Sezatoarea canadiana (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_B spune:

Hristos a inviat!

Pentru fetele din Toronto: am o intreabare.

Am niste prieteni care de-abia au venit din Romania cu un copil de 1 an si 2 luni. Stiti de vreun medic roman/canadian/centru medical care sa te primeasca in perioada de asteptare de 3 luni a cardului OHIP si sa accepte sa te bill-uiasca dupa ce il primesti? Copilul nu are nevoie de medic, dar in orice eventualitate...

Multumesc,

Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Adevarat a'nviat!

Dana_B: http://www.cpso.on.ca/Doctor_Search/ez_srch.asp?SCR=FIRST
La cautare avansata da-i cu limba romana si sa accepte pacienti noi. Asa l-am gasit pe doctorul Vasilescu (?) la Sheppard cu Don Mills, la care m-am enervat infiorator pentru ca ne-a refuzat ca medic de familie pe motiv ca el accepta numai emigranti proaspeti (printre alte motive). Asa ca prietenii tai s-ar putea sa aiba o sansa mai mare. Dar zi-le sa intrebe mai bine direct - cel mai bine direct la telefon, daca reusesc sa convinga receptionera - ca sa nu mai stea la coada cu orele, cum se intimpla chiar daca ai appointment. In plus, cit astepti, ai sanse sa pescuiesti cine stie ce de la altii care asteapta si ei. Nu stiu prea bine daca e macar posibil sa aiba parte de ingrijire medicala de vreun fel, pentru ca prima chestie pe care-o faci cind intri in sala de asteptare e sa dai health-cardul receptionerei. Dar stiu foarte bine senzatia aia de panica cind stii ca nu esti acoperit.. Ideea e ca 3 luni te acopera asigurarea de calatorie (dar cine-si face asa ceva?), in plus, ai timp sa dai nas cu cei un milion de virusi noi de pe-aici si sa te "adaptezi" un pic (te obisnuiesti cu ideea de "nasu-n batista" care-i normal p-aci). In primul an eu una am facut o groaza de viroze, una mai stranie ca alta, dar mi-au trecut simptomele inainte sa-mi misc fundul pina la medic.. Multa sanatate si pumnii strinsi sa treaca astea 3 luni cit mai repede. Tot e bine ca n-au venit in sezonul gripelor, desi, cu vremea asta schimbatoare, iar incepe lumea cu mucii.

Magdone, un buchet de patrunjel la No Frills e un leu, o tufa la A&P e doi. Leusteanul ne-fiind un produs pe toate drumurile, nu mi se pare exagerat 3 lei legatura. Un buchet de flori la Walmart e 5 lei (daca nu ma-nsel foarte tare), un fir de lalea la A&P e 8 lei (sau 3 la 20 de lei - mi-a cazut falca, mai ales ca p-aici e mai mult cartier rezidential, asa ca cine are chef, isi cultiva lalelele proprii..)

Noi am ciocnit oua rosii (=colorate cu infantu'), si abia terminasem de bucurie ca am gasit vopsele "prietenoase" pina cind am ajuns la decojeala. In 24 de ore nu se uscase vopseaua si ramasese lipiciul foarte eficient. Nu mai zic ca le-am plantat intr-un castron cu iarba d-aia artificiala de hirtie.. Asa ca am avut oua "cu par" si mi-a luat cam un sfert de ora decojirea per ou, sub jet de apa.. . Eh, oi mai cauta citiva ani vopsele de distractie, dupa care cred ca ma reprofilez pe vopselele romanesti si vopsitul direct in cratita, cu rosu..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Dana_B eu stiu un centru care acoperea cheltuielile pentru nastere pentru proaspeti emigranti(e). Uite un nr.: 416 429 4991.

Magdone, eu stau oarecum in zona, adica la Lawrence cu DVP. De ce v-ati inchiriat tocmai acolo si n-ati tras mai spre Lawrence (parca zona-i mai alba)? Pe undeva pe acolo, Fenelon sau Fenside (ca nu stiu exact niciodata) sunt niste locuinte sociale.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

laura_jr, noi in noaptea de inviere daca mai stateam mult dupa fi-miu sa se incalte singur, cred ca scapam toata actiunea. Am ajuns la 11:40 deja se daduse lumina, preotul iesea din biserica ...

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hristos a inviat!
Si noi am avut un program destul de relaxant, dupa doua zile de smotru si bucatareala, simbata am fost la cumparaturi (i-am luat toale Agatei, mie imi plac, nu stiu cit ii plac ei, dar sigur a incintat-o probatul!), duminica a avut curs de gimnastica dimineata, la prinz am bagat in noi, iar dupa aceea program de voie... Astazi tre' sa o iau de la capat cu strinsul de prin casa!
www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">Pozele spun mai multe decit m-am invrednicit eu sa spun in cuvinte. Va pup si va doresc sa aveti o primavara fericita si insorita! Si astept vesti depre intilnire...

Cornelia, deAgata si Tudora
www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Corina, am cautat sa fim cat mai aproape de serviciul sotului, si sa fie si rezonabil ca pret, asta a fost cel mai potrivit si ajunge si pe jos la servici. Iar ca zona nu-mi dau seama inca , oricum in bloc sunt destui romani, e blocul din lista care mi-i dat-o tu mai demult. Speram sa fie ok.

Acum trebuie sa ne cautam si mobila, sa il mobilam cat de cat, alti bani alta distractie . Fratilor, da ce s-au dus banii si au trecut doar 2 saptamani.

Va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Hristos a Inviat
Va doresc la toate
Ma bucur ca ati petrecut frumos
laurajr probabil ca tu ai fost la biserica de pe Bleams, noi am fost la cea din downtown unde la 11.50 a stins lumina si a spus preotul "veniti sa primiti lumina" dupa care am mers afara (urata vreme) si pe la 1 am plecat - nu m-a lasat bebita sa stau mai mult eram rupta de oboseala (e adevarat am fost si in corul bisericii), iar vineri la prohod s-a iesit afara si sa inconjurat pomul din fata bisericii caci biserica nu era chip sa o inconjori.
A fost f frumos, data viitoare nu stiu cum va fi caci bebita va avea in jur de 8 luni si rpobabil ca vom sta acasa de inviere.
Ah si vroiam sa-ti spun ca cea din downtown nu are clopot caci functioneaza intr-o capela inchiriata, deci nu are propriul spatiu.
In rest duminica cu prietenii am mancat de am spart, ne-am simtit bine, am ciocnit oua bineinteles si am dat telefoane.
Toate cele bune va doresc
p.s. pt laurajr mai astept pm cu leusteanul

credo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Fetele, aveti careva idee unde gasesc frezii in sau pe linga Toronto? Stiu sigur ca exista, ca am primit un buchet acu vreo 7 ani.. .. pe care-l pastrez si-n zi de azi, ca de-atunci n-am mai vazut..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am si io o intrebare pt fetele care stau in Montreal (sau prin preajma)...
Ne bate gandul sa ne mutam in Maine (care e in Sua, dar la 3 ore de condus de Montreal) si ne facem pb in privinta climei...(nu e usor din Florida sa mergi la zapada!!!)

Cum e iarna??? Cat dureaza? Si cand e frig ce faceti cu copilasii??? Ca al meu numai in parc ar sta!!! Si in apa!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by laurajr

HRISTOS A INVIAT !



Am ciocnit oua rosii, am mancat drob si cozonac si acum inrosim linia telefonik cu Romania ...cartelele de 1S sa traiasca !




Laura de unde iei cartelele astea, ca vreau si eu. Trimite-mi un PM daca nu se poate spune in gura mare

Fetele Cristos a inviat. Sa aveti un an de exceptie cu realizari si bucurii.
all of you

Am mancat, am baut, am ajuns si la biserica, am luat lumina.... si tare scurt a fost... :-( Mai vreau...

Mergi la inceput