Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r.e.m. spune:

Deeeci...Si eu as dori sa invat limba japoneza...Incerc.Am facut niste cursuri online,dar acum ma confrunt cu o problema:am ajuns la lectii mai avansate si deja lectiile sunt scrise in hiragana si katakana iar eu nu pot sa le vad-si deci nici sa continui...Fireste-am gasit si alte site-uri dar asta chiar imi place si m-am si obisnuit cu el.Poate ma puteti ajuta.Am incercat sa-mi setez calcu'in limba japoneza,dar am inteles ca tot nu as putea sa citesc hiragana si katakana de pe site-uri:-??Ma lamuriti si pe mine?Oricum,multumesc anticipat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Domo arigatou!
Atunci voi incerca sa le scanez... pentru kanji.
Cine stie ceva despre Benron Taikai?
Pa, pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna!

Imi cer scuze ca nu am mai intrat in ultima vreme, dar intre timp m-am mutat in Japonia si mi-a luat ceva vreme pana sa ma acomodez.
Dar ca sa nu-mi ies din ritm, m-am inscris deja la un curs de limba japoneza de care sunt tare incantata.
In ceea ce priveste studiul pe forum, mai intai sa vedem cine mai este interesat si mergem mai departe.
Gambarimashou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonlight spune:

Sunt noua pe forum si mesajele mele apar mai greu, pentru ca trebuie sa fie mai intai moderate, dar sper totusi ca sugestia mea sa fie de ajutor...gasiti foarte multe carti si cursuri de japoneza in format pdf pe torrents, chiar si softuri - Rosetta Stone Learn Japanese etc. Lansati o cautare pe mininova.org si instalati-va un client (gen Utorrent) si veti fi incantati. Eu am cate ceva din cele de mai sus, mi-as dori f mult sa invat lb. japoneza, am avut o tentativa, dar necesita mult timp pentru studiul individual, de care nu dispun, din pacate.

"Love the sinner, hate the sin."
Mahatma Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Konnichiwa! Azi au venit rezultatele JLPT!!!!!!
Am luat 88 la MojiGoi 65 la Choukai si 79% la Dokkai, deci in total 77,33%. Eu sunt multumit... Acum urmeaza 2kyuu!!!

Pentru r.e.m. : incearca sa cauti pe net fonturile MS Gothic si MS Mincho; le installezi in Control Panel -> Fonts iar cand vrei sa vezi un site care contine hiragana sau kanji, de la View (din browser-ul tau de internet) -> caracter encoding si vei gasi 3 optiuni Japanese. Vezi care este cea buna (cred ca Shift JIS). Nu vei putea scrie in japoneza, dar vvei putea citi. Pentru a putea scrie, iti trebuie un CD de instalare Windows.
Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sereda spune:

It looks like i also wanna join :P

Sunt noua pe aici si m-am inscris in mare pentru topicul acesta. Am avut placuta surpriza sa vad membri care acum sunt in Japonia si mi-ar face placere sa vorbesc cu ei despre asta. Eu sper ca la sfarsitul liceului sa reusesc sa obtin o bursa de studiu in Japo, asa ca mi-ar prinde tare bine niste sfaturi si niste parerei alea oamenilor care au plecat acolo.. si de ce nu, poate si niste ajutor la invatarea limbii japoneze. Pentru moment eu urmez niste cursuri, sunt la incepatori, dar sper sa avansez si sa imi dau si atestatele.

Vad ca e cam pustiu pe aici, so let's revive the topic. Hitomi, te asteptam sa revii cu niste pareri despre cum e in Japonia si eventual sa continui cu capitolele. Eu inca nu am citit toate cele 17 pagini, dar intentionez sa le citesc si sa fiu activa pe aici, so, onegai, help us :P .. Same for the others ^^

Cheers





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Buna la toata lumea si lui Hitomi bine ai venit pe meleagurile nipone.Nici eu nu ma mai intrat de mult asa ca va salut pe toti si toate,Hitomi de cat timp te-ai mutat in japonica?Cum te-ai acomodat?Sper ca sa-ti placa,mie una imi place nu este o tara deosebita de altele sau de Romania ,are multe parti negative dar si multe pozitive.In ultimul tipm nu am prea intrat fiind ocupata dar acum am devenit iarasi casnica (fiind insarcinata cu al doilea bebel)sper sa continui si eu cu invatatura,mai ales ca in ultimul timp am cam sabotat invatatul de kanji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Ano... Am gasit o carte foarte buna dedicata in exclusivitate minunatilor Kanji. Daca doresc mai multe persoane, pot pune aici (scanari, bineinteles) cate o lectie pe saptamana, sau asa ceva.... Deci? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

shaku pe mine ma tenteaza ce ai propus tu
despre ce carte e vorba?
o ai scanata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Imi pare rau ca am intarziat dar acum chiar am multe pe cap si acest Subiect a cam murit... nimeni nu mia raspunde...

Oricum, cine vrea cartea ma poate contacta prin Yahoo Messenges. Va voi ajuta cu cea mai mare placere :D

Mergi la inceput