vergeturi pe burtica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Dragele mele,

Vad ca toate aveti experiente diferite si ascult;

Eu sant gravi in saptamana 24,deocamdata nu am vergeturi pe burtica doar pe sani,am facut marea greseala sa nu port sutien si am facut o "cadere de teren" de nici chirurgul cel mai bun nu poate reface daunele si am dat fetelor la bani pe creme de nu va imaginati:
NU FOLOSESC LA NIMIC pentru o hidratare buna utilizez ulei de almendras sau de masline .

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Din pacate am aceeasi problema ca Ionica.Depinde de cantitatea de colagen si hidratarea tesuturilor.Cremele nu ajuta la nimic.

Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Claujro eu am luat in greutate doar 8,5 kg si tot mi-au aparut vergeturi de la 37 de sapt (pe burtica, ptc crescuse fff mare).


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli26 spune:

Salutari eu la prima sarcina m-am ingrasat 16 kg de la 48 am ajuns la64 am folosit o crema spaciala facuta pt a nu face vergeturi,nu am facut nimic,nici pe burtica ,nici pe sani,si am folosit alta crema si dupa ce am nascut,acum iarasi sint am 24 de sapt si aceeasi crema folosesc ,eu sper sa nu ami apara pina nasc.Parerea mea e sa folositi fetelor cremele pt vergeturi,dativa zilnic de 2 -3 ori ,daca nu crema macar cu un ulei ceva ,incercati ori ce nu va lasati asa,spun asta din cauza lui sora mea saraca care a ramas cu niste vergeturi ff urite ,nu a folosit nici o crema de acea a ramas cu ele. va pupic si sarcina usoara

Tina24+ POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Vergeturile se fac mai ales de la modificarile hormonale si mai putin de la ingrasat prea mult. Eu am cateva vergeturi pe coapse, in lateral. Cand am ramas gravida prima oara, am zis gata, acum o sa ma umplu peste tot ca am predispozitie. Dar nu am facut nici una in plus! De dat m-am dat cu crema de la Galenic - Elancyl maternite. Acum sunt iar gravida si o sa ma dau iar cu crema asta, poate scap si de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Fetelor, rezulta ca ce ti-e scris, in frunte ti-e pus, nu?
Ei, cine ne iubeste, ne iubeste si cu vergeturi, la urma urmei!
Dar acum Ionica m-i-a ridicat alta problema, aia cu vergeturile pe sani!!!!
Adica trebuie sa port sutien? ca mie nu imi place, mai ales prin casa, si cum in ultimul timp stau mai mult in casa, rezulta ca nu port mai deloc!
Mai, in ritmul asta cred ca dupa nastere va trebui sa ilpe iubitul meu ca sa facem prostioare! Glumesc, desigur!
Fug sa imi pun hamuri, daca nu se poate fara, dragelor!

ANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

eu am nascut de o luna (prima sarcina) si nu am facut nici macar o vergetura, nici pe burtica nici pe sani. am folosit o crema antivergeturi inca din sapt 15 de la Gerovital plant(si ieftina si buna...zic eu)eram un pic obsedata sa nu-mi apara vergeturi ca aveam dinainte pe solduri si pe interiorul coapselor(si asta inca de prin clasa 9-asi nu-mi explic de ce)si culmea acum in sarcina nu am facut deloc. am ramas cu 3 kg in plus dupa ce am nascut de ci nu m-am ingrasat tare si nu am solicitat pielea tare plus ca am mancat ffffffff multe fructe.
din cate am citit p-aci cred ca depinde de fiecare organism cu reactioneaza.

de ALEX(4w4d - 8 mai 2006)

POZE

www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Radu.anca in Spania pt 4,50 € gasesti la orice farmacie ulei de migdale dulci sub numele de Aceite de almendras dulces. Mie mi s-a recomendat amestecat cu glicerina, dar inca n-am descoperit glicerina aia sub ce forma o cumpar..praf, ulei,..
Uleiul de migdale e cam uleios adeca nu intra foarte repede in pielcutza ca alte creme da sa stii ca-i bun. Cumnata mea l-o folosit, o avut un butoi foarte mare(doua gemene) si n-are nici un verget.Succes
Ah ! si ii bun si pt sani si burtica si fund si tot ce vrei tu...
Dbunny16+ cu flacau in burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCoroian spune:

Mie mi-a fost recomandat de o doctorita care foloseste chestii homeopate si naturiste un ulei din Germania care a costat 13 euro (in Germania, la noi nu stiu daca se gaseste) si se numeste Schwangerschafts-Pflegeol. Firma producatoare se numeste Weleda. In Germania se gaseste in orice farmacie.

Am auzit ca ar mai fi bun si uleiul de catina sau uleiul de masline.

Mie nu mi-au aparut (inca?) vergeturi pe burta. In ultimele zile insa ma mananca pielea de pe burta de parca ar da sa puste, si ma tem sa nu fie inceputul si pentru vergeturi.

pupi,
AlinaC. 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 25miky spune:

buna ,eu ma dau cu crema cam odata de doua ori pe zii ,am folosit doar Butter cream , dar acum folosesc orice prin in mana ,am 37 saptamani ,aproape 38 si nimic ,nu iti rcomand ceva secial ,dar date tot timpul ,mai ales dupa baie.+37

miky

Mergi la inceput