Limba japoneza (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna ,
nici la mine nu prea a mers . Eu am avut probleme la caseta . Nu am reusit sa ma focalizez deloc asupra intrebarilor
La vocabular si kanji a fost mai binisor ,iar textele de la dokkai chiar am reusit sa le termin ,desi nu garantez ca le-am pus bine .
Asta e !Daca e sa nu fie acum ,va fi cu siguranta la anul .
Cristina ,nici nu vreau sa ma gandesc cum a fost la 1 kyu .Pe mine ma depaseste total .E buna ideea ta de a tine legatura . . Daca vrei putem sa discutam despre structuri gramaticale de 2-1 kyu .Noi am facut la scoala si cateva structuri de 1 kyu ,mai am si ceva carti ..asa ca o sa putem discuta
Pupici si spor la invatat !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocris spune:

Hitomi, suna bine ce spui tu ca ai facut. Cred ca sunt sanse mari sa iei examenul.
In cazul meu, cred ca nu sunt deloc sanse, pentru ca nu am facut mai nimic la moji si goi. Apoi, la 1 kyuu trebuie intrunit 70% din punctaj (280 de puncte), ceea ce inseamna sa stii tot si sa mai gresesti pe ici pe colo din neatentie sau pentru ca este prea greau.
Inveti la facultate japoneza? Eu am terminat engleza-franceza, dar mi-ar fi placut sa invat japoneza.
Toate cele bune si te mai astept cu vesti despre ce ai mai invatat.

Cristina, mamica lui Mayo (11.06.2002) si Riyo (27.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns momo-chan spune:

eh am vrut sa trec pe aici sa va spun ca daca sunteti din cluj si vreti sa faceti japoneza....incepe din septembrie...dati un pv msg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deia948 spune:

Buna tuturor

MA bucur sa cunosc atatea persoane pasionate de limba japoneza. Eu sunt doar incepatoare, insa as vrea sa stiu ce sanse am daca dau 4kyu/3kyu anul acesta, in conditiile in care am inceput sa studiez japoneza doar de 6 luni???
Stiti cumva cand se fac inscrierile pentru 2007?

Arigatou gozaimasu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agnis_himeko spune:

ajutor!!! imi place f.mult japoneza chiar dak cineva mi-a cam pus bete in roate (iubita de kaa-san, dar nu mai conteaza!). oricum vreau si eu sa dau examenul (shtiu k is 4?!) si vreau sa ma indrumati si pe mine pe ce sa ma axez k n-am avut profesor si invat doar aksa (apropo, trec in clasa a 10-a)! Cam grelut dar imi dau silinta! succes si celelorlati kre dau pt prima oara testul si celor kre dau din nou. trimiteti-mi si mie un msg daca va mai amintiti ce ati dat la primul examen... putina indrumare! onegai!
Domo todo arigatou gozaimasu!
(sper k n-am dat-o chiar in bara cu spelling-ul!)
Luv ya! Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

HISASHIBURI fetelor,,,nu am mai intrat de mult timp si imi cer scuze.Motivul este ca au fost mama si nepoatele la mine 3 luni si nu prea am mai avut timp sa intru ,am incercat sa intru dar nu am v-am gasit si am cam lenevit,,in schimb am fost ocupata cu tradusul pt satul si mama mea.Ma bucur ca am reusit sa va gasesc ,,in asa fel ma pun si eu pe invatat,,,,,,apropo Hitomi am setat calculatorul pe japoneza poate acum pot citi kanji asa ,,,daca nu esti ocupata poate mai facem schimb de ele .Va salut pe toate si va doresc bafta la cele care au examene sau texte de dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ToyBox spune:

Aisatsu people

Sunt Ana sunt o membra noua.....si as vrea sa stiu mai multe despre limba japoneza.....mi-o place fffffffff mult doar k sunt incepatoare:D:D:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Konnichi wa!
Shitsurei shimasu...
Ma numesc "Titi" (sou, sou, otokonoko da)si am dat intamplator de subiectul acesta pe web, l-am citit si imi iau inima in dinti intrebandu-va daca as putea sa 'join in'...
Am dat in dec JLPT 3 kyuu (direct). Tesuto ga goukaku suru ni chigaimasen yo... sper...
Acum am 16 ani si m-am apucat de japoneza in urma cu 4 ani, primi trei lucrand cu vol 1 al d-nei Hondru (repetan-ul de vreo 3 ori), si nu am mai crezut ca o sa mai inaintez pana cand am aflat de cursurile doamnei Beatrice Budea din Mures pe care le-am urmat din nov 2006 si a spus ca TREBUIE sa incep pregatirile pentru 3 kyuu.
Am lucrat dupa Minna no Nihongo, eu facand curs dublu. Din nov 2007 am dat toate testele precedente de la 4kyuu si 3kyuu. Era totemo taihen, dar ma bucur pentru acest lucru deoarece a meritat complet.
As vrea sa incep pregatirile pentru 2 kyuu, dar nu prea am materiale... Ma gandeam ca acest grup ma va ajuta...
Arigatou gozaimasu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shaku91 spune:

Hi again. Cum pot sa scriu pe acest forum in japozeza? Imi apar doar numere in jocul caracterelor.... As vrea sa pun niste subpuncte de la testele JLPT precedente. Va rog hayaku, hayaku!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

shaku 91 bine ai venit pe forum si spor la invatatul limbii japoneze;
intreband sotul cum poti scrie in limba japoneza pe forum singura explicatie care mi-a dat-o este sa scrii in romagii, ptr ca tu la pc-ul tau nu ai cum scrie in japoneza, ptr ca nu ai soft ptr limba japoneza ; ma rog nu ma prea pricep sa explic, is c-am pe dinafara cu calculatoarele si nici nu prea ma pasioneaza, dar oricum nu ai sa poti scrie in litere japoneze de pe pc-ul tau, scrie in romagii, ca a iceput sa ma intereseze si pe mine un picut!

Mergi la inceput