Clubul moldovencelor de peste Prut (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, sunteti tare harnicute la scris, Bravo!

Eu mi-am notat frumos, ce sa scriu, ca altfel la cat am citit nu cred ca retineam totul.

In primul rand La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi si multa sanatate!

Diana, scuze, dar m-a pufnit nitel rasul inchipuindu-mi-l pe sotul tau ingrijorat si pe tine suparata ca nu vrea. O sa fie bine pana la urma cu siguranta. Sa te ajute Dumnezeu sa treaca totul cat mai usor. Si chiar daca!!! va fi baiat, sanatos sa fie, ca o sa il iubesti oricum, asta e sigur.

Vio, esti bravo ca te tii de aerobica si ai asa vointa. Ia zi, azi ce ai facut? sper ca nu te-ai lasat pe leneveala, da?

Eu am fost la mare numai in Romania, dar am auzit de la multa lume ca se merita nai mult sa mergi in Bulgaria.
Eu ma epilez cu lama, dar ma gandesc de ceva timp sa imi iau epilator, asa ca discutiile voastre mi-au prins bine.

Lucia, este superb ajutorul tau. Si ce m-a amuzat cum sta in chiuveta, mie nu mi-ar fi venit in cap niciodata sa o pun in chiuveta. Si tortul nu arata rau, sunt sigura ca e si bun.

Ati vorbit despre Arsenie si Aliona. Eu am vazut si auzit personal, alataieri, la Teo la Protv, cand Aliona a spus ca intre ei nu a fost si nu e nimic intim. Ca atunci cand au inceput speculatiile, ei au hotarat sa lase lumea sa creada ce vrea.

Alina( Alincic) bine ai venit printre noi( ti-am spus?). Te admir cu cei 3 copii, si sper sa ne scrii cat mai curand cum e sa ai 3 copii si cum te descurci cu ei. Mai spune-ne despre tine( daca vrei bineinteles).

Cornelia, sa stapaniti sanatosi ce ati cumparat. Vezi ca eu am citit o data ca prea multi cartofi in timpul sarcinii nu e bine. Acuma nu gasesc subiectul, dar intereseaza-te totusi ca sa fii sigura( au sigur am citit)

Cristina, imi inchipui ca esti dezamagita, dar te asigura ca un spital de stat nu inseamna neaparat si mizerie. Totul depinde de doctori, de profesionalismul lor si de atitudinea lor.

Olga, tinem pumnii sa fie cu ochi cat mai repede. In privinta medicamentelor, eu ti-as sugersa sa iti gasesti un medic bun( daca nu il ai deja) care iti va supraveghea sarcina pe viitor si pe care sa il intrebi orice legat de sarcina si medicamentatie, si nu numai. Eu am invatat in timpul sarcinii ca trebuie sa ascult numai doctorul. Altfel te doare capul cate versiuni auzi.

Alina( alinkav) am ramas foarte uimita ca voi va ganditi sa plecati din Romania. Dar va uram succes in orice decizie ati lua. Dupa ce am plecat acasa, am venit decisa sa nu ma mai intorc niciodata acolo. In acelas timp mi-as dori sa imi vad mai des familia. Asta e unica lipsa, cei dragi, dar in rest, nu, nu as vrea sa ma intorc.

Tania(Tania21), foarte frumoase poze, si tu arati super bine. Sper sa te obisnuiesti acolo cat mai repede.

Tania( Oxi) drum bun in Moldova.


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Multumesc fetelor la toate pentru incurajari. In Cluj mai sunt 2 maternitati de stat, dar stiu ca tre sa ai medic foarte bun, adica cu renume ca sa te bage cineva in seama acolo, or eu nu am. Adica nu am ginecologul meu deloc, nici nu mi-a trebuit niciodata sa ma duc des la ginecolog, ca slava Domnului n-am avut probleme, si astfel nu rea stiu ce medici sunt buni, in cine sa ai incredere, iar ce am auzit de la cunostintele mele care au nascut in Cluj la clinic de stat nu m-a incurajat sa merg la acestea. De asta am preferat sa merg la particulara. Acuma sper sa ma ajute D-zeu sa gasesc un medic bune, care sa aiba "ves" printre alti medici si personal medical

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_goji/album?.dir=3929
bb in burtik 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

EEE, Cristina, dapa intreaba pe cumnat ce medici buni sint!
Noi avem niste prieteni, ea a nascut anul trecut. Stiu ca avea medic o basarabeanca si era multumita si de conditiile din maternitate. Daca vrei - intreb detalii.




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Merci de felicitari sotului si de complimente tortului.
Alina, tortul a fost dupa o reteta data de Alinka mai demult, se cheama tort Masha si se face super simplu: 2 oua + 1 cutie de lapte condensat + 1 pahar faina + 1 lingurita bicarbonat + 100 unt/margarina topit/a. Se amesteca bine si se toarna intr-o forma unsa si tapetata. Eu am facut 2 portii si am facut din fiecare cite 2 blaturi. La tort am folosit 3 (cu 4 iesea deja prea inalt). Crema a fost tot din lapte condensat, dar fiert (caramelizat), amestecat cu unt si frisca batuta. Glazura e identica, dar fara frisca si cu mai putin unt, ca sa aiba o culoare mai de caramel. Pe margini am pus biscuiti macinati, iar literele le-am facut cu niste bomboane gumate sub forma de spaghete. Nu prea sint multumita de aspectul marginilor, ma plingeam ieri Rodicai ca nu mi-au iesit frumoase, asa ca biscuitii au avut mai mult rolul sa le mascheze. Nu ma pricep la ornat si pace, mi-ar placea sa merg la niste cursuri de specialitate.

Tania, drum bun acasa! Si mie mi-e asa un dor de parinti...

Lucia, cum a iesit la gust Napoleonul tau chinuit? Cred ca bun.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Buna

Merci mult fetelor pentru felicitarile adresate lui Valer. unteti foarte dragute.

La rindul meu felicit pe Dima si mama Rodicai, muti ani si toti sanatosi si linga familie.

Nati - destul de bunisor a iesit la gust "mumia lui Napoleon". Rau am facut ca am adaugat gelantina in frisca, imi parea cam moale si ma temeam sa nu curga, insa daca n-o puneam era sa fie super, deoarece in final mi-a iesit torta cam uscata, necatind la ceia ca am insiropat preventiv foile.

Va las ca am musafiri, am venit sadorm fata si nu am pututsa nu intru si pe la voi. Pupici si ne auzm mai tirziu.

Sanatate si numai bine.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Lucia, pupicei si tie si petrecere frumoasa!
Nati, lasa ca nu mai e asa pina pina in august!!



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Buna fetelor.

La multi Ani celor omagiati astazi!!!

Va multumesc pentru incurajari. Sper si eu ca va veni ziua cea mare. Cel mai interesant este ca intotdeauna ma gindesc cum ii voi spune sotului vestea, imi creionez tot felul de scene, una mai simpatica decit alta. Apoi imi dau seama ca atunci cind voi vedea cele doua liniute voi uita de toate scenariile planificate si voi merge direct, simplu, si voi sari in sus de bucurie alaturi de EL... Dar cind va veni oare clipa?

In ce priveste epilatul. Eu ma epilez cu ceara cind am chef si timp. Dar mai simplu e cu epilatorul, am unul Philips.

Hai ca va pup si ma duc acasa, am avut o zi grea de munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

quote:
Originally posted by Davina


Lucia iai luat Laurei zestre sau lantisoarele sunt ale tale si i le vei transmite ?Eu ma gindesc sa-i cumpar puiului ceva cu safire ca e piatra pentru luna septembrie ,da si mie imi place mult .




Nu, nu e nici un fel de zestre. dupa cum am mai spus, sunt cadourile ei. Un lantujel cu cruciulita e de la fini si alt lantujel cu iconita e de la bunica (soacra-mea).

In afara de cercei nu am luat si nici nu o sa mai iau nimic in timpul apropiat. Cel devreme pe la 3-4 anisori cind o sa ineleaga cit de cit.

Cind cumperi bijuteia cu safir, sa ne arati poza.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Fetelor, va multumesc pentru aprcierea micutului meu cofetar.
Sper ca a retinut ce si cum, si cind io veni rindul v-a face un "Napoleon" veritabil .

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati mersi de receta .Crezi ca o cutie de lapte consensat caramelizat imi ajunje sa ung foile si sa torn pe deasupra ?eu vreau sa fac numai o portie .
maine ma apuc sa fac tortul cu trufe pentru ziua de nastere a soacrei.
Lucia si Deanna a primit la ziua ei bijuterii eu doar sper cind va fi mare sa-i placa si sa le poarte.

Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput