Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi

polirom face reduceri la carti. dintre cartile aflate la reduceri, ce credeti voi ca merita sa cumparam?



cam toate sunt carti bune, dar nu stiu ce gen preferi tu; ca degeaba iti spun ce imi place mie, daca nu ma cunosti, nu stii ce gusturi am, poate tie nu iti vor placea cartile respective. dar rasfoieste paginile acestui topic si ale celorlalte parti si iti vei face o idee despre preferintele fetelor; in plus, se spun cateva vorbe despre fiecare carte. vei vedea ca sunt apreciati Murakami, Makine,Saramago, Amelie Nothomb.
probabil www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2001" target="_blank">"conjuratia imbecililor", o carte comica, despre care am citit in mai multe locuri ca e o capodopera a genului, ar primi multe adeziuni. ma voi pronunta abia dupa ce o citesc(o am pe lista pt. vara aceasta).
mi-am luat deja o parte din cartile care sunt la reducere pe site; mai vreau sa comand "Middlesex" si "Umbra vantului",desi nu stiu cand voi avea timp de ele.si le-am intrebat si eu pe fete ce carti si-au mai cumparat, poate ma mai orientez spre ceva.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teodora, sa traiti la apel!
am mai luat doua carti din "chic" (puah ce urat din partea mea ) si "kafka on the shore" dupa care salivam anu trecut cand povesteau fetele de afara.
pe mine Marguerite Yourcenar ma lasa frigider. nu stiu de ce....dar nu mi-a placut nimic de ea, am citit "memoriile lui hadrian" si "ca o apa care curge"...fara nici un efect.
"Conjuratia imbecililor" e suuuper!!! mi-a placut mult mult de tot si o recomand cu mare caldura.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetelor, ca tot ati povestit atat de Middlesex, mi-am pus-o si eu on hold la biblioteca si trebuie sa ma duc s-o ridic, de-abia astept . Cele care ati citit-o povestiti un pic mai mult de ea, ca nu mai am rabdare ... Acum sint in paralel cu Kafka on the Shore si Norwegian Wood de acelasi Murakami.

Lectura placuta

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Khristin, eu nu am citit decat fragmente din "Middlesex", uita-te aici, uita-te si pe www.polirom.ro/titluri.cgi?class=details&id=1892" target="_blank">site-ul polirom(poti citi o bucatica daca selectezi "arunca o privire"), si uite si o cronica din www.formula-as.ro/reviste_683166mariana-nicolesco.html" target="_blank">Formula-As.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

M-ati facut curioasa cu Middlesex. Am rasfoit si eu primele pagini, virtual pe Amazon, si pare interesanta. Deocamdata, sant adancita in lectura cu Pendulul lui Focault, cu toate ca am trecut de primele 100 pagini, merge greu, tare greu. Mi-am facut-o cu mana mea. Prea multe detalii da omul asta, ma pierde de multe ori, si pe urma mai baga un capitol care ma tine pe linia de plutire.
Saptamana trecuta am fost in extaz. Un magazin de mana a 2 pentru carti din cartierul meu, a avut reducere de 50 la suta. M-am facut cu "Geisha, a life" - cartea scrisa de Mineko Iwasaki, cu numa 4 dollari. Am mai cumparat Divine Secrets of Ya Ya sisterhood, daca a mai citit-o cineva astept impresii. Am luat-o ca am nevoie de o lectura mai usoara dupa Eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Doamnele mele,

eu sunt cea care am recomandat Middlesex, care mi-a placut foarte-foarte tare; am comandat ca atare, tot de la Polirom, si Sinuciderea Fecioarelor, de aceleasi autor. Cu regret, nu mi-a placut la fel de tare... este scrisa super bine (ma dau si eu inteligento-apreciativa, ce sa fac...), dar putin prea sumbra, cel putin pentru momentul in care am citit-o.

Ce am mai citit intre timp, la categoria Carti de vacanta - David Lodge; mie imi place mult, este relaxant si usor de citit, asa incat daca vreti o lectura amuzanta si relaxanta, il recomand.

Cum sunt intr-o dispozitie melancolico-obosita, aseara m-am apucat sa recitesc Mandrie si Prejudecata. Ce vremuri....

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Am comandat si eu Sinuciderea fecioarelor, dupa ce o citesc, voi reveni cu pareri.

As vrea sa scriem si despre carti care nu ne-au placut deloc.
O astfel de carte pe care nu o recomad este: Un idiot minunat de Shusaku Endo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

A citit cineva www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2238" target="_blank">Numele ei era Viata, de Melania Mazzucco? Mi-a fost recomandata de o doamna mai in varsta (cred ca s-a facut si un film dupa carte), iar azi am gasit un www.hotnews.ro/articol_52126-Romanii-sint-ca-italienii-la-1900.htm" target="_blank">interviu cu autoarea; sunt curioasa cum e cartea, pe de alta parte spun si eu ce au zis cateva fete, ca nu-mi permit sa mai citesc (si sa cumpar)carti proaste.
Zizica, e buna ideea sa scriem si despre cartile care nu ne-au placut; daca rasfoiesti in urma ai sa vezi ca s-a scris despre asta si sper sa se mai scrie.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

quote:
Originally posted by zizica

Multumesc celor care au recomandat Middlesex. Mi-am cumparat si eu cartea si am citit-o pe nerasuflate.
Apoi am recitit Regula paralelogramului de Alexandra Stanescu, o carte draga de pe vremea liceului. Ati citit-o?

P.S. La Polirom au reduceri de 30% toata vara! (e o lista de 300 carti)



si eu am citit Regula paralelogramului chiar de citeva ori...mi-a placut foarte mult....am mai citit de ea o carte, parca Monologuri, buna, dar nu se ridica la nivelul celeilalte!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si Cella Sergi se numara printre favoritele mele...Pinza de paianjen m-a fermecat, la fel si Mirona...le-am citit si pe astea de citeva ori...si am mai citit o carte a ei, din pacate nu-mi amintesc acum numele.....

am citit in concediu Harta sferica, a lui Perez Reverte, captivanta, Memoriile lui Farah Pahlavi, foarte frumos scrisa, iti faci o alta idee despre Iran....

am inceput acum Dumnezeul lucrurilor marunte, a citit-o cineva???

Mergi la inceput