Speranta pentru Iann

Speranta pentru Iann | Autor: lilibv

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,


Iann, nepotelul meu este un bebelus de aproape trei luni care s-a nascut cu o malformatie grava a inimii. Pentru mai multe informatii puteti accesa site-ul http://helpiann.yoos.ro.




Am primit pe e-mail documentatia necesara publicarii acestui caz.
Veve

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilibv spune:

Revin cu povestea lui Iann spusa de tatal sau:

Dragi prieteni, cunoscuti si necunoscuti,

Suntem o familie tanara din Brasov, si am primit de curand o veste care ne-a schimbat viata. Fiul nostru, micutul Iann, a venit pe lume īn 27 ianuarie 2006, fiind al 325-lea nou nascut al anului. Frumos ca un ingeras, are acum 11 saptamīni si pare un bebelus ca oricare altul. Acum o luna, am aflat ca are īnsa o malformatie foarte grava.

S-a nascut cu trei defecte ale inimioarei. Iann sufera de atrezie de valva tricuspida (o malformatie foarte rara), defect septal atrial si defect septal ventricular.

Practic, inima lui nu are o valva īntre atriul drept si ventriculul drept, si din cauza asta nu se va mai dezvolta normal. Sīngele oxigenat se amestecs cu cel neoxigenat, iar la plamīni ajunge o cantitate mica de sīnge. Nimeni nu poate spune exact ce a cauzat boala cu care s-a nascut Iann. Poate fi vorba de un accident genetic.

Pentru a putea trai, Iann are nevoie de cel putin doua operatii. Nici una nu se poate face īn Romānia. Prima este posibila la 3 - 6 luni de la nastere, se numeste "Glenn", si consta, practic, īntr-un sunt care se face īntre vena cava; superioara; si una dintre arterele pulmonare. A doua operatie intervine mai tīrziu, de obicei, cīnd copilul are īntre 2 si 5 ani, īn functie de dezvoltarea lui. Interventia se numeste "Fontan" si consta tot īn realizarea unei legaturi directe, dar īntre vena cava inferioara si cealalta; artera pulmonara.

Fiecare operatie (mai putin transplantul), costa aproximativ 20.000euro,iar pentru prima operatie avem o programare la Marsilia pe data de 10 mai 2006.

Am ajuns si aici, sa conteze fiecare suma donata pt. micutul nostru. Cei ce se gandesc la Iann, la noi, sper ca doar incearca sa se puna in locul nostru, si ca nu au trecut prin ceva asemanator. Am vrea, daca s-ar putea, sa nu mai treaca nimeni prin asta, dar traim intr-o lume care se degradeaza incet, si ca in multe alte cazuri, si in al lui Iann, nu se stie cauza exacta a malformatiei. Este cu atat mai trist cu cat starea lui, pentru moment este aproape stabila, se dezvolta ca un copil normal, arata ca un copil normal, cu unele mici exceptii, dar astea se vor schimba, posibil chiar si intr-un viitor apropiat.

Gestul vostru altruist de a ne fi alaturi ar fi extraordinar. Prietenilor cunoscuti le multumim ca ne sunt aproape, iar celor "straini", care ne-ar aborda le spunem, ca chiar daca nu ne vom cunoaste niciodata, veti fi prietenii nostrii.

Rugamintea noastra este, daca credeti ca mai cunoasteti persoane, care ar putea fi alaturi de noi, macar cu o rugaciune, in fiecare seara la ora 23h25 (este ora lui de nastere), pentru noi va fi suficient, si suntem convinsi ca asa il putem ajuta, ne puteti ajuta sa-i fim alaturi si sa-i transmitem incredere, siguranta, poate fericire.

Cu ajutorul vostru, speram ca intr-o zi, toti trei sa putem zambi din adancul sufletului, speram sa ne reluam visele in legatura cu el.

Tatal lui Iann, pt. noi trei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Imi pare rau pentru problemele micutului si sper sa gasiti ajutorul de care are nevoie !

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
We are:
http://ingerifaraaripi.8k.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Vom face si noi o mica donatie pentru Iann.
Dumnezeu sa-i ajute sa se faca bine!


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Si noi suntem alaturi de Iann, o sa incercam si noi sa va dam un mic ajutor...mai ales ca Ioana, puiul meu drag, e de aceeasi virsta cu micutul Iann...
Ne dorim din tot sufletul ca lucrurile sa mearga bine la operatia pe care sunt convinsa ca veti reusi sa o faceti... Si ne rugam pentru micutul Iann...Dumnezeu sa-l aiba in paza...E un copil superb...

Ana-Maria si Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilibv spune:

Buna ziua din nou tuturor,


Revin cu amanunte despre situatia lui Iann. Acum citeva zile nepotelul nostru a fost internat la Spitalul din Tirgu Mures pentru controlul periodic.
Le multumim tuturor celor care ne-au ajutat si sunt alaturi de noi chiar si cu un gind bun.Le multumim si celor care au trecut prin situatii asemanatoare si i-au incurajat pe parinti.
Multa sanatate tuturor copiilor!

Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Lili,
Stii cumva cind se vor intoarce parintii lui Iann din Tg. Mures?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilibv spune:

Buna seara,


Sorin si Andreea impreuna cu Iann au fost la Tg.Mures saptamina trecuta. Acum sunt la Carei la parintii Andreei.La Tg.Mures i-au verificat nivelul oxigenului din singe.Din pacate insa aparatul cu care se fac aceste masuratori a indicat valori diferite la interval de citeva minute . Deci nu pot fi siguri de valoarea indicata (aprox.7o%) . Acum asteapta raspunsul de la Marsilia. In caz de urgenta s-ar putea sa plece chiar mai repede de 10 mai in Franta.
In Brasov se vor intoarce la sfirsitul saptaminii, cel mai sigur duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Multumesc mult, Lili.
Doamne, ajuta-i lui Iann!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Cum se mai pot face donatii pentru micul Iann ?
Nu reusesc sa intru pe site-ul indicat.

Voi fi alaturi de voi la ora lui de nastere.

Sanatate multa, curaj si fericire!

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Eu pot intra pe site, iti copiez de acolo.

Donatiile se pot face in urmatoarele conturi:
Titular CIUDOIU ION SORIN
CONT RON RO51 RZBR 0000 0600 0777 3249
CONT EURO RO29 RZBR 0000 0600 0777 3257
CONT USD RO88 RZBR 0000 0600 0777 3262
Banca RAIFFEISEN BANK - Ag. BRASOV
P-ta Sfatului nr.18
Cod Swift RZBRROBU

Pana la data de 4.Mai.2006 s-au strans:
Cont umanitar EURO: 2.893,00 EURO
Cont umanitar USD: 520,00 USD
Cont umanitar RON: 30.331,00 RON
Total aproximativ: 11.988,75 EURO



Mergi la inceput