am gasit saltea din fibra de cocos.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

pat si saltea nou nascuti

Autor: ladyJ
Trimis la: 26/02/2007 17:12:09
Mesaj:

salutare!
lansez o intrebare aparent banala...voi ce patutiri folositi pentru micutii vostri?ce lanjerii,ce saltele?Vreau sa cumpar ce e mai bun,nu conteaza suma.Imi puteti recomanda ceva?Merciiii
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: nusicasiely
Raspuns la: 26/02/2007 17:51:44
Mesaj:

eu am imprumutat un patut,din lemn si i-am luat o saltea,de la carrefour.ceaceaf i-a facut si mama si soacra mea,din finet,sa tina de cald.ca mie mi s-au parut cam scumpe ce am vazut,si finet am gasit ami multe modele pentru copii.
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Trinity
Raspuns la: 26/02/2007 17:57:54
Mesaj:

In primul rand lenjeria de pat trebuie sa fie 100% bumbac - asta este cel mai important aspect. Restul (model, culori, etc) nu cred ca e interesant. In schimb, in functie de modelul de patut ales poti opta pentru o lenjerie care sa aiba incluse si acele aparatori pt cap.

Salteaua este foarte important sa fie una speciala pt nevoile bebeilor. Multi recomanda in continuare pe baza de alge/iarba si alte minuni, sunt unele noi de cocos, sunt altele pur si simplu ortopedice pt copii. Noi am optat pentru una de acest gen si suntem foarte multumiti.

Am lasat patutul la urma pentru ca aici chiar sunt multe de discutat.
Trebuie sa te gandesti in primul rand ce vrei si conteaza si de ce spatiu dispui.
Sunt paturi de lemn si paturi gen de "voiaj" (nu imi vine acu in minte denumirea lor )
Sunt patuturi simple si destul de mici, care dupa 2 ani sigur nu mai sunt bune. Sunt altele ceva mai mari si mai masive pe care le poti folosi un timp indelungat.
Trebuie sa te uiti si la aspectul de siguranta - vopselele folosite sa fie ok pentru bebe, sa se poata lasa salteaua cel putin 1 nivel in jos pentru cand bebe creste si se ridica in picioare - ca sa nu cada din pat.
Oferta pe piata e foarte variata, din toate punctele de vedere. Daca nu te intereseaza banii este pe piata un mobilier produs de italieni foarte frumos dar si scump. Si din ce am vazut patuturile sunt destul de mici. Deci bani multi si folosit putin.

Nu cred ca pretul este un aspect de luat in calcul 100% ci calitatea si cat de practic este.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Darria
Raspuns la: 26/02/2007 18:45:08
Mesaj:

Uite un sub. aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73027
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: ladyJ
Raspuns la: 26/02/2007 19:16:56
Mesaj:

merci mult pentru sugestii
voi chiar va pricepeti....stiti cum e,vreau ce e mai bun si mai nou pe piata pentru bebe.Asa ca am inceput o procedura serioasa de cautare,si va mai intreb si pe voi,sa fiu sigura
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Georgeasca
Raspuns la: 26/02/2007 19:31:51
Mesaj:

Eu am un pat pliant, in ideea ca voi pleca eu cu el in concedii si voi lua si patutul cu mine. Sa vedem...
Saltea am din aceea cu nuca de cocos. E foarte buna.
Lenjerii de pat de bumbac, le gasesti si gata facute la magazine pt copii.

Succes.
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: ladyJ
Raspuns la: 26/02/2007 23:39:17
Mesaj:


Georgeasca,mi-a zis tot o mamica care are saltea ca a ta,ca nu e multumita deoarece acest gen de saltele retin umezeala in interior cea ce inseamna aparitia mucegaiului si a bacteriilor.Si cica sunt prea tari.Stiu si eu.....parerile sunt atat de impartite....
--------------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu o am de 6 luni si sint foarte multumita de ea.
Nu am avut probleme legate de umezeala.
E un pic tare intr-adevar, dar ca o saltea ortopedica.
In plus eu stiu ca bb-ii tb sa doarma pe o suprafata un picut mai tare.
A mea oricum e tip sandwich si am comandat-o de pe net. Nu mai tin minte site-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

quote:
Originally posted by Steluta

quote:
Originally posted by Veve

De fapt,linkurile spre alte site-uri romanesti cu aceeasi sfera de interes nu sunt ok!Imi pare rau!



De fapt eu nu reusesc sa inteleg chestia asta cu reclama la toate adresele web pe care la punem . Inteleg ca sunt anumite magazine on-line care au si forum, si le puteti considera ca fiind "competitia". Dar totusi eu am pus un link la un MAGAZIN pur si simplu. Cu ce afecteaza forumul DC?? Pana la urma folosim acest forum sa aflam cat mai multe informatii utile...

Steluta.



Da. Sint multe link-uri sterse intr-adevar si nu inteleg de ce.
Pt ca e vorba de magazine on-line.
Daca pe Buburuza ar exista aceste saltele, as intelege ca facem concurenta.
Ma rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Mai multa incredere am in tibetani decit in NASA...asa va recomand saltelele din par de camila crescute la mare inaltime (camile cu par scurt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Dar se muta subiectele astea ceva de speriat.
Ce cauta subiectul asta la Casa noastra nu inteleg.
Era vorba de patuturi, de saltele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

da,Georgeasca,ai dreptate,navigheaza si subiectul....cu tot cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

n-am apucat sa citesc mare lucru dar stiti ceva de saltele care vibreaza si au muzica??

http://www.dropshots.com/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=92869

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Rozi


Nu am gasit, in discutiile pe care le-am citit pe DC, pareri pro / contra saltele din cocos versus saltele cu arcuri.

Baiatul meu va implini 3 ani si vreau sa-i cumpar o saltea noua.

Am tot citit despre saltelele din cocos, dar mi se pare ca se potrivesc mai mult bebelusilor.
Am mai citit si despre cele cu arcuri si mi se par mai rezistente.

Din experienta voastra, va rog sa ma sfatuiti de care sa-i cumpar; si va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu i-am luat fetei mele saltea cu arcuri de pe la 6 luni. A avut saltea de iarba inainte, se facuse groapa in ea, o intorsesem deja o data. Asa ca am trecut la arcuri, am luat una ceva mai tare (ortopedica), asa am priceput eu ca e mai bine pentru coloana lor. De la 2 ani si jumatate, fortati de imprejurari, copilul a fost trecut in pat normal, de o persoana, tot cu saltea tip "relaxa".
Nu stiu cat te pot ajuta cu experienta mea, fata mea e cuminte, tzopaie foarte putin in pat si numai in al nostru - tot cu arcuri (al ei e ingust si ii e teama ca aterizeaza pe alaturi) .


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Mai multa incredere am in tibetani decit in NASA...asa va recomand saltelele din par de camila crescute la mare inaltime (camile cu par scurt)



Guetus, esti pe piata in cautarea unei saltele de bebe?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput