epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Singura metoda de epilare definitiva este electroliza.
Este dureros, dureaza mult , dar e definitiva spre deosebire de laser.
Presupune prinderea unui fir de par si trimiterea impulsului electric prin intermediul acestuia pana la radacina astfel fiind impiedicata cresterea ulterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Cum zicea si Indra , doar cu lama ai voie sa scapi de par?Mi se pare o prostie , adica sa faci firul mai viguros , cand tu incerci sa il distrugi.Macar cu crema depilatoare decat lama.Sa dai mai multi bani , ca sigur vor aparea mai multe fire de par si mai groase.Fetele care s-au epilat definitiv , chiar sunt curioasa cum s-au descurcat.Si eu ma gandesc sa incerc sa scap de parul in exces , insa ma sperie gandul ca va trebui sa las parul sa creasca si mai ales sa dau cu lama.Adica dupa de ceva ani , merg la saloane ca sa ma epileze cu ceara , parul fiind acum mai rar , firul mai subtire si toate astea in zadar.As vrea si eu o explicatie de ce se procedeaza asa , insa cred ca un medic ar fi indicat sa imi raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

idra eu am facut epilare inghinala totala, eram ca un bebelus, acuma e super rar. E chiar oribil ca am pete fara par. O sa continuirobabil la toamna cu electro epilatul.
SilviaPop eu imi facem cate 1-1,5 ore pe zi si pot sa spun ca imi facea 30 % din inginal. Sau int-o ora imi facea ambele axile.
de Mario-Fabian (25.09.2006)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cat de tare doare si cat de mult costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Si eu vreau.

amy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

Si eu am sarit peste sedinte, in special in vara pentru ca ma bronzasem si este total contraindicata expunerea la soare in timpul tratamentului; pentru a se evita aceasta situatie se folosesc creme cu factor mare de protectie (peste 50) sau se face tratamentul toamna si iarna. Sedintele le-am facut 2 la interval de o luna, apoi o pauza de 4 luni si iar 3 sedinte la interval de o luna (noiembrie - decembrie - ianuarie), urmand inca una saptamana viitoare. Intre primele doua sedinte parul a crescut destul de mult si a mai fost nevoie de metode de epilat auxiliare (nu sunt permise decat rasul si crema); la fel in timpul pauzei de 4 luni. De cand am reinceput tratamentul, doar o data am mai folosit lama, intre sedintele 3 si 4. Acum nu vad prea multe firicele cu ochiul liber - sunt cateva subtiri ca un puf - si nu a fost nevoie sa folosesc lama/crema. De fapt, lama/crema se poate folosi in fiecare zi, atata vreme cat nu este smulsa radacina firului de par. Radacina este tot ce conteaza in cadrul acestui proces, asupra ei se actioneaza si, mai devreme sau mai tarziu, este distrusa si cea mai viguroasa radacina.
Inainte imi epilam fata cu ceara o data pe saptamana, fiind o mica-mare maimutica Deci, acum sunt mai mult decat multumita. Pe mine nu ma mai poate convinge nimeni ca eletroliza functioneaza, dupa ce am testat pe fata mea si am avut rezultate 0.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaa spune:

buna sint diana ,as dori sa o intreb pe cea care si-a facut epilare completa cu electro.., cum te-a facu fir cu fir daca trebuie sa treaca curentul ? cit timp a durat? mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1 spune:

Buna,

Am facut deja 2 sedinte(aprox. 20 min) pentru epilare permanenta inghinala(aproape tot ;-)) si pot sa va asigur ca la mine mai mult de 70% din par a cazut...
Sunt foarte multumita!
E vorba de o metoda noua, cea cu lumina.
O sedinta costa 175€ si iti dau pana si garantie ca dupa 6 sedinte esti rezolvata:-).

Va pup,

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna!
as vrea sa readuc in actualitate acest subiect, ca sa nu mai deschid altul pe aceeasi tema. Pentru fetele care si-au terminat tratamentele de epilare definitiva: sunteti multumite de rezultat? Ma intereseaza epilarea cu lumina intens pulsata. Puteti sa mai spuneti niste preturi? La Coquette am gasit pe site preturile. Pe mine m-ar interesa deocamdata zona inghinala, dar as vrea aproape complet. Si-a facut cineva? A fost cineva la Dermastyle?
Am inteles ca la Miko au un nou aparat, la care nu are importanta daca pielea este bronzata sau nu (se pot face si negresele am inteles) si nici nu are importanta culoarea parului (adica daca e blond). Stie cineva cat costa + alte detalii?

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Vreau si eu,vreau si eu!Detalii adica:-)Singura am facut ceva research pe net dar mi-ar folosi foarte mult opinia persoanelor care au facut deja epilarea.Ma intereseaza mai ales aprox.cate sedinte a durat la voi si %din par s-a eliminat in aceste sedinte pe o anumita zona.
Multumesc anticipat,
Ana

Mergi la inceput