Parinti cu copii de SD 6

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am revenit. Alexa a fost foarte ascultatoare. I-a placut foarte mult, ne trezea si direct la usa tipa. Nu prea a mers singura decat pe asfalt in rest de mana, se mai impedica...dar a trecut cu brio testul cu ochelarii. A inceput sa se obisnuiasca si ii tine la ochi. De 2 zile nu-i mai dau pemparsul, cere tot la olita si pe drum a cerut pipi,pipi...si i-am spus ca ajungem imediat si sa nu faca. De maine incepe cresa din nou.

Am sa pun si poze, poate acum, sa vad cum nerge netul.






Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

buna tuturor,

felis,paula, asteptam poze cu copii.
paula, imi plac ochelarii alexei, sa nu iti para rau de bani. ii stau bine si-i pun in valoare ochii.
cristina, fii tare si tine-ne la curent cu ce mai faci. suntem langa tine, desi suntem departe.
am citit si auzit de krys. sper ca andrei sa treaca curand de perioada postoperatorie cu bine. am inteles ca febra e normala dupa interventie. vb desi eu urmez.
multumesc anelise de stiri. fiind plecat aproape toata ziua, nu mai apuc sa citesc si sa scriu des.
mai nou ma chinuie si un rinichi. dar toate trec si iese soarele si pentru noi.
vacanta placuta tuturor celor care urmeaza sa plece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am sa va spun ca Paul este o minune. Sta bine in fund, se cearta cu Alexa de la jucarii si acum trebuie sa-i luam si lui scaun mic de copii. Am crezut ca are sa-i manance cainii din traista lui Alexa dar m-am inselat, cred ca mi-a schimbat-o cresa si colectivitatea. Stie ce-i al ei si tine cu dintii sa nu dea.
Are 8 kg si 70 cm, e frumusel si foarte iute, destept....numai la el ma gandesc si la ce va fi.





Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Avem si poze de la munte







Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sunteti in concediu????
Vergi ce faci?



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Paula multumi de felicitari...

LA innot il duc in Bucurestii Noi la Micii campioni... Acolo am mai intalnit o mamica de Mihai-1 an si o luna, care te cunoaste... Mihai face innot cu Mihai al ei (sunt in aceeasi grupa)

Cat despre cresa... nu prea am avut de ales... Bona nu putea sta cu el 3 saptamani, soacra nu poate si am hotarat sa incercam cu cresa... Mi l-a acceptat din prima- si tot din prima-ZI, au fost si probleme, care acum s-au rezolvat... AM sa revin cu povestea. E in aceeasi grupa cu prietenul lui, Silviu

Felicitari pt Alexa si ma bucur pt Paul ca sta deja in funduletz...

Chiar, Vergi ce mai face?

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Am sa dau acum copy-past la ce am postat in alta parte despre prima zi de cresa
lucrurile au fost f complicate, am plans si am fost f suparata si f revoltata….
Dar sa va povestesc… Sper ca sunteti pregatite pt povesti gen telenovele…
Dupa cum v-am zis, mi-am dus copilul la cresa, marti, pe 4 iulie… Vin la service plina de emotii si citesc ca Mihai e in premergator si linistit, lucru ce m-a calmat cat de cat… La ora 16 ma duc cu sotul sa ne luam baiatul de la cresa… el dormea… Educatoarea imi zice ca dra doctor ma asteapta ca vrea sa vorbeasca ceva cu mine… Ma duc linistita, crezand ca imi va zice ca nu am avizul dr neurolog la dosar, dar urma sa il aduc…. Dau de o doamna in varsta cu parul alb- dar are pretentia sa I se zica domnisoara! Nu intru bine ca ma ia cu un ton de mare scandal “ce impresie v-ati facut, ca va aduceti copilul aici si va angajez educatoare pt el?... Aici educatoarele au 17 copii in grupa (niciodata nu sunt atati), copilul dvs E BOLNAV DOAMNA, ii trebuie ingrijiri speciale!!!!... El in curte nu sta pe saltea, se rostogoleste” Am simtit ca mi se face rau… Nimeni nu imi mai vorbise asa vreodata… Voiam sa o fac nesimtita sa ii zic ca al meu copil e perfect sanatos… Concluzia a fost ca NU MAI POT SA IMI ADUC COPILUL LA CRESA PT CA NU STA PE SALTEA IN CURTE… “Deci nu mai pot s ail aduc pt ca nu sta pe saltea?” intreb eu… “DA” imi raspunde dansa…
Am iesit fara nici un alt cuvant… Si afara am inceput sa plang… M-am dus in alt corp de cladire sa imi iau copilul… I-am zis sotului s ail ia pe Mihai, asa, dormind, nu conteaza… El incerca sa ma linisteasca. I-am zis doar ca nu-l mai putem aduce. I-a zis linistit educatoarei ca nu e nici o problema, asta e, noi am incercat, o sa-l aducem atunci cand va merge… Afara bineinteles ca a zis ca nu il vom mai aduce niciodata, dar asa e el, finutz si amabil… Am fost f suparata mai ales ca am auzit ca nu a mancat nimic, nici ca avea biberon de apa nu stia educatoarea din tura de dupa-masa… Am plans mult, sin u am putut intra sa va zic…
A DOUA ZI… l-am dus la bona- era ultima zi cand mai putea sa stea cu el, Cornel hotarase sa intre in prenatal…
La service una din college, care il stie pe Mihai si ii e tare drag, am intreaba cum a fost… Cand a auzit s-a innegrit de suparere si m-a intrebat ce nr de tel are cresa- colega mea fiind avocat!!!... A sunat la cresa si s-a prezentat ca “avocat xxx” si ca vrea sa vorbeasca cu dra dr- nu era, si daca problema nu se rezolva pe cale amiabila, va deschide process de discriminare… Dupa masa ma suna asistenta sefa cu mii de scuze (ea care a fost singura OK si in regula in toata chestia asta) si ca a vorbit cu dl director, care si el e dr, si ca pot sa imi aduc copilul la cresa… I-am zis ca nu era vorba decat de putina bunavointa si un cuvant bland… Asa cum se scoate o saltea in curte se poate scoate si un tzarc si atunci nu mai are cum sa se rostogoleasca … Mi-a zis ca nu e problema ca au balansoare…, etc, nu era problema… i-am zis ca m-a suparat f tare dra dr, si i-am relatat dicutia… A ramas f uimita “cuuuuuum?.. asa v-a zis?... “ nu-I venea sa creada… I-am explicat ca eu am copil perfect sanatos. Daca un om nu are o mana nu spui ca e bolnav, el facand mai greu anumite lucruri, asa nici copilul meu daca are un cromozom/celula –ce o fi, in plus, nu inseamna ca e bolnav, dar va face mai greu anumite lucruri, in consecintza NIMENI nu poate sa spuna de copilul meu e bolnav: COPILUL MEU E PERFECT SANATOS…
Nu mai contenea cu “vai doamna, aveti dereptate, va rog sa ma scuzati”


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Continuarea despre prima zi de cresa tot copiat de la alt subiect...
Seara ii relatez sotului ce a zis asistenta printer altele ca e normal sa nu manace la inceput, mai ales ca in acea zis au fost inca 2 copii noi in grupa si f mare agitatie, deci a nu manca e firesc, dar nu e nici o problema daca nu manaca cateva ore. Nu manaca o zi, doua, dar va manca… E ceva nou pt el… Problema era ca sotul era f suparat, asa ca nu mai voia sa auda de cresa… dar fara salariu lui, daca intra in prenatal, riscam creditul la casa… Cel mai important e Mihai, fireste, dar si casa e o chestie la care nu poti renuntza peste noapte… Asa ca Paxela mi-a convins sotul sa mai dea o sansa cresei, ca timp de o saptamana il va lua ea la ora 14, il va adduce acasa la ea, ii va da sa manance, il va culca, iar pe Silviu il va lua tatal lui cand vine de la service… Cornel a fost deacord… In consecintza …
A TREIA ZI…
Printre multe treburi de service am alergat pe la doctori: la dr de inima care mi-a scris f clar ca nu prezinta nici un risc dpdv cardiologic si ca TOTUL e perfec normal… apoi la dr neurolog, careia i-am tinut o prelegere f revoltata de ce a putut sa zica dra dr de la cresa ca eu nu am copil bolnav etc (ce v-am mai zis)… Ea a zis ca nu trebuie sa ii explic, ca stie f bine, si ca se bucura ca am o asemenea atitudine, ca altele vor fi progresele lui Mihai… si mi-a dat si ea avizul de colectivitate, la sfarsit zicandu-mi “felicitari, as vrea sa am toate mamicile asa ca dvs”
Am sunat-o cd am ajuns la birou si pe asistenta sefa si i-am zis ce am hotarat, ca il aducem de luni dar ca azi vream sa vorbim cu dl. Director si dra dr… (care a zis ca sotul meu a vorbit EXTRAORDINAR DE URAT DESPRE DANSA- DAR EA PE SOTUL MEU NU L-A VAZUT NICIODATA… Am aflat de la asistenta sefa ca dra dr nu vrea sa recunoasca ce mi-a zis mie: ea nu a zis niciodata asa ceva!!!!!!!!...
Azi nu a fost dl director , si ne-a transmis scuze ca nu ne poate primi azi, dar ne asteapta la discutii luni sau marti, iar pe Mihai pot sa il aduc fara probleme de luni dimineatza.

Asa ca il voi duce din nou de luni dimineatza si sper ca totul sa fie OK… Vreau sa ii arat drei dr ca am copil perfect sanatos si f destept… Nu voiam sa ii dau satisfactie ca renuntz de la niste cuvinte aruncate fara inima de o persoana care nu a avut niciodata copii…


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Cam asta a fost cu intrarea noastra la cresa IN MARE POVESTIT

Cert e ca de luni saptamana asta Mihai e la cresa si totul e OK... Miercuri am realizat si motivul pt care refuza mancarea de la cresa, el care mananca absolut orice de la oricine... Mihai nu mananca daca e mancarea calda, chiar daca e mort de foame. Cat de putin calda sa fie, nu pune gura. Niciodata nu a vrut... Dupa ce le-am dat telefon sa le zic, au inceput sa ii raceasca mancarea si a papat copilul meu tot... Asa ca acum avem program complet de cresa: de dimineatza pana seare la ora 17- 17.30, doarme, manaca, se joaca... educatoarele sunt uimite "vai ce destept este, doar ca nu merge" El se ridica singur in picioare si merge tinandu-se de marginea patutului

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

atitudinea grozava,mihaita un dulce.

reteta ideala de succes.

Mergi la inceput