Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Ultimele 3 carti citite de mine au fost :
-Supliciul unei adolescente
-Jurnalul intim al unei prostituate de lux londoneze
-Fructul interzis

Cea mai interesanta mi s-a parut nedjma-Fructul interzis , cu toate ca mi se pare cam vulgara , dar are si informatii despre femeile din lumea araba.
Momentan sunt in cautarea unei carti care sa ma faca sa nu o las din mana.Astept recomandari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am citit zilele astea Radu Albala cu Femeia de la miezul noptii. Un volum de povestiri, foarte bine scrise, omogen, un Bucuresti de inceput de veac XX cu femei elegante, misterioase si iubiri fara leac. Un Bucuresti dupa care suspinam noi tot pe acest topic. Cuprinde destule detalii despre oras, strazi, cladiri, magazine,oameni care se misca sinuos in acest univers "mic parizian".Sa nu uit sa amintesc si farmecul limbii, Dl.Albala este ca un vin vechi, bun si parfumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Eu din "Femeie de la miezul noptii" nu am putut sa citesc decat cateva pagini , nu mi-a placut deloc.Acum zace cartea in biblioteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Tocmai am terminat de citit "Someone I loved" de Ana Gavalda si acum citesc povestirile scurte "I wish someone was there waiting for me". Cred ca aici pe forum am auzit de Ana Gavalda si vreau sa-i multumesc cui a recomandat autoarea. De mult nu am mai citit ceva asa de relaxant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Acum citesc "Enchantress - Marthe Bibesco and Her World" de Christine Sutherland. Am lasat titlul in engleza, pentru ca nu stiu daca s-a tradus si in romana cartea, nu am auzit pana cum sa fi aparut la o editura romaneasca. Eu mi-am luat-o de pe Amazon-ul german, a venit tocmai din State, a meritat sa astept vreo 3 saptamanai sosirea ei, pentru ca sunt foarte incantata de ea, imi pica la fix, dupa cea citita mai inainte, a lui Djuvara (Intre Orient si Occident) cu perioada fanariota, neam din care provine si eroina cartii . Imi place cum scrie aceasta Sutherland, cum povesteste lumea Martei Bibescu, in Bucurestii de la inceputul sec XX, prietenii eroinei, de aici, printre care si familia regala sau cei din Paris, pe unde a mai stat ea, Marcel Proust, Edith Warthon, Anatole France si de asemenea alti oameni importanti ai vremii ce au inconjurat-o pe aceasta frumosa si inteligenta scriitoare romanca (fiul kaiserului Germanei, care a facut o pasiune pentru ea si multi altii). Cartea este scrisa pe baza jurnalelor Martei Bibescu, pe care Sutherland le-a primit de la nepotul scriitoarei romance. V-o recomand cu caldura, este o lectura frumoasa, mai ales daca va place sa cititi despre timpurile de mult apuse si oamenii ce au trait la inceputul secolului trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Georgia, ti-as recomanda tot de Anna Gavalda si Impreuna (in franceza, Ensemble, c'est tout). Someone I loved e oare www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=1276&colectia=" target="_blank">O iubeam ? Daca da, si mie mi-a placut.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

danielag, m-am uitat pe amazon si vad ca autoarea mai are 2 carti 35 Kilos of Hope/95 Pounds Of Hope si Hunting and Gathering. Prima este despre un baiat in clasa a6-a. La a 2-a nu dau detalii. Mi-a placut asa de mult Anna Gavalda. Este un fel de Francoise Sagan de actualitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Georgia, vad pe site-ul Polirom ca 35 de kilograme de speranta e o carte pentru copii, publicata la noi in 2002. N-am vazut-o in librarii, dar recunosc ca nu prea m-am uitat la carti pentru copii. Am vazut in schimb pe wikipedia ca Hunting and Gathering e titlul in engleza pentru Ensemble, c'est tout. Cum spuneam mai sus, ti-o recomand .

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:



Free Access to the public from July 4th to August 4th, in celebration of Project Gutenberg's 35th Birthday

www.worldebookfair.com/" target="_blank"> Download your selections from 1/3 million free eBooks


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Si mie-mi place Anna Gavalda. Ensemble, c'est tout o citisem asta-primavara în concediu si mi s-a parut lectura ideala pt. vacanta.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput