Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura, hai ca-l pun pe Huligan on hold atunci . Am vazut Middlesex la Costco si ma gandeam sa o cumpar, se merita? Total offtopic: ca sa nu ma lasi in suspans aici, ti-ai schimbat parerea in bine sau in rau, Laura?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mi-a schimbat-o in ff bine.
Nu mai lungesc povestea ca si asa e off-topic, dar oamenii mi se par foarte deschisi si de treaba si mai apropiati de cultura noastra, mai interesati sa scoata pe gura ceva ce cred cu adevarat si fara sa le pese asa de mult daca e politically correct sau nu. M-au impresionat, mai ales cei cu care nu am nimic in comun, dar absolut absolut nimic, cat de martian sunt ei pe mine asa sunt si eu pt ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

adrienne, multam pentru sugestii . Ca tot vorbeai de Autoportretul lui Paler, si intr-o postare mai veche de Apararea lui Galilei, cred ca o sa le pun si pe ele pe lista. Una la citit si una la recitit . Imi aduc aminte ca Apararea lui Galilei m-a impresionat atat de mult cand am citit-o... Am cunoscut si eu cu Galilei, inca o data, teama si indoiala.

Iar cu re-cititul prevad ca voi incepe in curand o "mini-sesiune" . Ca tot am terminat de curand de recitit Maestrul si Margareta.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am terminat 'Sa nu ma parasesti'. E foarte frumoasa, dar atat de trista, sfasietor de trista. As vrea sa va intreb toate cartile lui kazuo ishiguro sunt asa? Mai aveam in plan 'ramasitele zilei' dar acum nu stiu, prea mi-a aruncat moralul la pamant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Si eu am terminat saptamana trecuta "Sa nu ma parasesti" de Kazuo Ishiguro .Intr-adevar este destul de trista dar placuta .Imi place cum scrie .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

A citit cineva pe aici "Usa interzisa" de Gabriel Liiceanu? E o carte scrisa ca sa isi urmareasca depresia si care pe mine m-a scos din propria depresie.

Daca sunteti firi reflexive cititi Octavian Paler "Autoportret..." (asta daca nu v-au convins deja restul)

Ma gandesc daca nu se pot cumva sistematiza informatiile de aici. M-am trezit plina de nervi pe situl Humanitas unde nici macar nu toate titlurile au descrieri, nu spun sa fi fost votate sau comentate. Poate ar fi bine ca la inceputul topicul sa fie o lista cu titluri recomandate, dar nu ma intrebati acum cum sa se alcatuiasca lista ca nu am idee in momentul asta.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

daca doriti, cand incep capitol nou fac la inceput o lista la care voi adauga titlurile recomandate, inclusiv din partile anterioare. mie insa o insiruire de titluri fara cateva cuvinte alaturi nu mi se pare prea relevanta. eventual sa scriu si cine a recomandat cartea?
si inca ceva- trec pe lista toate cartile despre care discutam aici, cu plusurile si minusurile lor sau doar pe cele la care se mentioneaza "va recomand"?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Clover, eu am citit Usa interzisa de Liiceanu. Si m-am regasit atat de dureros in cateva pasaje... Intr-adevar, cartea face radiografia unei depresii. Si pe mine m-a ajutat mult

Ar fi utila o lista de recomandari, dar pana la urma totul tine de propriul stil de a te raporta la o carte. Sunt carti pe care eu le iubesc si pe care altii nu le-au putut citi. Si invers, evident. (Vezi subiectul cu cartile care ne-au refuzat.) Un index in care sa apara numele cartii si pagina unde s-a discutat despre ea ar fi util, insa. Si pentru ca e ceva de munca si nu o putem pune pe umerii initiatoarei acestui subiect (Teodora ai o pentru subiectul asta care mie imi este foarte drag), putem crea un user comun cu care sa deschidem un nou capitol si in prima postare sa adaugam informatiile in cauza. Eu ma ofer sa sistematizez niste capitole, daca vreti.

Daniela

Edit: N-am vazut raspunsul Teodorei la timp. Putem trece numele celui/celei care a discutat despre carte, capitolul si pagina unde apare si eventual un semn special pentru o recomandare negativa (nu de alta, sa stim si noi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Crini, eu din pacate nu mai tin minte decīt ecranizarea dupa Ramasitele zilei, cu Anthony Hopkins si Emma Thompson. Povestea nu e la fel de bulversanta ca-n Sa nu ma parasesti, care m-a lasat si pe mine cu-n nod īn gīt.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello dragelor, scuzati lipsa.
Khristin te omooor ! in gluma bineinteles. eu de abia m-am apucat de "kafka on the shore".....asa ca nu mai zice nimic, pliiiiiiiiz!
Teodora super ideea ta...te putem ajuta cu ceva?
de exemplu sa isi scrie fiecare recomandarile cu plus si minus si tu doar sa faci copy/paste? saru mana ptr cautat "domnilor copii"....pe mine una m-a fermecat!

Roxana

Mergi la inceput