Parinti cu copii de SD 6

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cristi, Cristina, ....nu mai disperati, credeti in Dumnezeu si in puterea lui si el nu va va dezamagi. Credinta multe, speranta si incredere in voi ca puteti trece peste tot ce va fi. Nu disperati.
Alexa mea nu a mers, nu a vorbit...exemple vedeam numai rele.....si uite ca ea are o evolutie buna, mai vad si pe altii cu o evolutie buna. Aseara am vazut un tip care vedea de la paine. La mare am vazut o batranica de 50-60 ani care se plimba pe malul marii. Am remarcat-o de foarte departe, dupa corp, mers, atitudine...si vorbea bine, merge foarte corect. Avea ochelari de soare si ii masca putin fata. M-am bucurat enorm ca au si ei o viata mai lunga.

Capul sus si nu disperati.





Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

luptam paula.
vom merge si noi la mare, dar probabil pe plaje diferite.
mai stiti ceva de krys? au amanat operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by cristas

luptam paula.
vom merge si noi la mare, dar probabil pe plaje diferite.
mai stiti ceva de krys? au amanat operatia.

cristas



Am vorbit eu cu ea putin azi, dint-un motiv sau altul dr tot amana operatia. Draga de ea, sa ne rugam pt ea sa iasa totul bine.



Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.
Cristina mama lui Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Am primit si eu acest clip prin email e dragut, sper sa va placa.
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=41811d19928d655419aea

In ceea ce ma priveste eu vreau ca Paul sa fie fericit. Cred ca am trecut peste stadiu de disper, depresie acuta, frica permanenta. Nu ma gandesc la potentialul lui intelectual in momentul de fata. Vom trai si vom vedea, numai sa ne dea Domnul noroc sa ajungem acasa cu bine.


Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.
Cristina mama lui Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

e lucrul cel mai important.
sa traiasca si sa fie sanatosi. sincer, nu stiu cat conteaza iq-ul cand avem astfel de probleme.
cred ca punem caruta inainte.
eu ma rog ca mariuca, paul si alti bb aflati in situatii grele sa se faca bine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Este foarte dureros ce va spun si greu sa treceti dar eu am trecut si veti trece si voi.
Cand avea fetita de varsa copiilor vostri toti ma bombardau ca va muri, ca va fi o leguma ca.....si plangeam de rupeam. Unii imi spuneau ca este greu la inceput si ca nu am sa mai plang(eu disperam si plangeam....). Am ajuns la ce-mi spuneau unii, m-am impacat cu ideea, nu mai plang asa de des, plang foarte rar, ma bucur de fierace clipa petrecuta cu ea, ii multumesc lui Dumnezeu ca este la mine in curte si nu la altii, ii multumesc ca este Sd si nu altceva mult mai grav. Va merge, va vorbi, te vei intelege cu el....deci va putea supravietui. Acum depinde si de cat de grav este afectat, cat de mult munciti cu el/ea, ce sanse are, ...depinde de multe. Cu Dumnezeu inainte, fruntea sus si cu multa credinta. Acum depinde si de norocul pe care-l aveti. Din cati SD cunosc eu, copiii nostri sunt mult mai bine decat alte generatii si au sanse mult mai mari de a se integra. Singura conditie este sa nu mai plangeti, sa nu mai fiti disperati si sa luptati. Sa va iubiti sa-i cresteti ca pe un copil normal, sa-i permiteti dor ce e bun sa faca, sa nu fie un rasfatat sau sa cadeti in cealalta extrema "lasa ca este bolnav saracul si are voie sa faca tot ce vrea si cum vrea" ASA NU, se va dezvolta foarte bine daca ma ascultati.
Ce credeti ca nu am si eu suparari, tristeti din partea ei. Ca ma necajeste cu pemparsii....cu mancatul, vorbitul, copiatul lucrurilor rele de la altii(a invatat sa dea cu palma, sa-mi raspunda, sa ma certe daca nu-i convine ceva,....toate de la gradinita), a invatat si lucruri bune sa vorbeasca cat mai mult si corect(tot la gradi) dar sper sa treac si peste aceasta faza cum au trecut si alti parintii si sa merg mai departe. Vedeti numai partea plina si frumoasa a lucrurilor, nu va mai ganditi mereu la probleme. Eu am postat meru doar realizarile fetitei mele, care pentru mine sunt imense pentru a va incuraja, a va ajuta sa treceti peste toate mult mai usor.
Eu de cand il am pe Paul e altfel. Ma bucur mai mult, pentru el fac mult mai multe si nu mai pun la suflet chiat tot. Ma i-au cu el si vad ca viata nu-i asa de grea, urata cum pare si ma bucur foarte mult ca am avut curaj, taria de a avea al 2-lea copil. Deci, sa faceti si voi pereche puilor voatri indiferent de situatie.
De Cristin nu stiu nimic, am sa incerc sa o sun dar diseara.
Ar fi trebuit sa posteze si ea un cont(sau a postat si nu stiu eu???) Cristi zilele astea am sa merg sa-ti pun si eu o suma modesta in cont, poate pana atunci am si contul Cristinei.







Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

am vazut clipul dat de cristina.in cele 2-3 minute am ras am plans,mi-a venit sa urlu si sa ma dau cu capul de pereti.nu stiu cand o sa ma impac cu ideea ca bb al meu are sd,cred ca niciodata.oricat as incerca.am multi amici carora nu le-am spus ca are sd.nu din cauza ca ma feresc de asta sau ca nu vreau sa stie lumea...dar imi e greu sa vb.despre asta.si dupa atata timp.mi-e tare greu.incerc sa ma mobilizez si sa accept lucrul asta dar...eu imi consider copilul unul normal,si probabil din aceasta cauza nu pot accepta asta.se comporta ca un copil normal dar inca este mic.nu imi pot da seama decat atunci cand va incepe sa vorbeasca bine.deocamdata intelege tot ce ii spunem si pare a fi un copil cat de cat ascultator.azi i-am cumparat piscina si l-am bagat in ea.este in culmea fericirii.nu mai puteam sa il scot de acolo.ma gandeam ca ii va fi frica la inceput dar nu a fost asa.ii place tare mult in apa.luna viitoare mergem si noi la mare.vreau sa ii vad reactia.paula,poze de la mare,cand vedem?va saruta corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

Cristina, ma bucur ca paul e mai bine.
Corina, trebuie sa-ti faci de lucru si sa nu te mai gandesti la SD. Cred ca Paula are perfecta dreptate. Copii trebuie tratati normal si atunci sunt toate sansele sa se comporte normal.
Mariuca a implinit ieri 2 luni si am sarbatorit cu 50g luate. Tot asa.
O lasam pe canapea sau patut din ce in ce mai mult si observ ca nu-i displace. Se joaca cu manutele, se uita dupa culori, zgomote. Se comporta normal.
Extraordinar ca-i place apa lui bb. Si eu ma gandesc sa-i iau o piscina gonflabila cand va creste.
krys a fost amanata cu operatia.
rog nu mai donati pentru mine. am strans mai mult decat ne trebuia. am inceput sa donam din banutzi si altor copii de la prima rubrica si la parintii din acest forum.
ma gandesc ca lui krys ii vor mai trebui bani.
si vine oana s.a.
dumnezeu sa ne dea putere sa trecem peste aceste probleme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

cristas,ai dreptate.tb sa ne gandim ca bb-ii nostrii sunt sanatosi si vor fi perfecti.imi pare bine pt mariuca,este o scumpa.am pozele ei in favoriti!o indragesc tare mult si stiu ca d-zeu o va ajuta si veti trece peste toate greutatile.va fi grasuta si tare frumusica...cat despre placultul apei,cristinel este tare greu de scos din apa.vara asta vreau sa il duc la bazin sa il invat sa inoate.am inteles ca lor le face foarte bine apa.iar eu am fost inotatoare de performanta si imi va fi usor sa il invat si pe el desi este micut.paula,aseara m-am uitat la toate pozele voastre(cred)vreau sa spun ca alexandra seamana cu tatal ei foarte mult.sau cel putin asa vad eu.ai doi igerasi de copilasi.sa va traiasca!va saruta corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

ar fi extraordinar dc discutia s-ar muta pe SD forum. sau ar ramane numai aici.
ma simt ca un globtrotter.

Mergi la inceput