cu ce scap de gandacii aia negri si mari, de apa?

cu ce scap de gandacii aia negri si mari, de apa? | Autor: Luizax

Link direct la acest mesaj

uof. Gandaci d-aia de bucatarie maro n-avem. In schimb...cand ma scol noaptea sma duc la baie sau sa ii dau sa pape la asta mika...e discoteca de gandaci in casa. D-aia maaari si neeegri si uriti, care cica sunt de apa si vin pe canalizare. Cu ce sa dau sa scap de ei???? ca mi se pare ca mor si greu. iar eu nu calc pe asha ceva!!! cast grashi si zemoshi, bleah!!!!. Am astupat iesirile alea la tzevi la una din bai...dar cred ca pot veni si pe scurgerile de la chiuvete...si prin wc, nujtu. dar nu ii mai suport!!! mi-e si frica sa ma duc noaptea la baie!!!!!!!!!!! HEEELP!!!!!
P.S. atentionare...nu e pt. cei slabi de inima......pakat ca nust comestibili...ca scapam de o cheltuiala cu mancarea :))))

acu serios...ma lasa nervii...cu ce sa dau sa nu-i mai vad?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Daca ai la apartament usi din alea clasice si sunt gaurite jos,atunci acolo se ascund.Am avut si eu pe cand stateam in Romania.Am scos usile,le-am intors cu fundu' in sus,am dat cu ceva insecticide si le-am lipit.De atunci n-au mai parut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Sincera sa fiu, cata vreme ai bebe mic in casa e bine sa nu "dai" cu nimic chimic...Insecticidele fac parte din cele mai toxice pesticide, si au remanenta ( persistenta) mare, mai ales in spatii inchise( crede-ma, am lucrat in domeniu). Incearca momelile - mancare amestecata cu ghips - mananca si crapa...astupa toate gaurile posibile, pune plase la geamuri...Unii mai pun "capcane" cu bere...castroane umplute jumate cu bere, pui o rigla de pe masa pana pe marginea vasului, se urca/se ineaca.
Nu rade, par metode empirice, ti-as putea recomanda o lista cu insecticide puternice, dar, cu bebe in casa, nu e cazul...

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

La cat de grasani sunt astia ai mei nu cred ca pot sse urce pe castron. .. edit-acuze acu vazui faza cu rigla ;)

Iris - da da da...la mine sub usha de la bucatarie , in fiecare dimineatza gasesc resturi de gandaci...picioare rupte, etc. cred ca se bat acolo nush ce fac. M-am gandit io ca s-ar putea sa stea in usha aia........ Si da...pe sub usha de la intrare pot sa intre bine merci...e d-aia clasica.
Mai dati-mi solutii ca o sma mamance intro noapte si n-o sma mai vedeti pe net :((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Luiza
Sa nu crezi ca vreau sa-mi bat joc de tine,dar pe mine m-a salvat de ele pisica.Organiza vinatori noaptea si le executa fara mila.
Pot sa-ti spun ca,pina sa apara mitza,am deratizat de nush cite ori si geaba!Pt ca trebuie s-o faca toti vecinii tai.E drept ca o vreme dupa ce deratizam nu mai aveam,dar apareau in cele din urma.Daca ai in preajma ta vecini care sa-nteleaga ca trebuie sa luati toti taurul de coarne ar fi super pt ca atunci ai scapa,daca nu poti doar sa tii spray-ul la-ndemina.Si nu toate sint bune.

si succes la exterminare,Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grenouille spune:

pentru orice tip de insecte prin casa am folosit cu mare succes Regent.
eventual da prin locurile unde nu are acces bebe (sub chiuvete, sub mobile... ).
eu l-am diluat la "doza de soc" - adica nu cum scrie pe fiola- "1 fiola la 10 l de apa" ci intr-o sticla de 1l pe care am pus-o intr-o sticla din aia de detergent de geamuri. dupa aia am pufait toate locurile ascunse din casa (asa e cand stai cu chirie nu poti sa faci prea multe modificari si reparatii daca proprietarii nu vor).
si ideea cu matzele e valabila - dar eu nu mi-as lasa pisica sa puna gurita sau labutele pe scarboseniile alea. cine stie pe unde s-au tarat inainte de a ajunge in casa mea.

No person is entirely bad or entirely good. Therefore learn to forgive yourself for error the same as you should forgive others...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Asta ar insemna sa tin pisicxa forever and ever ca gandacii tot vin nujtu de unde, adica nu mananca o tura si gata...se duce vestea in gandacime ca e o matza la apt. 17.

Sa dau cu substantze....insamna ca o sa gasesc gandaci morti peste tot.....dar ce trebe sa astup ca sa nu mai vine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi ies prin scurgerea de la cada cand uitam sa astupam. Bine-nteles ca doar eu circul noaptea si merg la baie Le urasc si eu mult de tot.
Chiar nu exista substante care sa le determine sa nu mai urce la etajul 7 ? Noroc ca vin rar ...

Regent e tare toxic sau foarte, foarte tare toxic ???


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

beey, care va tineti de goange si mutaratz subectu la pisiolog...credetz ca daca fac hipnoza cu gandacii dispar??? grrrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Gindacii de bucatarie pot sa supravietuiasca unui razboi nuclear.
1 gindac rezista la 16000 rems pe cind tu la 800 esti mort.
rems=sistem de masurare a radiatiilor
http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/1996/12-13-1996/bomb.html

Din cauza pericolului de razboi nuclear or sa fie trecuti pe lista de animale ce trebuie salvate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Iti spun eu ca in usi se ascund.Cand eram copil au avut parintii mei si nu stiau de unde ies noaptea.Asta pana intr-o zi cand au vazut unul intrand in usa.Au facut precum ti-am spus si au scapat definitiv de ei.Peste zeci de ani am avut si eu in propriul meu apartament.A venit tata sa le faca de petrecanie,numai ca baiatul meu,care avea un an pe vremea aia,a stat numai in sufletul lui si n-a putut bietul om sa dea cu insecticide,doar a lipit usile(la indemnul meu ).Nu-ti spun ca vreo cinci nopti au fojgait gandacii in usi,rupti de foame,pana au dat coltu'.Mi-am blestemat zilele ca n-am luat plodu' de acolo sa-si faca omu' treba cum trebuie.Toata noaptea fojgaiau de nu puteam sa inchid un ochi.In fine,dupa povestea asta n-am mai vazut picior de gandac.

Mergi la inceput