epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rucsa13 spune:

Buna fetelor!
Va scriu pt ca eu fac déjà un tratament pt epilare definitiva cu IPL pt fata.
Ma duc la clinica Coquette din Bucuresti : str. Serghei V. Rahmaninov nr.23.
Inainte eram disperata cu parul dupa fata. Ma epilam la mustata cu ceara o data pe saptamana si in fiecare dimineata dedicam 10-15 minute smulgerii parului din barbie. Eram plina de cosulete si puncte negre si eram tot timpul iritata pt ca ma tot zgarmam..
Asa ca a trebuit sa fac ceva. M-am interesat si toata lumea mi-a recomandat clinica Coquette.
Ma duc la o tipa foarte draguta : ADA - in care am mare incredere.
Care este procedura : inainte de fiecare sedinta ma rade pe fata si imi aplica un gel care sa ma protejeze si sa nu mi se irite fata. Cel mai greu a fost inainte de prima sedinta cand a trebuit sa nu i-l smulg o luna de zile…eram horror ca ma radeam…Doamne ! Bine ca a trecut !!!
Sedinta dureaza cam 10 minute si este dureroasa dar suportabil. Dupa sedinta imi da cu un gel anti-arsuri si pana sa ajung acasa imi si dispare toata roseata. Am facut pana acum vreo 8 sedinte si se vad rezultate. Parul este mai fin si mai decolorat, dar totusi nu pot intrerupe acum.
Ma duc la cca 5 saptamani. Intre sedinte nu imi smulg parul (de fapt cam trebuie sa uitati de smuls pt ca stimuleaza cresterea firului de par) ci doar i-l decolorez cu crema . Fata imi este mai curata si mai luminoasa, nu mai am bubite. In primele 2 saptamani dupa sedinta imi creste parul ras la sedinta anterioara si eu il smulg usor cu penseta. Daca opune rezistenta i-l las, nu insist. Poti sa le lasi asa fara sa le faci nimic si ele cad in primele 2 saptamani pt ca radacina a fost distrusa. Dupa ce cad in urmatoarele 2 saptamani incepe sa creasca urmatorul val…si asa mai departe. La fiecare sedinta se distruge cate un val…cica parul pe fata creste in 12 valuri deci cel putin 12 sedinte trebuie sa faci.
Acum ca am fost in vacanta la soare am facut o pauza de 2 luni si ceva intre sedinte si a fost un pic mai greu in ultima luna ca imi crescuse destul de mult, dar l-am decolorat cu crema…se vedea asa…dar suportabil. Cred ca mai am de facut inca vreo 5-6 sedinte dar definitiv nu voi scapa. Sper macar sa ajung sa ma duc cat mai rar de 1-2 ori pe an.
Oricum nu regret ca m-am apucat. Am scapat de smuls, dar acum folosesc crema de decolorat…mai bine oricum.
Sedinta costa 70 Euro/toata fata (vreo 300 RON) asa ca nu ma indoaie rau la bani mai ales ca e la 5 saptamani….
Eu zic sa va duceti pt cele care au probleme pe fata ca sunt rezultate de amelioare cel putin. Prietena mea a facut vreo 5 sedinte pe picioare si brate si déjà nu se mai duce. Mai are cateva fire razlete si firave pe care le mai ia cu lama, sau mai face cate o sedinta care o tine 3-4 luni….Bine…este diferenta intre corp si fata. Pe fata este ft greu de anihilat parul…dar eu nu ma las…
Sper sa va fi ajutat detaliile mele.
Bafta multa !!![/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rucsa13

Buna fetelor!
Va scriu pt ca eu fac déjà un tratament pt epilare definitiva cu IPL pt fata.
Ma duc la clinica Coquette din Bucuresti : str. Serghei V. Rahmaninov nr.23.
Inainte eram disperata cu parul dupa fata. Ma epilam la mustata cu ceara o data pe saptamana si in fiecare dimineata dedicam 10-15 minute smulgerii parului din barbie. Eram plina de cosulete si puncte negre si eram tot timpul iritata pt ca ma tot zgarmam..
Asa ca a trebuit sa fac ceva. M-am interesat si toata lumea mi-a recomandat clinica Coquette.
Ma duc la o tipa foarte draguta : ADA - in care am mare incredere.
Care este procedura : inainte de fiecare sedinta ma rade pe fata si imi aplica un gel care sa ma protejeze si sa nu mi se irite fata. Cel mai greu a fost inainte de prima sedinta cand a trebuit sa nu i-l smulg o luna de zile…eram horror ca ma radeam…Doamne ! Bine ca a trecut !!!
Sedinta dureaza cam 10 minute si este dureroasa dar suportabil. Dupa sedinta imi da cu un gel anti-arsuri si pana sa ajung acasa imi si dispare toata roseata. Am facut pana acum vreo 8 sedinte si se vad rezultate. Parul este mai fin si mai decolorat, dar totusi nu pot intrerupe acum.
Ma duc la cca 5 saptamani. Intre sedinte nu imi smulg parul (de fapt cam trebuie sa uitati de smuls pt ca stimuleaza cresterea firului de par) ci doar i-l decolorez cu crema . Fata imi este mai curata si mai luminoasa, nu mai am bubite. In primele 2 saptamani dupa sedinta imi creste parul ras la sedinta anterioara si eu il smulg usor cu penseta. Daca opune rezistenta i-l las, nu insist. Poti sa le lasi asa fara sa le faci nimic si ele cad in primele 2 saptamani pt ca radacina a fost distrusa. Dupa ce cad in urmatoarele 2 saptamani incepe sa creasca urmatorul val…si asa mai departe. La fiecare sedinta se distruge cate un val…cica parul pe fata creste in 12 valuri deci cel putin 12 sedinte trebuie sa faci.
Acum ca am fost in vacanta la soare am facut o pauza de 2 luni si ceva intre sedinte si a fost un pic mai greu in ultima luna ca imi crescuse destul de mult, dar l-am decolorat cu crema…se vedea asa…dar suportabil. Cred ca mai am de facut inca vreo 5-6 sedinte dar definitiv nu voi scapa. Sper macar sa ajung sa ma duc cat mai rar de 1-2 ori pe an.
Oricum nu regret ca m-am apucat. Am scapat de smuls, dar acum folosesc crema de decolorat…mai bine oricum.
Sedinta costa 70 Euro/toata fata (vreo 300 RON) asa ca nu ma indoaie rau la bani mai ales ca e la 5 saptamani….
Eu zic sa va duceti pt cele care au probleme pe fata ca sunt rezultate de amelioare cel putin. Prietena mea a facut vreo 5 sedinte pe picioare si brate si déjà nu se mai duce. Mai are cateva fire razlete si firave pe care le mai ia cu lama, sau mai face cate o sedinta care o tine 3-4 luni….Bine…este diferenta intre corp si fata. Pe fata este ft greu de anihilat parul…dar eu nu ma las…
Sper sa va fi ajutat detaliile mele.
Bafta multa !!![/b]


Esti o norocoasa...
Daca citesti, la mine s-a agravat problema, TOT PE FATA, dupa 5 sedinte IPL!!!
Nu a avut nici un efect, iar parul s-a indesit si intarit de la epilatul cu lama, inainte de sedinte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsa13 spune:

probabil ca depinde ft mult de clinica la care te duci si de aparatul folosit. eu chiar ieri am fost si de data asta mi-a pus un aparat cica ultimul racnet care a fost mai putin dureros si mult mai rapid. in 5 min eram gata. si nu a mai fost nevoie de gel...nu stiu ce sa zic ...fata de smulsul zilnic de par...e mult mai bine asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rucsa13

probabil ca depinde ft mult de clinica la care te duci si de aparatul folosit. eu chiar ieri am fost si de data asta mi-a pus un aparat cica ultimul racnet care a fost mai putin dureros si mult mai rapid. in 5 min eram gata. si nu a mai fost nevoie de gel...nu stiu ce sa zic ...fata de smulsul zilnic de par...e mult mai bine asa...


In primul rand conteaza tipul de piele, culoarea parului, predispozitia, intensitatea cu care se lucreaza...si mai apoi aparatul...ca principiul este acelasi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an_drupy spune:

Eu am incercat epilarea cu IPL, sunt foarte incantata. Initial am facut picioare si inghinal si s-a dovedit a fi o varianta excelenta pentru mine. Am terminat acum aproape un an sedintele, si pot sa spun ca am chiar scapat de probleme. nu cred ca imi apar mai mult de 5 fire pe luna . Acum fac si pentru axila , si deja dupa prima sedinta s-au observat rezultatele. Intradevar, se pare ca este mai eficienta epilarea cu IPL dupa ras decat dupa ceara, dar si un pic mai dureroasa. Oricum e suportabila durera, si merita fiecare ora petrecuta la cabinet. pentru cele care cauta o clinica de incredere, eu recomand Esthera. Acum au si o oferta, daca platesti toate cele 6 sedinte de la inceput, primesti u discount de 15%, practic o sedinta gratuita. Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carcotasa spune:

Buna tuturor,

M-ar interesa epilarea cu IPL si am comparat ofertele diferitelor clinici care ofera astfel de servicii.

Avand in vedere ca trebuie sa epilez buza superioara+inferioara, barbie, o parte din gat, perciuni si nas, cea mai buna solutie ar fi Centru Medical Nordestetica, unde fata+gatul te costa 90 de euro pe sedinta. Am citit toate mesajele postate pe acest subiect pe forum si o singura data am observat ca s-a mentionat numele clinicii. As dori sa stiu daca aveti cunostinte care sa fi fost deja acolo, sau daca stiti ceva de clinica. Au aparate performante? Cum sunt doctorii?

O alta oferta tentanta am vazut-o la cei de la Slimart: prima consultatie e gratuita apoi poti sa platesti un pachet de patru sedinte, avand ca bonus alte patru sedinte + doua sedinte de tonifiere.

O impresie buna mi-au facut cei de la Esthera (judecand dupa site), numai ca preturile mi se par cam piperate pentru ce-mi trebuie mie.

Stiti cumva efecte adverse ale epilarii prin IPL? Cunoasteti cazuri de depigmentare/ hiperpigmentare a pielli in urma tratamentului? Am inteles ca electroepilarea iti poate inflama ganglionii (?!) .

Merci pentru eventualele raspunsuri si o viata fara par nedorit!

Carcotasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Carcotasa,eu folosesc epilarea IPL de cca doi ani(vezi postarile mele in pag. precedente).Ganglionii nu s-au inflamat si nu am observat modificari de pigmentare ale zonelor epilate.Rezultate?O binecuvantare!Probabil si pentru ca sunt pacientul"ideal"-par negru si foarte des,ten alb.8 sedinte,80%par eliminat.Facut pauza din mai pana saptamana trecuta,parul nu a crescut mai des in perioada asta.
Exista insa contraindicatii precum probabil ai citit(nu insarcinata,nu daca ai lupus,etc).Poate gresesc dar,avand in vedere natura afectiunii(lupus),eu as extinde contraindicatiile la orice afectiune auto-imunitara.In cazul asta,probabil,riscul ca ganglionii sa se "sesizeze"e mai mare.
Cat priveste tarifele,eu merg la Coquette-vezi tarife pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carcotasa spune:

Dooku3, merci pentru raspuns.

Am comparat preturile a noua clinici care se ocupa cu epilare prin IPL.

Am verificat si tarifele de la Coquette (70 de euro pentru fata si 70 pentru gat pe sedinta). Oferta cea mai atractiva ramane, dupa cum am zis, mi se pare a celor de la Centrul Medical Nordestetica (fata + gat la 90 de euro sedinta).

Acum chiar ma intereseaza sa stiu pareri despre clinica asta...

Carcotasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_eu spune:

nu stiti un cabinet si prin Braov care sa foloseasca Electroepilarea?din cate am citit de aici da rezultate bune nu?e fosrte costisitor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mep spune:

Bune fetelor, puteti sa imi trimiteti si mie un PM cu numele salonului, din Bucuresti

Merci mult :)

Mergi la inceput