Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
si va rog din suflet daca vedeti pe undeva, prin vreun anticariat "Domnilor copii" pls dati-mi un semn sau cumparati-mi-o direct si trimit banutii imediat! saru mana!

Roxana


Roxana, s-a facut! o iau daca o vad, insa daca zici ca e asa buna, intai o citesc eu si pe urma ti-o daruiesc.

eu am citit mai demult "s-a facut ,jeeves!",o carte dintr-o serie celebra cu majordomul jeeves al lui p.g. wodehouse, dar m-a dezamagit, abia mi-a smuls cateva zambete, in rest asteptam nerabdatoare sa ma distreze. :(


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Am terminat de curand Eseu despre orbire de Saramago, recomandat aici pe subiect. E o carte care te face sa-ti pui o mie de intrebari si te face sa realizezi inca o data ca lumina e principiul ordonator al haosului. Ca fara ea, viata noastra ar fi cu totul diferita de ceea ce stim. Recomand cartea si eu, la randul meu. Multumesc pentru recomandare (din pacate nu mai stiu cui).

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am terminat Egiptologul.

recunosc ca m-a dezamagit in final. mie cartea nu mi s-a parut a fi un thriller, adica nu numai ca nu m-a tinut cu sufletul la gura....poate doar asteptind sa se intimple ceva interesant, dar m-a si bagat in ceata la sfirsit, ca nu am inteles cum s-a terminat.....dar poate sunt eu proasta....ma rog, daca cititi cartea vreau si eu parerea voastra!!!

inaintez cu succes la Cele 100 de simturi secrete si pot sa spun ca imi place, e frumos scrisa.

m-am apucat si de Casa somunlui si pot sa spun ca imi place cit am citit.

va sarut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Vin si io din urma cu niscai comentarii
khristin, mie Kafka on The Shore mi s-a parut a fi cea mai buna carte a lui Murakami de pina acum...mi-a placut mai mult decit "Cronica pasarii arc"; mai bine construita, mai captivanta.

Teodora, ti-l recomand si io pe David Lodge. Din ciclul "usurel, dar adinc" iti recomand mai ales "Muzeul Britanic s-a darimat", iar din ciclul "un alt Lodge": "Actorul la rampa!.

danielag, pai acum dupa "eseul" lui Saramago, trebuie neaparat sa citesti "Despre eroi si morminte" al lui Sabato, roman inspirat de eseu!!!

Acum ma lupt cu Coetzee pe daneza..."Copilaria" (asa traduce-o eu)...superba
PS iarina, la siteu alalalt, ai incurcat parola cu usernameu..(asta pentru curiosi :-))

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Lilanda, multam de sugestie . Deocamdata am inceput Intoarcerea huliganului de Norman Manea. Imi place stilul si tranzitia de la persoana I la persoana a III-a. Si cum tot am citit de curand De doua mii de ani si Cum am devenit huligan de Mihail Sebastian, am zis sa pastrez registrul.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Lilanda, inclin sa-ti dau dreptate desi n-am citit inca decat jumate din Kafka...intr-adevar are turning points-uri de mare suspans...m-a luat cu frig pe sira spinarii cand Johnnie Walker spinteca pisicile alea si le inghitea inimile inca pulsand , si apoi am ramas bouche-bée cand Oshima si-a recunoscut identitatea de femeie . Cred ca in asta si consta farmecul lui Murakami . Eu as vrea sa fac o pauza dupa 3 carti de acelasi autor.

Ce mai recomandati voi fetelor, dar sa fie si traduse in engleza ca sa le gasesc si eu la biblioteca?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Khristen, Intoarcerea huliganului este The Hooligan's Return si e la biblioteca publica chiar si la mine la tara.
David Lodge e si el la biblioteca, "Autorul la rampa" e "Author, author" cred si este un fel de biografie a lui Henry James. Am mai gasit "The Theraphy" si "Thinks" si le tot prelungesc.
Ce ma fac eu ca nu mai am timp deloc sa citesc, mai nou fac naveta cu masina, s-a dus ora mea zilnica de lectura in metrou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura, merci , le trec deja pe lista daca zici ca se merita citite. Poti sa-mi spui cateva vorbe despre ele? In alta ordine de idei sa stii ca de acelasi lucru ma plang si eu. Peste 3 saptamani incep serviciul si s-a dus vremea de citit si huzureala . Ai inceput si tu tot in invatamant?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Huliganul e definitely pe lista!
De David Lodge sa zica fetele, eu am citit numai vreo 50 de pagini din "Author, author", sunt in urma, azi o sa termin "Middlesex".
(Invatamant la institute of technology; am avut training 3 saptamani, amestec de crap corporatist cu principii de teaching nu neaparat foarte fundamentate sau solide...l-am suportat cu bucurie, pot sa zic ca mi-a schimbat perspectiva asupra Canadei aproape total).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Intoarcerea Huliganului e superba. Eu am citit-o in paralel cu "autoportret intr-o oglinda sparta" a lui Paler. Daniela, inainte de Despre Eroi si morminte citeste "Tunelul" lui sabato. Eu am citit "Inaintea sfirsitului", ultima carte a lui Sabatao, un fel de testament literara daca vreit, in care spune cum a scris aceste carti... si cum Tunelul a fost apreciata si de Thomas Mann. Si dupa Despre Eroi si morminte coteste Abadon Exterminatorul.

Mergi la inceput