Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Roxanaz ,si eu am retinut , ma uit dupa "Domnilor copii" .
Tot la recomandarea ta ,ieri am comandat la Polirom toate cartile lui Daniel Pennac .
Abia astept sa imi soseasca coletul .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

http://bibliophil.bibliotecamm.ro/?s=catalog&f=3&ca%5Bc1%5D=4&ca%5Bc1t%5D=3&ca%5Bc1v%5D=Pennac,%20Daniel


Roxanaz , sper sa ai noroc , ptr tine am cautat si se pare ca am gasit "Domnilor Copii" !

Incearca ....

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Teodora super ideea ta...te putem ajuta cu ceva?
de exemplu sa isi scrie fiecare recomandarile cu plus si minus si tu doar sa faci copy/paste? saru mana ptr cautat "domnilor copii"....pe mine una m-a fermecat!

Roxana




Roxana, ideea e a lui Clover, iar sugestia ta e f. buna si usor de pus in aplicare; va rog sa faceti o listuta cu recomandari, pe care le voi trece la inceputul partii a 6-a si voi improspata lista permanent. de asemenea, voi "peria" partile anterioare pt. a selecta recomandarile de acolo si desi va fi o activitate ce imi va face placere, ma bucur de orice ajutor, de la Danielag si de la cine mai doreste.

Cum e cu biblioteca recomandata de Lulu, se trimit carti la domiciliu?

Roxana, ma gandesc ca Poliromul va reedita cu siguranta "Domnilor copii" daca au publicat deja 4 carti ale lui Pennac, intrebarea e- cand?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Roxana ,gata ....am gasit cartea ,si ca sa fiu sigura am si comandat !

Asa ca acum poti sta linistita ...va ajunge coletul la mine si vei intra in posesia mult doritei carti!

La Teora am gasit-o .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Teodora .... voi incepe eu cu listuta mea de recomnadari :
HARUKI MURAKAMI : - Padurea Norvegiana ;
- Iubita mea ,Sputinik ;
- Dupa Cutremur ;
Desii am toate cartile in biblioteca , nu am apucat sa le citesc decat pe acestea 3 ...si sunt sigura ca si restul sunt exceptionale .

GABRIEL GARCIA MARQUEZ - Povestea Tarfelor mele triste ;
- Toamna Patriarhului ;

KAZUO ISHIGURO- "Sa nu ma parasesti "- desi putin cam trista ,mie una mi-a placut !


ARTHUR GOLDEN - Memoriile unei Gheise ;

JEROME K. JEROME - Trei intr-o barca ;


Ptr relaxarea , catev adin colectia CHIC , si anume :
- Diavolul se imbraca de la Prada ;
- Lucy Sulivan se marita ;
- Vreau sa fiu VIP ;
- La cumparaturi in rochia de mireasa ;

HELEN FIELDING - Olivia Joules si imaginatia hiperactiva ;
- Jurnalul lui Bridget Jounes ;
- Brigdet Jounes - La limita Ratiunii ;

Pe parcurs ce voi mai citii ,voi revenii cu recomandari.








"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Teo, eu pot sistematiza capitolul 2, spre exemplu, dar il vei primi in cateva zile. E ok asa?

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Daniela, multumesc,e bine, sigur ca da; eu ma apuc de partea a treia.

edit- tot nu am clarificat, facem lista cu toate cartile pomenite la subiecte sau doar cu cele recomandate ca fiind f. bune? eu inclin spre a doua varianta, dar spuneti cum vreti voi.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Teo, ma gandeam sa trecem in lista doar cartile pentru care se spune ceva de genul "recomand" sau "nu recomand", cu numele userului, capitolul si pagina. Daca e o recomandare negativa punem o steluta sau alt semn. Ma gandeam ca ceva de genul "am citit cartea X de autorul Y" fara ceva explicatii din partea userului nu si-ar avea locul in lista. Ca nu ne ofera nici o informatie in plus. E ok asa?

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

moama ce-mi place sistematizare
Teodora ce bine ar fi sa o reediteze polirom-ul....dar nu e mentionata nicaieri la "in pregatire"
si eu sunt de acord cu trecerea in lista doar a cartilor cu pro sau contra. si adunam cate pro cate contra . cum le sistematizam, in ordine alfabetica pe autori? sau pe edituri?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Roxana, eu ma gandeam sa le sistematizez alfabetic pe autori (de ex: Saramago, Jose) cu ordonarea alfabetica a cartilor dupa titlul in limba romana. Daca exista si titlul original sau in limba engleza o sa-l trec si pe acela.

Daniela

Mergi la inceput