garda, ca si eu am venit superoptimista aici si a trebuit sa ma mai temperez putin. La capatul a doua luni de cautari si interviews am gasit in sfarsit un job destul de bun si aproape de casa - 20 min mers pe jos lejer- firma mare si foarte serioasa.incep de luni!
Si eu am terminat franceza/engleza in Ro si bilingvismul e un mare atu aici, cu toate astea a durat mai mult decat ma asteptam sa gasesc un job multumitor, adica de minim 18 $ pe ora.
Daca ai nevoie de informatii in acest sens, iti trimit pe pm cu placere!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Referitor la salarii, sa stii ca din ce am vazut eu pe www.monster.ca sunt cam la fel atat in Montreal cat si in Toronto, ma refer la un office job, pe care e foarte probabil sa-l gasesti fiind bilingva,dupa alte joburi nu m-am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mona, felicitari!!!


Corina

Mergi la inceput